У Брюсселі триває зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО. Сьогодні, 4 грудня, — другий день обговорення війни Росії проти України. Про те, які питання вже обговорили, розповів спеціальний кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Учасники міністерської зустрічі заявили, що Україна має отримати достатню підтримку від країн-членів НАТО для того, щоб не просто стримувати фронт, але й назавжди змінити ситуацію на полі бою.
Також під час дводенної зустрічі в Брюсселі домовилися зробити пріоритетом допомоги протиповітряну оборону. Учора міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що щоб Україна могла пройти зиму без блекаутів, необхідно щонайменше 20 систем ППО, таких як NASAMS (“Насамс”), IRIS-T (“Айріс-Т”). І сьогодні були перші пропозиції партнерів щодо цього питання.
“Як ви знаєте, у нас немає надлишку систем ППО, які можна поставити. Це означає, що ви завжди повинні бути впевнені, що розставляєте пріоритети. Але вчора ввечері за столом переговорів була чітка угода про те, що допомога Україні, особливо в питанні захисту її інфраструктури, має бути пріоритетом. І я впевнений, що союзники найближчими днями і тижнями зроблять усе можливе, щоб усе, що вони можуть поставити в Україну, було поставлено”, — сказав генеральний секретар НАТО Марк Рютте.
Рютте повідомив, що вчора він узяв участь у засіданні Ради Україна — НАТО, на якому обговорили, що необхідно для того, щоб Україна зайняла позицію сили на можливих мирних переговорах, якщо такі, звичайно, відбудуться. В обговоренні взяла участь і нова верховнай представниця Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас. Адже загроза Росії і для Європейського Союзу, і для НАТО — спільна.
Глава МЗС України Андрій Сибіга провів низку двосторонніх зустрічей, за підсумками яких було вирішено прискорити військові поставки.
“Не може бути жодних домовленостей коштом територіальної цілісності, коштом української безпеки. Це неприйнятно. І цей підхід поділяють наші партнери: нічого про Україну без України. І це дійсно важливо. Також партнери поділяють підхід про необхідність нашого зміцнення на полі бою вже зараз. Я мав дуже змістовну і практичну зустріч із державним секретарем США Ентоні Блінкеном, і ми впевнені в тих термінах і в тих кількостях поставок допомоги, щодо яких ми отримали запевнення від наших американських друзів, навіть щодо пришвидшення поставок у найкоротші терміни”, — розповів Сибіга.
Сьогодні міністри обговорювали ворожі дії Росії проти країн-членів НАТО. Росія давно використовує як прямі диверсії, так і міграційні кризи для того, щоб чинити тиск на країни Заходу. Особливо від цього страждають сусіди Росії. У Фінляндії навіть доводилося закривати пропускні пункти на кордоні.
Країни НАТО не можуть відповідати Москві тими ж методами, адже вони дотримуються міжнародного права. Але вони завжди можуть підтримати Україну, яка перебуває в авангарді боротьби зі стримування агресивних дій Росії.
“Нам, безумовно, слід розглянути можливість використання активів Центрального банку Росії, заморожених загалом на суму 300 млрд євро — не тільки відсотків від їхніх доходів, але й самих активів. Величезні страждання, яких завдає Росія, не піддаються виміру в євро, але вони вже знищили цивільну та іншу інфраструктуру України, що набагато більше за обсягом, ніж загальна сума активів”, — наголосила міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен.
Нагадаємо, що поки що Євросоюз вирішив використовувати для допомоги Україні саме доходи (дивіденди) від російських заморожених активів. Але представники Фінляндії наполягають на тому, щоб активи були передані в повному розмірі.
Це була перша зустріч у такому форматі для міністра закордонних справ України Андрія Сибіги та глави європейської дипломатії Каї Каллас. Вони обидва не так давно вступили на свої посади. Також це була остання зустріч у такому форматі для держсекретаря США Ентоні Блінкіна, і за підсумками двох днів переговорів він повідомив про намір США витратити весь 61 млрд доларів — пакет допомоги, що був передбачений для України рішенням Конгресу США ще навесні цього року.
Читайте також: Україна не розглядає можливості територіальних поступок Росії, — Сибіга
Нагадаємо, 3-4 грудня у Брюсселі триває дводенна зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО. Головна тема — гарантії безпеки для України, збільшення військової допомоги та досягнення миру — але миру через силу. У межах заходу також відбулося засідання Ради Україна — НАТО.