Навіщо Китаю особливий “мирний план” — думка радника глави ОПУ

Прапор Китаю на тлі міського пейзажу Шанхая. Фото: gettyimages.com

Китай пропонує так звані мирні ініціативи щодо завершення війни РФ проти України для свого політичного домінування. Це глобальний політичний гравець, не тільки економічний. І він формує своє уявлення про свого роду полюс, через який впливатиме на політичний процес. Пекін хоче сидіти за глобальним столом на рівних, поруч із коаліцією, яку очолюють Сполучені Штати, і прописувати ті правила, які влаштовуватимуть КНР насамперед. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.

“Китай сьогодні виглядає вкрай вражаюче на глобальному політичному ринку. І він набагато об’ємніший, ніж Росія. РФ взагалі можна в цьому сенсі прибрати з дошки, її не існує. Так, вона за рахунок війни все ще є ньюсмейкером глобальним, про неї багато говорять. Але це тільки за рахунок її агресивних дій. Але з точки зору впливу на глобальні процеси Росія нікчемна. І такою державою вона і залишиться в майбутньому”, — сказав Подоляк. 

А ось Китай, зазначив він, має сьогодні зовсім інший вигляд. Це глобальний політичний гравець, не тільки економічний. 

“Пекін формує своє уявлення про так званий полюс, через який він впливатиме на політичний процес. Він хоче сидіти за глобальним столом на рівних із коаліцією, яку очолюють Сполучені Штати, і прописувати ті правила, які влаштовуватимуть Китай насамперед. І, звичайно ж, Пекін зараз формує свою коаліцію, і хоче свою суб’єктність максимально підняти, користуючись моментом”, — вважає спікер. 

Подоляк нагадав, що КНР наполягає на заморожуванні конфлікту, хоча й визнає територіальну цілісність України. 

“Одна справа, коли є концепція України і її підтримують Сполучені Штати в повному обсязі, дають нам для цього інструменти. А інша справа, коли Китай висуне свою концепцію, яка буде частково ущемляти інтереси, безумовно, України. Так, Китай говорить про територіальну цілісність України, але, тим не менш, наполягає на негайному припиненні вогню і, по суті, заморожуванні конфлікту як такого. І, відповідно, якщо ця формула домінуватиме, то тоді Китай матиме взагалі об’ємний вигляд”, — наголосив радник глави ОПУ. 

Але, з огляду на відносини КНР і Росії, незрозуміло, навіщо Китаю розмінювати свої можливості, вважає Подоляк. На його думку, сьогодні у Пекіна є фундаментальні можливості перебудувати свої відносини з Європейським Союзом, Сполученими Штатами. 

“Китаю потрібен великий доступ до глобальних технологічних ринків. У нього є свої проблеми економічні, внутрішні проблеми, які потребують спільних рішень. Зняття, наприклад, взаємних заборон, встановлення взаємних регламентів у межах вільної торгівлі з іншими країнами тощо. Тобто у Китаю, на мій погляд, має бути стратегія, орієнтована на потепління відносин із технологічними та фінансовими глобальними центрами. Але вже точно не з Російською Федерацією”, — сказав гість ефіру. 

Росія, впевнений Подоляк, становить для КНР ситуативний сировинний інтерес.

“Так, за рахунок Росії ти можеш отримати доступ до більшого обсягу ресурсів. Але, знову ж таки, Китай завжди дуже акуратний з погляду того, що він не фокусувався на одній країні як пріоритетному постачальнику ресурсів і не дозволяв їй монополізувати хоча б якусь частину сировинного ринку. Тобто Китай завжди займався хорошими диверсифікаціями. І від Росії він точно не залежить у сировинному сенсі. Так, можна заробляти зараз на Росії, використовувати російський ринок, тому що РФ купує за спекулятивними цінами велику кількість різного товару. Але це все — коротка стратегія”, — резюмував радник глави ОПУ. 

Він також зауважив, що на Росію дипломатичний тиск можна забезпечити якраз через ті країни, від яких вона залежить, з якими в неї великий товарообіг. Китай — одна з них. 

“Необхідно правильно вибудовувати стратегію роботи з Китаєм, пояснюючи, чому в середньостроковій перспективі, в довгостроковій вкрай невигідно триматися тільки за концепцію Росії або тільки за концепцію заморожування війни, чому набагато вигідніший той план мирний, який пропонує президент України Володимир Зеленський. А він чітко каже: давайте фіксувати правила, давайте повернемося до міжнародного права”, — акцентував спікер.

Усе, що робить Росія, — це інвестиції в хаос, інвестиції в нестабільність, доповнив Подоляк.

“Нестабільність і хаос поступово відображаються на інших країнах, на інших ринках. Тобто поступово ринки стають більш чутливими до хаосу і, відповідно, непрогнозованими. Тому я не бачу в Китаю потреби вибудовувати свою концепцію на тих позиціях, які, так чи інакше, враховують інтереси Російської Федерації”, — наголосив гість ефіру.

Читайте також: Візит Саллівана до Пекіна: чи варто очікувати змін у відносинах США і Китаю (ВІДЕО)

Раніше голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський розповів, що Китай захищає свої економічні інтереси та обмежує прямі операції з РФ, адже європейський ринок для КНР більш значущий. Водночас Китай розглядає Росію як джерело ресурсів.

Прямий ефір