Насичене дипломатичне турне Зеленського Європою: результати зустрічей президента України із західними лідерами проаналізували експерти

Президент України Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський 9-11 жовтня здійснив робоче турне країнами Європи. Він представив план перемоги України союзникам. Хорватія, Велика Британія, Франція, Італія, Німеччина — ці держави відвідав Зеленський і зустрівся з їхніми лідерами для того, щоб обговорити всі аспекти плану перемоги та перспективи подальшого розвитку партнерства із західними союзниками. 

5 країн за 3 дні

Своє європейське турне президент Володимир Зеленський розпочав 9 жовтня з візиту до Хорватії для зустрічі з прем’єр-міністром Андрієм Пленковичем, представниками інших країн регіону та участі в уже третьому саміті “Україна — Південно-Східна Європа”. 

“З прем’єр-міністром Пленковичем говоритимемо про продовження оборонного співробітництва, реабілітацію наших воїнів, які були поранені на передовій, а також про відновлення України”, — написав Зеленський.

За підсумками зустрічі лідери України та Хорватії підписали угоду про довгострокову співпрацю та підтримку. 

“Цією угодою Хорватія закріплює свій обов’язок підтримувати Україну до перемоги у війні. Серед іншого, йдеться про співпрацю між ОПК, визначення перспектив спільного оборонного виробництва та локалізації проєктів в Україні. Країни також вивчатимуть можливості зміцнення взаємодії у сфері цифрової стійкості та кібербезпеки й обмінюватимуться розвідувальними даними”, — поінформували в Офісі президента України.

Також у документі є пункти, що стосуються допомоги в гуманітарній, енергетичній, правовій та науковій сферах. Крім того, Хорватія сприятиме притягненню РФ до відповідальності, відшкодуванню збитків, завданих агресією, і чинитиме санкційний тиск. 

“Ми, сподіваюся, зможемо допомогти в найпотужніших напрямках. Ви знаєте, що Хорватія зазнала агресії свого часу, і зараз вона розуміє, що відчуває держава, яка протистоїть агресії значно більшої країни. Саме тому нам дуже приємно заявити про продовження підтримки України”, — акцентував прем’єр-міністр Хорватії Андрій Пленкович.

Хорватія заявила і про підтримку вступу України до НАТО та ЄС. 

В Офісі президента звернули увагу, що з лютого 2022 року Хорватія надала Україні допомогу на суму близько 300 млн євро.

10 жовтня Володимир Зеленський прибув до столиці Великої Британії та презентував британському прем’єр-міністру Кіру Стармеру деталі плану перемоги — насамперед усе, що стосується військового посилення України. Лідери домовилися опрацювати документ разом із союзниками.

“План перемоги покликаний створити правильні умови, щоб завершити війну у справедливий спосіб. Це місток до другого Саміту миру. Україна може вести переговори тільки з сильної позиції”, — наголосив Зеленський.

Він також зазначив, що для України важливо отримати запрошення на вступ до НАТО.

Під час зустрічі сторони обговорили майбутню оборонну та фінансову допомогу. Кір Стармер запевнив, що Велика Британія й надалі зберігатиме лідерську роль у підтримці України.

“Дуже важливо, що ми можемо продемонструвати Україні нашу незмінну відданість і підтримку. Це така важлива боротьба для вас і для всіх нас”, — наголосив Стармер.

Також президент України провів тристоронню зустріч із британським прем’єр-міністром Кіром Стармером і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. 

Ключовими темами переговорів стали євроатлантична інтеграція та військове посилення України. Саме це створить найкращі умови для відновлення справедливого миру, переконаний глава держави.

Зеленський детально розповів про щоденні повітряні атаки з боку Росії проти цивільних людей та об’єктів, енергомережі та про нещодавні удари по інфраструктурі Чорноморської зернової ініціативи.

Під час зустрічі сторони обговорили якнайшвидше виконання рішень Вашингтонського саміту НАТО, зокрема, щодо посилення України новими системами ППО, зміцнення авіаційних спроможностей, а також інвестицій союзників в українське виробництво снарядів, дронів і далекобійних засобів.

10 жовтня Володимир Зеленський вирушив до Франції, де в Єлисейському палаці зустрівся з французьким президентом Еммануелем Макроном і представив йому план перемоги України. Крім обговорення питань досягнення справедливого миру, президенти також говорили про ситуацію на полі бою та обговорили спільне виробництво зброї.

“Я поділився нашим планом перемоги, ситуацією на полі бою. Перед зимою нам потрібна підтримка”, — сказав Зеленський.

