За даними Financial Times, у країн НАТО є тільки 5% необхідних потужностей протиповітряної оборони для захисту Центральної та Східної Європи. Тому зараз країни блоку активно інвестують у нові засоби протиповітряної оборони (ППО). Своєю чергою генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що в Альянсу достатньо ресурсів для посилення оборони східного флангу, інформує FREEДOM.
Під час зустрічі глав дипломатичних відомств країн Північноатлантичного альянсу міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що на саміті у Вашингтоні НАТО необхідно розробити загальний стратегічний підхід щодо стримування Росії.
“Саміт має забезпечити зміцнення стримування та оборонної позиції Альянсу, включно з нашою здатністю ефективно протистояти гібридним загрозам з боку Росії та інших країн, а також допомогти нам сформулювати надійну стратегію стримування Росії. Тому що Росія становить загрозу не тільки для України, а й для всіх нас”, — заявив Ян Ліпавський.
За словами Єнса Столтенберга, у 2024 році країни НАТО планують витратити на оборону рекордні 380 млрд. доларів. Водночас, пише Financial Times із посиланням на представника НАТО, наразі країни блоку мають лише 5% необхідних потужностей ППО для захисту Центральної та Східної Європи. Союзники домовилися придбати ще 700 винищувачів п’ятого покоління. А Берлін і Вашингтон збираються побудувати в Німеччині новий завод з виробництва ракет Patriot. У ЄС обговорюють створення “Небесного щита”, який включатиме ізраїльські ракети Arrow 3, американські Patriot і німецькі IRIS-T. За інформацією Financial Times, цей проєкт запропонувала Німеччина.
“Хороша новина полягає в тому, що союзники по НАТО зараз справді активізувалися, коли йдеться про витрати на оборону. Ми отримаємо нові цифри до саміту, але я очікую, що принаймні дві третини країн інвестуватимуть на 2% більше в оборону, і ми зможемо оголосити точніші цифри найближчим часом”, — зазначив генсек НАТО Єнс Столтенберг.
За словами Столтенберга, в Альянсі за останні кілька років подвоїлася кількість союзників, які витрачають 2% ВВП на оборону. Решта країн блоку мають досягти цього показника до 2029 року. Наприклад, Мадрид у 2024 році виділив на оборону 1,3 бюджету. У той час як Берлін уже обговорює встановлення цільового показника в 3%. Польща у 2024 році витратить на оборону понад 4% ВВП. Це — найвищий показник серед європейських країн-членів Північноатлантичного альянсу. Оборонний бюджет США за два роки зріс більше ніж на 8% і сягнув 886 мільярдів доларів.
“Крім проблем із бюджетними можливостями та заборгованістю, на нинішні дебати про розподіл ресурсів накладаються відмінності у сприйнятті загроз у Європі. Тому країни, розташовані далі від України, можуть бути менш схильні приділяти пріоритетну увагу питанням оборони, ніж ті, що перебувають поблизу її кордонів”, — прокоментував президент Американсько-німецького інституту при університеті Джона Гопкінса у Вашингтоні Джеффрі Ратке в коментарі Deutsche Welle.
За словами глави Альянсу, на липневій зустрічі лідери країн НАТО ухвалять рішення щодо зміцнення оборони. Він підтримав рішучість союзників по блоку інвестувати кошти в нові військові технології та в підвищення боєготовності.
Читайте також: Країни НАТО готові захищати кожен сантиметр своєї території, — Шольц