НАТО робить усе, щоби мінімізувати загрози з боку Росії, — Ференс

НАТО. Фото: ap.org

У НАТО все частіше лунають заклики готуватися до війни з Росією. Країни Заходу планують виділяти більше коштів на військово-промисловий комплекс і посилення обороноздатності на тлі російської агресії. Публічна риторика про можливе протистояння пов’язана насамперед із тим, що потрібно бути готовим до будь-якого сценарію. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив кандидат політичних наук, засновник об’єднання “Соціал-демократична платформа” Богдан Ференс.

“Думаю, що і на думку воєначальників усередині НАТО, і політичних топкерівників, така публічна риторика і дії, які пов’язані з навчаннями, з модернізацією озброєння, з виділенням більших коштів на оборону в країнах-членах блоку, націлена більше на середньострокову перспективу. Це моя суб’єктивна думка, хоча ситуацію іноді складно прогнозувати з урахуванням того, що війна РФ проти України триває. І основний акцент з боку держави-агресора зосереджений якраз на тому, щоб цю свою війну продовжувати”, — зазначив гість ефіру.

Країни-члени НАТО завжди оцінювали потенційну загрозу з боку Російської Федерації та Китаю, продовжив Ференс.

“Але одна справа, коли це позначено доктриною, а інша справа, коли сталося повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році. І якраз із цього моменту для країн-членів НАТО, тих, які більш східні, ця загроза стала досить явною і серйозною з боку Російської Федерації. А країни більш західні все-таки сподіваються на те, що Росія не готова до прямого зіткнення з країнами-членами Альянсу. Тому там суспільство більш налаштоване поки що позитивно в контексті того, що мир буде забезпечено під парасолькою НАТО”, — сказав Ференс.

За його словами, країни НАТО намагаються мінімізувати всі ризики, нарощуючи військово-промисловий потенціал як окремих країн, так і всього блоку загалом.

“Публічна риторика пов’язана насамперед із тим, що потрібно бути готовими. І генерали НАТО заявляють про те, що ніхто поки що не знає, коли потенційно напад з боку Російської Федерації може статися. Але маємо зараз уже робити все для того, щоб якраз мінімізувати таке бажання з боку Кремля і керівництва держави-агресора. І тут йдеться про потенціали військового характеру, а також про готовність тієї чи іншої країни або блоку”, — сказав Ференс.

Для західних політиків зараз важливо переконувати своїх виборців і пояснювати їм, чому важливо посилювати обороноздатність, вважає експерт.

“І суспільство, і виборці мають розуміти, що виділення коштів, а це великі гроші на оборонні, модернізаційні дії, необхідне. Для політиків це можливість переконувати своїх виборців і пояснювати їм, чому, наприклад, ті чи інші програми, можливо, будуть менше фінансуватися, а гроші будуть, зокрема, іти дедалі більше на ВПК і посилення обороноздатності тієї чи іншої країни, і загалом НАТО”, — сказав спікер.

Говорячи про те, хто потенційно може підтримати Росію у війні проти НАТО, він зазначив, що все залежатиме від конфігурації: або агресія РФ буде щодо сусідніх країн, які входять до Альянсу, або буде заявка на пряме зіткнення зі США.

“Від цієї конфігурації залежить багато чого, тому що ми розуміємо, що в ореолі протистояння є серйозні геополітичні гравці, такі як Китай і Сполучені Штати Америки. І в цьому контексті, звичайно, теоретично можуть вибудовуватися деякі тактичні союзи. Якраз такі сценарії враховуються. Але тут питання ще й у доцільності таких дій з боку РФ. Оскільки ми бачимо, що зараз НАТО посилюється за рахунок країн, які приєднуються — Фінляндія і Швеція зі своїми військово-промисловими комплексами. Також акценти вже розставляються дещо в інший спосіб: більше коштів, більше модернізованого озброєння, готовності до реальної війни, а не до війни, яка в теорії може відбутися”, — резюмував Ференс.

Читайте також: “Ми розглядаємо Росію як загрозу для НАТО”: як Альянс готується відбивати можливий напад РФ (ВІДЕО)

Нагадаємо, Альянс розгортає масштабні навчання Steadfast Defender. Згідно зі сценарієм, маневри НАТО передбачають відбиття атаки в разі нападу на одного з членів Північноатлантичного альянсу. Під час навчань планують провести щонайменше 500 повітряних бойових операцій.

Прямий ефір