В Офісі президента України також повідомили, що окремий фокус переговорів стосувався спільного виробництва зброї та копродукції. Українська сторона запропонувала розширити таку співпрацю. Робота над цим відбуватиметься на рівні міністрів оборони.

“Навчальна місія для наших солдатів, бригади — ми вдячні Франції за це. Від цього залежить багато чого, особливо ситуація на сході, тому що в нас не було достатньо ротаційних бригад, повністю укомплектованих, на 100%. Тепер ми працюємо з Францією і деякими іншими союзниками. І я сподіваюся, що в найближчому майбутньому ми зможемо розраховувати на наших сильних хлопців”, — цитує Зеленського Reuters.

Зі свого боку Еммануель Макрон зауважив, що Франція приймає перших українських солдатів.

“Це також дуже унікальна модель співпраці. Я хочу ще раз заявити про підтримку Францією українського опору російській агресії. Існують постійні зобов’язання щодо обладнання, які слідують за тим, що було зроблено в останні місяці, як у плані оборонного обладнання, так і навчання”, — зазначив він.

Увечері 10 жовтня Володимир Зеленський уже був у столиці Італії, де зустрівся з головою Ради міністрів Італії Джорджею Мелоні. Глава держави представив їй план перемоги. 

Володимир Зеленський і Джорджа Мелоні домовилися далі працювати на рівні команд, щоб якнайшвидше створити умови для миру.

“Мета нашої підтримки полягає в тому, щоб поставити Україну в найкращі умови для того, щоб вона сіла за стіл переговорів про мир. Мир, як я вже неодноразово говорила, не може означати капітуляцію, як багато хто боягузливо пропонує”, — наголосила Мелоні.

Серед основних тем переговорів також — підготовка до засідання Європейської Ради та рішення щодо російських активів, розвиток глобальної ситуації та найближчі політичні перспективи в країнах-партнерах.

Президент розповів про ситуацію на фронті та загальну ситуацію у війні, а також подякував Італії за допомогу у сфері безпеки, зокрема за системи ППО. Лідери обговорили підготовку нового пакета підтримки.

“Ми приділили особливу увагу економічному пункту нашого плану перемоги — це те, що стосується спеціальних економічних можливостей в Україні та критичних ресурсів, які точно не повинні опинитися під російським контролем”, — розповів Зеленський.

Також український лідер відвідав Апостольський палац у Ватикані, де провів зустріч із Папою Римським. Глава Української держави розповів про роботу над реалізацією формули миру, зокрема про конференцію з повернення полонених і депортованих українців, яка відбудеться 30-31 жовтня в Канаді на рівні міністрів. Він запросив представника Ватикану взяти участь у цьому заході.

У російському полоні перебувають поранені, тяжкохворі, жінки та діти, нагадав президент.

“Росія продовжує примусове переселення наших українських дітей — з одних окупованих районів в інші. А також продовжує депортувати наших українських дітей до Росії. І дуже важко потім взагалі шукати цих дітей”, — зазначив Зеленський.

Президент попросив понтифіка сприяти поверненню додому українських журналістів, громадських діячів, керівників громад з окупованої території, усіх захоплених у полон.

На зустрічі домовилися, що Україна передасть список полонених журналістів.

“Нам відомо, що в полоні в Росії понад 400 жінок. Точно підтверджено через Міжнародний Комітет Червоного Хреста та інші джерела, що в полоні перебувають 1 700 цивільних людей. За нашими даними, це число може бути істотно більшим”, — повідомив Зеленський.

Свою поїздку Володимир Зеленський продовжив зустріччю з німецьким канцлером Олафом Шольцем 11 жовтня в Німеччині

“Хотілося б завершити цю війну не пізніше, ніж у 2025 році”, — заявив Зеленський під час брифінгу з Шольцем.

Німецький канцлер Олаф Шольц повідомив, що до кінця року за підтримки Бельгії, Норвегії та Данії Берлін надасть Києву пакет військової допомоги на 1,4 млрд євро. Він включатиме системи протиповітряної оборони, безпілотники, гаубиці та інше озброєння. Крім того, вже зараз Німеччина виділяє Україні підтримку на 600 млн євро.

Німеччина також включила 4 млрд євро до держбюджету на наступний рік для допомоги Україні, повідомив під час брифінгу Олаф Шольц.

“Додатково цього року ми видаємо Україні 50 млрд євро кредиту. Наступного року ми продовжимо військову підтримку України”, — зазначив канцлер Німеччини.

