Розміщення в Литві бригади Бундесверу — свідчення перелому в політиці Німеччини, але разом з тим — лише один із фрагментів посилення Альянсом країн регіону. Про це сьогодні, 22 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав ексміністр закордонних справ та колишній міністр оборони Литовської Республіки Лінас Лінкявічюс.
“Вирішальний, переломний, звісно ж, момент у політиці Німеччини, у якої — ви теж добре пам’ятаєте, і всі знають — була така нейтральна позиція, завжди стриманіша. Зараз вона докорінно змінилася, виходячи із ситуації. Звичайно ж, сама по собі бригада, яка б вона не була — три маневрові батальйони, артилерія, танки — не є великою силою. Але сам факт дислокації є дуже важливим історичним кроком”, — наголосив гість ефіру, додавши, що це ще й важливий сигнал для РФ.
Він зазначив, що розгортання бригади розпочнеться вже наступного року, а завершитися має до 2027-го, однак у разі потреби це може статися і раніше.
“Якщо буде потреба, то дислокація цих військ проходитиме і швидше, звичайно ж, і не тільки німецьких”, — говорить Лінкявічюс.
Водночас він наголосив, що розміщення бригади Бундесверу в Литві є фрагментом загального посилення регіону.
“Те, що відбувається у Литві, це дуже важливо, але все-таки це дуже маленький клаптик землі. Потрібно дивитися, що відбувається в інших країнах Балтії й, особливо, в Польщі — там дислокація і сил США теж дуже значна та постійна. Так що тут [в регіоні] ротація військ відбуватиметься весь час, і навчання будуть проводитися, і розроблятимуться методи й за часом, й з практики дислокації… Тож сам собою факт, що відбувається в Литві, дуже важливий. Але треба дивитися, що відбувається у нашому регіоні. Я додав би, що не менш важливо, коли підписала конкретні договори про співпрацю Фінляндія. До цього Швеція — щодо використання баз зі збройними силами США. Це також наш регіон, Балтійське море. Загалом, зусилля не лише декларативні, а й дуже практичні”, — наголосив ексміністр.
Лінкявічюс також зазначив, що те, що відбувається, — відповідь Альянсу на загрози з боку РФ. Однак вона не є альтернативою підтримці Києва. На переконання колишнього литовського міністра, безперервний потік військової, економічної та політичної допомоги Україні відповідає інтересам Європи. Це, на його думку, розуміють все більше європейських політиків.
“Коли була анексія Криму та окупація Грузії це сприймалося теж негативно, але у Західній Європі думали: це не з нами відбувається, це десь, мимо минеться… Зараз уже такого сприйняття немає. Є розуміння, що Росія руйнує весь фундамент, на якому будувалися міжнародні організації, міжнародне право. І якось не витримали та не витримують іспиту історії, по суті, ні ООН, ні інші організації. Треба дуже серйозно на це дивитися, оскільки якщо далі так поводитимемося, це не буде біда України, це буде біда всієї світової спільноти — таке сприйняття, звичайно ж, переважає чим далі, тим більше. Тож дай боже, щоб усі прозріли. Краще пізно, ніж ніколи. І, як я вже казав, фактор часу дуже важливий. Але, на жаль, так уже буває в житті, що все запізнюється”, — сказав Лінас Лінкявічюс.
Читайте також: Східний фланг буде одним із перших рубежів оборони НАТО в разі воєнного вторгнення російської армії, — Жовтенко