Одна з підстав шовіністичної ідеології “русского мира” — ідеалізована радянська спадщина. А Архів національної пам’яті містить величезну кількість історичних документів про злочини репресивних органів СРСР. Про це сьогодні, 22 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.
“Ви бачите підстави скреп, які Росія закладає у свою шовіністичну ідеологію “русского мира”. Одна з підстав — це радянська спадщина, яку ідеалізують. Тобто воєнні злочини Радянського Союзу, репресивна психіатрія, КДБ, ГУЛАГ. Вони не осмислюють це. Ті нечисленні організації, наприклад, “Меморіал”, які намагалися це робити в Росії, вони зараз у загоні, люди у в’язниці, там обшуки відбуваються. Буквально вчора чи позавчора голову “Меморіалу” звинуватили в черговій дискредитації російської армії, фальсифікації історії. І взагалі їм інкримінують мало не виправдання нацизму. Це смішно слухати, тому що насправді це люди, які якраз за чесну історію, і навіть за радянських часів дисидентських намагалися цю правду”, — сказав він.
Тому, констатує Дробович, Росія, оскільки вона вибрала це радянське минуле, як один зі стовпів, опор ідеології “русского мира”, вони її намагаються захистити.
“А захистити це дуже важко, тому що ми всі знаємо, що Радянський Союз — це тоталітарна держава, яка мільйони осіб відправила на той світ, тому що вони були не згодні з поглядом. Є велике міжнародне дослідження ще довоєнне, до повномасштабного вторгнення Росії, яке показує, що Радянський Союз до 10 мільйонів осіб знищив, власних громадян. Тому реабілітація марна. І, звичайно, коли вони знищують ці архіви зі справами КДБ або забирають, крадуть їх, то вони в такий спосіб хочуть захистити це своє вигадане фейкове минуле, яке вони будують, громоздять свою систему. Вони намагаються цього зомбі радянського ніби підмарафетити, але мертве — воно мертве, з ним нічого не зробиш. Мертве зло. І тут, знаєте, є ще одна важлива проблема”, — каже голова Українського інституту національної пам’яті.
Він навів особистий приклад.
“У мене прадід був репресований, розстріляний. І довгі роки родина не знала про це. Потім, коли вже після Сталіна реабілітували його, прийшла інформація, що “вибачте, випадково розстріляли” тощо, як зазвичай, у радянській манері ніхто толком нічого не пояснює. І це одна історія. А коли я, вже будучи на посаді директора, порадився з професіоналами і попросив документи, мені сказали де, в якому архіві, частина була оцифрована. Я подивився на ці документи і показав своєму батькові, родині. Немає нічого потужнішого, ніж ці речі як аргумент проти радянського минулого. Коли ти бачиш, як твого діда розстріляли, як фальсифіковані списки свідків, як фальсифіковані листи, допити, а потім як якийсь радянський прокурор надсилає листа моїй прабабусі: “Ой, ви знаєте, так, ми розстріляли вашого чоловіка. Він був у такому-то костюмі. Можете написати листа, ми компенсуємо вам його вартість”. І коли ці всі документи складають із цими сумними фактами і в сім’ї це найпотужніша протиотрута від радянського минулого. Звичайно ж, вони хочуть знищити ці документи, щоб 12 тисяч справ — це 12 тисяч родин, у яких відібрали минуле, у яких відібрали залізобетонні докази, що ті люди були невинними. І в кожного з вас теж є такі справи — бабусі, дідусі, дядьки, тітки стовідсотково”, — резюмував Антон Дробович.
Читайте також: Усі сусіди Росії мають до неї претензії, бо вона викрадала старовинні та архівні документи, — Дробович