Зеленський планує представити Шольцу план перемоги України.

“Цей план — не на заміну нашій мирній ініціативі, а щоб саме посилити позиції України в наближенні до миру. Цей план є “мостом” для проведення Саміту миру, який має поставити крапку у війні”, — наголосив президент України.

Він подякував канцлеру Німеччини за надану військову підтримку.

“Німеччина найбільше допомогла нам із ППО, і це врятувало тисячі українських життів”, — додав Зеленський.

Думки експертів

Які цілі чергового дипломатичного європейського турне Володимира Зеленського? Про які результати вже можна говорити після проведених зустрічей з європейськими лідерами? Як у Європі сприймають план перемоги України? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Пітер Дікінсон, науковий співробітник Atlantic Council; 
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст”. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Потрібні сильні рішення західних союзників

— Оскільки відкладено зустріч у форматі “Рамштайн”, президент України Володимир Зеленський не хоче гаяти часу і проводить зустрічі з лідерами європейських країн. 

Суть плану перемоги полягає в тому, щоб посилити військові позиції України, зупинити ворога на Донбасі та примусити Росію до перемовин про завершення війни. Це головне практичне завдання на найближчий період часу. 

Саме в найближчі три місяці можна закласти фундамент ситуації, яка спрацює в майбутньому році — президент назвав роком можливого завершення війни. Суть цих дій, які пропонуються Україною в плані перемоги, запропоновані американським партнерам, а зараз обговорюються вже і з лідерами європейських країн. Я думаю, до речі, що і на саміті країн Південно-Східної Європи цю тему також обговорювали. Я не думаю, що наш президент розкривав усі нюанси плану перемоги, але ключові кейси обговорювалися. 

Зараз головне завдання — це сильні рішення, про які сказав президент Зеленський. Йдеться про перелом у підтримці України Заходом. Ми можемо переломити ситуацію й у військовому, і в політико-дипломатичному плані, спираючись на підтримку наших партнерів — тих, хто і так нас підтримує економічно, постачанням зброї, але потрібен перелом. Потрібні сильніші, рішучіші дії. Це стосується використання далекобійної зброї по цілях на території Російської Федерації. Це стосується сильних рішень, заяв, які стосуються наших перспектив щодо членства в НАТО. 

Також це стосується економічного, військового, політичного тиску на Росію, щоб Росія змушена була піти на переговори про припинення війни. Ось що мав на увазі наш президент і в цьому суть плану перемоги, який він представляє. 

В України немає часу чекати. Безумовно, є форс-мажорні обставини в США — наприклад, ураган, який накрив східне узбережжя. І ми розуміємо, президент США зараз змушений зосередитися на внутрішніх проблемах, але в нас немає часу чекати. Тому вчора, сьогодні робляться активні дії у спілкуванні з лідерами провідних європейських країн для того, щоб просувати наш план перемоги, щоб закласти фундамент зміни й військової, і політико-дипломатичної ситуації. 

Підтримка України залежить від співпраці з кожною конкретною країною. Тому президент України Володимир Зеленський уже втретє бере участь у саміті з країнами Південно-Східної Європи. Це начебто не найвпливовіші країни в Європі, частина з них є членами Європейського Союзу, деякі членами НАТО, але важливо, що вони беруть участь в альянсах західних країн, куди ми прагнемо. Для нас голос кожної країни вкрай важливий. 

Україна перебуває на передфінішному етапі для членства в ЄС, тому необхідно вести переговори з кожною країною, з кожним членом Євросоюзу.

Наприклад, з Хорватією, Словенією потрібно вести переговори та узгоджувати наші інтереси. Деякі країни Євросоюзу намагаються грати на суперечностях. Наприклад, Угорщина, з якою у нас і так проблем вистачає, і яка має особливі стосунки з Росією, точніше, її прем’єр-міністр Угорщини Орбан, який намагається зіштовхувати та провокувати суперечності між країнами Західних Балкан, які прагнуть вступити до Євросоюзу. 

Наш президент якраз хоче, беручи участь у цих самітах, щоб показати, що ми не хочемо змагатися і ворогувати з країнами Західних Балкан. Ми хочемо координувати нашу європейську інтеграцію. Те ж саме стосується й інтеграції в НАТО. Низка країн Балкан уже є членами Північноатлантичного альянсу і їхній досвід вступу до НАТО для нас дуже важливий. 

