Росії не вдалося досягти військових успіхів попри останні атаки, а Україна продовжує успішно захищати не лише себе, а й демократію в усьому світі. Тому союзники повинні продовжувати надавати їй підтримку. Такі основні підсумки засідання Військового комітету країн-учасниць НАТО у форматі головнокомандувачів збройних сил, що завершилося у Брюсселі, повідомляє FREEДОМ.
“Всі військові лідери за столом підтвердили сильну відданість допомогти українським братам і сестрам захистити себе”, — заявив голова Військового комітету НАТО Роб Бауер.
У рамках засідання Комітету відбулася зустріч Ради Україна — НАТО, яка вперше відбулася у форматі головнокомандувачів.
“2024 року рекордні 2 мільярди людей на Землі проголосують на демократичних виборах. І все ж концепція демократії потребує захисту більше, ніж будь-коли. Український народ та українські Збройні сили роблять це так, як ми ніколи раніше не бачили. У темряві війни вони є маяком світла, який показує світові, що означає боротися за те, у що ви вірите”, — заявив Бауер.
Від імені головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного до союзників звернувся Військовий представник України генерал-майор Сергій Салкуцан. Він поінформував учасників засідання про ситуацію на полі бою, про основні військові потреби України, що включають насамперед літаки F-16, засоби ППО всіх типів та дальності, та окремо представник України наголосив на важливості організації підготовки військовослужбовців та підрозділів Збройних сил України у країнах-партнерах.
“За нашими оцінками, точаться інтенсивні бої. І хоча останні атаки Росії руйнівні, але вони не ефективні у воєнному відношенні. Водночас ми бачимо суттєві воєнні успіхи української сторони. Хоча світ, можливо, був надмірно оптимістичний у 2023 році. Важливо, щоб у 2024 році ми не стали надто песимістичними… Наприклад, росіяни втратили понад 300 тисяч убитими та пораненими. Наприклад, знищено тисячі російських танків та бронетехніки, сотні літаків… Той факт, що Україна змогла без реального військово-морського флоту відтіснити російський Чорноморський флот та відкрити “зерновий коридор”, є ще одним величезним досягненням”, — заявив Бауер.
Союзники підтвердили підтримку Україні, а також підбили проміжні підсумки виконання рішень, ухвалених на саміті НАТО у Вільнюсі. Нагадаємо, що на саміті в Мадриді союзники прийняли стратегічний концепт, у якому визначили Росію як головну загрозу безпеці в євроатлантичному регіоні, на саміті у Вільнюсі у 2023 році було ухвалено рішення щодо зміцнення східного флангу НАТО.
“Вперше за 30 років ми маємо стратегію оборони євроатлантичного регіону і маємо план зробити Альянс придатним для цілей територіальної оборони. Зараз ми в процесі того, щоб зробити наші плани здійсненними”, — сказав Крістофер Каволі, головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі.
У штаб-квартирі НАТО вважають, що союзники мають бути готовими до атак Росії не лише на Україну, а й на країни-члени Альянсу.
“Це не благодійність. Підтримка України — це пряма інвестиція у нашу власну безпеку. Єдиний спосіб досягти міцного рішення шляхом переговорів — це зміцнити позиції України на полі бою”, — наголосив голова Військового комітету НАТО.
Тому учасники Альянсу повинні готувати свої країни до потреби збільшувати обсяги військового виробництва та кількості збройних сил.
“Я не хочу сказати, що щось погане станеться завтра. Але ми повинні зрозуміти, що це не дано за умовчанням, що ми маємо мир. І саме тому ми маємо плани і ми готуємося до конфлікту з Росією та терористами, якщо до цього дійде, якщо вони атакуватимуть нас. Ми не шукаємо жодного конфлікту, але якщо вони нападуть на нас, то маємо бути готовими”, — заявив Бауер.
Читайте також: Про готовність до можливого нападу Росії заявили в НАТО