Є щонайменше три причини, через які президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц продовжують безуспішні, взагалі-то, спроби достукатися до Путіна. Проте взаємини лідерів Франції та ФРН із Кремлем еволюціонують. Можливо, не так швидко, як цього хотілося б Україні. Таку думку висловив політолог Олег Саакян в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
На думку політолога, частина старих еліт, серед них Шольц із Макроном, продовжують діяти у старій парадигмі, хоча ситуація вже змінилася. Є кілька причин такої їхньої поведінки.
“Перше — це їхні економічні еліти, насамперед, і навколополітичні очікують від них дій для того, щоб якнайшвидше закінчити війну в мирний спосіб… По-друге, є криза можливих дій. Франція, Німеччина, низка інших країн не лише перебувають у співзалежності з Росією, але й елітам також некомфортно виходити на ситуацію, коли їм необхідно діяти різко і грубо… Вони розуміють, що їхні нації та держави, їхній апарат відвик від подібних дій, і вони намагаються вхопитися за вчорашній комфортний день, спробувати його ще протягнути… Ну, і третє… Це люди, які мислять ще в старій парадигмі великих держав, яким абсолютно байдуже на менші держави. Вони намагаються розв’язувати питання великих держав за рахунок малих, коли потрібно сісти, домовитися, вибудувати нові правила гри між собою, і в принципі, всі інші повинні просто взяти піддашок. Тільки люди, які мислять ось цією моделлю політики великими мазками, геополітики великими мазками, що традиційно будувалися на прагматизмі, можуть пропонувати такі діалоги з Путіним — обмінятися, віддати території та інші речі”, — каже Саакян.
При цьому експерт упевнений, що відносини Макрона та Шольца з Кремлем таки еволюціонують.
“З кожним дзвінком ми бачимо, що вони можуть зважитися на більш чіткі та більш значущі дії щодо допомоги Україні. Ось, буквально, вони хвіст рубають по шматочках і намагаються просто, напевно, відтягнути максимально цей больовий момент, щоб не настало больового шоку ані для їхніх виборців, ані для них самих персонально. Але, проте, рухаються у правильному напрямку, хоч і набагато повільніше, ніж того хотілося б”, — зазначає Олег Саакян.
Експерт припускає, що найбільше російсько-українська війна змінить Німеччину.
“У Німеччині зараз прокручується калейдоскоп того, як необхідно реагувати на сьогоднішній світ, і який він взагалі. Усі старі шаблони потріскалися, і їх можна викинути. Відповідно, вони зараз формують те, якою має бути Німеччина сьогодні. Це дуже складно. Фактично допомога Україні пов’язана з внутрішніми трансформаціями всередині й німецького суспільства, й німецьких еліт, й німецької політики. Мені здається, що взагалі за результатами, скажімо, російсько-української війни Німеччину буде не впізнати”, — зазначив політолог.
Україна очікує від саміту НАТО рішучих кроків для безпеки нашої країни – Стефанишина
Чи заслуговує Німеччина на критику на тлі зволікання зі зброєю? Думка
Читайте також: Спустілий Слов’янськ слухає канонаду — репортаж із міста на Донеччині, до якого все ближче війна