ПІТЕР ДІКІНСОН: Для західних партнерів план перемоги України може бути неактуальним

— Усі європейські лідери чекають на американські вибори, до яких залишилося менш як місяць. Усі розуміють, що, можливо, будуть дуже серйозні зміни позиції Заходу загалом і в Північноатлантичному альянсі. Зараз і Лондон, і Київ, і Берлін, і всі європейські країни хочуть показати свою єдність і солідарність проти Росії. Вони хочуть подати такий сигнал, що навіть якщо раптом у США переможе Дональд Трамп, то на Заході не стане менше мотивації, щоб протистояти путінській Росії. 

Публічно про подробиці українського плану перемоги, який Зеленський презентує західним союзникам, поки нічого не звучить. Я боюся, це може означати, що цей план не вважається до кінця актуальним серед партнерів. Два тижні тому в США цей план ухвалили досить ввічливо, але після цього не було жодних рішень чи публічних повідомлень з цього приводу. Мені здається, що поки що рано говорити, але якихось конкретних дій поки що немає і найближчим часом не буде. 

Що стосується дозволу бити далекобійною британською зброєю по військових об’єктах на території Росії, то це рішення не належить Лондону. Лондон може дати “зелене світло” хоч завтра і кажуть, що його вже дали давним-давно. Але окремо британські ракети Storm Shadow не дають потрібного ефекту без американської зброї. Потрібно, щоб американська зброя була використана в такому ж дусі, не ATACMS, а інша американська зброя, як ракета HARM, наприклад, яка вдарить по російській ППО, що дає можливість збільшити ефективність британського Storm Shadow і французького SCALP EG, зокрема. 

Крім того, тут присутній політичний аспект. Британія і Франція не хочуть йти попереду США в плані боротьби проти Росії, тому що вони бояться стати учасниками війни без Америки. 

Ніхто із західних лідерів не може заявити, що Україна має піти на компроміс і завершити бойові дії в обмін на гарантії безпеки від Заходу. Але це не означає, що таких меседжів немає в кулуарах. Різні джерела зараз кажуть, що зараз нібито головна тематика, яка обговорюється — це форма компромісу. Зі свого боку президент України Зеленський каже, що цього в жодному разі не відбудеться. 

Чим далі йде війна, зрозуміло, тим менше буде бажання серед західних партнерів збільшувати свою підтримку для України. І тоді будуть якісь інші варіанти. Тоді переговори будуть з приводу саме форми гарантії безпеки для України. Це може бути членство в НАТО та іншого варіанту тут практично немає. Але поки що невідомо, чи реально для України членство в Альянсі. 

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Україна посилює позиції перед засіданням у форматі “Рамштайн”

— Ймовірно, Володимир Зеленський вирішив, що Україні потрібно посилити позиції перед засіданням у форматі “Рамштайн” і провести додаткові консультації з європейськими лідерами. У Великій Британії він зустрівся не лише з прем’єр-міністром Стармером, а й із новим генсеком НАТО Марком Рютте. 

Ми вже почули від нового генсека НАТО досить перспективні заяви. Він говорив, що використання західної зброї Україною проти РФ є абсолютно законним і окремі країни НАТО можуть ухвалювати відповідні рішення щодо передачі того чи іншого озброєння. І питання дозволу завдавати ударів по території РФ має вирішуватися у двосторонньому форматі. 

Франція, Німеччина, Велика Британія та Італія — це досить серйозні військові та економічні донори для України. Також вони постійно здійснюють політичну підтримку. Український президент був на надзвичайно важливому саміті в Хорватії, де були присутні також важливі для нас партнери, які прекрасно розуміють, як мати справу з Російською Федерацією. 

Велика Британія, США і Франція — це ті держави, які передають Україні далекобійне озброєння. Це одні з лідерів засідань формату “Рамштайн”. Ми прекрасно розуміємо, що якщо в наступному засіданні формату “Рамштайн” США представлятиме особисто Джо Байден, то це точно буде не рядове засідання. Крім того, воно пройде перед президентськими виборами у США і, відповідно, матиме певний політичний відтінок і стане додатковою мотивацією для демократів показати свою рішучість.

Конструктивними можна назвати зустрічі Зеленського з президентом Франції Еммануелем Макроном і канцлером ФРН Олафом Шольцем. Італія завжди доволі радикально підтримує Україну та останнім часом значно більше включається в процес, ніж це було раніше. 

Читайте також: Літаки країн НАТО в українському небі: ефективність F-16 і можливість постачання інших західних винищувачів обговорили експерти 

Прямий ефір