Навіщо Орбан знову вирішив зайнятися “миротворчою місією” — розбір (ВІДЕО)

Віктор Орбан. Фото: ap.org

Пропозиція угорського прем’єра Віктора Орбана про нібито “різдвяне перемир’я” — це не що інше, як інформаційна операція, спрямована на маніпуляцію громадською думкою. Про це заявив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк. За його словами, мета подібних заяв — дискредитувати Україну і змусити її припинити опір, повідомляє FREEДОМ.

Припинити зображати “миротворця” попросили Угорщину в Міністерстві закордонних справ (МЗС) України. Така реакція викликана черговою заявою угорського прем’єра Віктора Орбана, який запропонував Україні встановити на Різдво режим припинення вогню і масштабний обмін військовополоненими. Подібні ініціативи Будапешта в дипломатичному відомстві назвали відірваними від реальності.

“На шляху миру стоїть тільки Росія та її одержимий війною диктатор. Україна прагне миру на своїй землі як ніхто інший у світі… Закликаємо угорську сторону припинити аморальні маніпуляції на темі миру та Різдва Христового, утриматись від односторонніх контактів із державою-агресором, що підривають спільні зусилля з відновлення справедливого миру”, — заявили в МЗС України.

На міжнародній арені ініціативу Угорщини сприйняли неоднозначно. Номінований Дональдом Трампом на посаду радника з нацбезпеки Майк Волц заявив, що світ хотів би бачити хоч якесь припинення бойових дій. Проте на засіданні глав дипломатії країн Європейського Союзу 16 грудня пропозицію Угорщини практично ніхто не підтримав.

“Це практично ігнорується тут, у Європі, у Брюсселі та переважною більшістю держав-членів Європейського Союзу. Ті, хто перебуває в Брюсселі, продовжують просувати провоєнну стратегію. Ніхто не висловився на користь ініціативи, тільки мій словацький колега наголосив на необхідності збереження дипломатичного рішення в порядку денному. Крім того, вони не висловилися за припинення вогню. Багато хто категорично виступав проти цього”, — повідомив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

Наразі Угорщина обіймає посаду голови Ради Європейського Союзу. У такому статусі Будапешт залишиться до 31 грудня цього року. Саме цей аспект експерти пов’язують із підвищеною нібито “миротворчою” активністю Орбана. У липні 2024 року угорський прем’єр уже вирушав у так зване “мирне турне”, під час якого він відвідав Київ, Москву і Пекін. Також 11 грудня Орбан зв’язувався з Путіним телефоном. За словами аналітиків, Орбан користується головуванням, щоб зміцнити свій імідж.

“Таких торговців, які торгують миротворчими послугами у світі, багато, всі хочуть поторгувати, зокрема підвищити свій авторитет. Орбан досить грамотно торгується, тут потрібно віддати належне, все-таки Орбан — дуже вмілий політик, як би ми до нього не ставилися. Він у Китаї розповідає про своє особливе становище в ЄС, розповідає про свої зв’язки з Туреччиною, з Китаєм, зі США і з Трампом особисто. А Трампу розповідає про те, що він великий керівник, який може багато чого вирішувати”, — зауважив керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

У Києві вважають, що реальної можливості впливати на геополітичну обстановку Орбан не має. 17 грудня президент України Володимир Зеленський заявив, що у прем’єр-міністра Угорщини немає важелів впливу на Путіна, і Київ не потребує послуг таких посередників.

Читайте також: “Троянський кінь” Євросоюзу і “кур’єр” Кремля: чергові “мирні ініціативи” Віктора Орбана проаналізували експерти

Нагадаємо, на відміну від більшості країн Євросоюзу, Угорщина після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну зберігає тісні зв’язки з Москвою. Прем’єр-міністр Віктор Орбан виступає проти військової допомоги Україні та санкцій проти РФ. 11 грудня він провів телефонну розмову з Путіним, позиціонуючи це як частину своєї “миротворчої місії”. Орбан заявив, що прагне сприяти припиненню вогню і мирним переговорам.

Прямий ефір