“Національні карти” можуть стати лазівкою: вигоди Орбана і Путіна від видачі росіянам угорських віз перелічив політолог

Володимир Путін і Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Угорщина дозволом про видачу “національних карт” росіянам і білорусам демонструє протилежну Євросоюзу позицію і підіграє Москві. Про це сьогодні, 20 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Максим Джигун.

Він наголосив, що спрощення видачі Будапештом віз загрожує безпеці всього Євросоюзу, а також ці дії спрямовані на внутрішній розкол ЄС.

“Мені здається, що причина такого рішення Угорщини якраз і передбачала демонстрацію того, що Європейський Союз не дуже-то і єдиний у питаннях, зокрема, імміграційної політики. Дії Угорщини не об’єднуються з позицією інших європейських країн, Будапешт демонструє свою взагалі іншу позицію. Коли Євросоюз ухвалює десятки пакетів санкцій, намагається обмежити вплив Російської Федерації, її спецслужб і, в принципі, від потрапляння на територію ЄС російських громадян, Угорщина йде протилежним шляхом і намагається роз’єднати настрої й бачення, що напрацьовувалось упродовж кількох років у європейських інституціях”, — пояснив Джигун.

Рішення Будапешта щодо спрощення віз безпосередньо пов’язане з тісними взаємовідносинами з Росією, і демонстрацією протилежної європейської позиції щодо країни-агресора.

“Одна з цілей — продемонструвати, що є альтернативний порядок денний, що, мовляв, не всі країни ЄС погоджуються з тим, що Росія — це ворог. Угорщина бачить у Росії партнера, країну, яка дає дуже дешеві кредити, дешеві енергоресурси. І це такий заклик до популістських праворадикальних сил у Європейському Союзі, щоб вони бачили, що офіційні Брюссель та інші столиці ЄС рухаються нібито не в тому напрямку”, — продовжив політолог.

Звісно, це й послуга угорського прем’єра Віктора Орбана російському диктатору.

“Бо Путін також хоче продемонструвати, що попри всі санкції, його громадяни можуть отримувати візити до європейських країн. Причому не тільки з метою роботи чи туризму, але й з іншими спеціальними цілями, такими як шпигунство. І після останнього обміну засудженими з країнами Заходу Путін продемонстрував усьому світу, що він може відправляти своїх кілерів, убивць, якихось шпигунів у країни Європи, США, куди завгодно, і потім легко повертати їх назад, обмінюючи на незаконно засуджених громадян західних країн”, — зазначив Джигун.

Але, на думку експерта, якщо через Угорщину в інші країни Євросоюзу просочуватимуться, наприклад, підсанкційні громадяни РФ, то буде створено спеціальні інституції, які перевірятимуть усіх людей, які заїжджають до ЄС з Угорщини.

“Ці угорські “національні карти” можуть стати лазівкою для багатьох політичних, економічних еліт Росії, які підтримують Путіна і мають заборону на в’їзд до Євросоюзу. Тому що на рівні ЄС немає спеціальних процедур для аналізу цих “національних карт”. За фактом, ними можуть скористатися будь-які громадяни, навіть підсанкційні. А потім Орбан у притаманній йому манері скаже, що нічого не знав, і що ці взагалі люди мали б працювати в Угорщині, а Угорщина проти громадян Росії санкції не вводила. Такий нюанс також можливий”, — сказав політолог.

Традиційно однією з цілей таких провокативних рішень Орбана є і шантаж Євросоюзу, щоб вичавити для свого уряду більше привілеїв, фінансування із загальноєвропейського бюджету.

“Орбан використовує своє право вето, бо розуміє, що без Угорщини Євросоюз не зможе ухвалювати головні рішення. Але він ходить по краю. Звичайно ж, Орбан це розуміє, але користується вадами в системі Євросоюзу, яку будували романтики — вони придумали, як взяти країну в ЄС, але не придумали, як її звідти вигнати”, — резюмував Максим Джигун.

Читайте також: Угорщина шукає будь-яких союзників для того, щоб у провокаційний спосіб відстоювати свої національні інтереси, — Кузьмін

Нагадаємо, наприкінці липня Угорщина ввела систему прискореного оформлення віз для росіян, білорусів і громадян ще шести країн. Згідно з новими правилами, для в’їзду в Угорщину їм більше не потрібно проходити перевірку на благонадійність.

У спільному листі депутатів Європарламенту йдеться, що якщо Будапешт відмовиться переглянути свою політику, то члени Європейського Союзу поставлять під сумнів присутність Угорщини в Шенгенській зоні. Також у документі пропонується поставити під контроль кордони ЄС з Угорщиною і відмовитися визнавати видані нею візи.

Прямий ефір