Збройні сили України під Покровськом звільнили село Піщане. Про це Генштаб України повідомив 16 лютого. Паралельно на лінії фронту в Донецькій області тривають запеклі бої.
Так, українські захисники відбили 40 атак минулої доби на Покровському напрямку. Найбільшу активність російські війська проявляють біля населених пунктів Водяне Друге, Єлизаветівка, Луч, Лисівка, Удачне, Успенівка, Надіївка, Олексіївка та інших.
Що відбувається на фронті
Минулої доби на фронті відбулося 129 бойових зіткнень. Російські війська завдали по позиціях українських підрозділів і населених пунктах два ракетних і 95 авіаударів, застосувавши п’ять ракет і скинувши 141 керовану авіабомбу.
Найбільше російських штурмів — на Покровському напрямку, зазначають у Генштабі Збройних сил України. На Краматорській ділянці українські війська успішно відбили російські штурми в районі Васюківки та Часового Яру Донецької області. Противник намагався наступати й в районі Новосергіївки, Колодязів та Ямполівки, а також Новогорівки та Новолюбівки Луганської області, Петропавлівки та Загризового Харківської області.
Українські війська звільнили село Піщане поблизу Покровська Донецької області, повідомляють військові.
“Кілька контратак українських сил були успішними. Зокрема, вже можна говорити про звільнення села Піщане, яке розташоване приблизно за п’ять кілометрів на південь від Покровська. Російські окупанти хотіли взяти Покровськ у напівоточення, але зазнали серйозних втрат на цьому напрямку минулого місяця. У лютому вони теж були відкинуті від окремих населених пунктів”, — розповів речник оперативно-стратегічного угруповання військ “Хортиця” Віктор Трегубов.
На Торецькому напрямку ворог вісім разів намагався просунутися поблизу Кримського та Торецька. Американська гаубиця. За допомогою американської гаубиці М101 воюють бійці бригади “Лють” на цьому напрямку. ЗСУ по скупченню російських окупантів – посадкам, будівлям та іншим укриттям піхотинців.
“Нам дають координати — ми швидко навелися, пристрілювальний — і пішло. Насипали — ціль уражена. А потім — маскування та укриття. Працювали й на максимальну відстань гаубиці — це на 10 кілометрів. Найчастіше — по піхоті. Бувало, що і мотоциклісти заїжджали, легкоброньована техніка, пікап”, — розповів навідник гаубиці, військовослужбовець ЗСУ з позивним “Джексон”.
У Курській області 47-та механізована бригада “Магура” припинила чергову спробу росіян штурмувати колоною танків. Противник пішов в атаку під червоними прапорами та через мінне поле, зазначають бійці.
“Понад десяток танків і близько роти ворогів — на штурм кинули “елітну” російську 155-ту бригаду морпіхів із прапорами “перемоги”. Але замість “перемоги” вийшло традиційне “мракобісся”. Мінне поле і рій українських дронів 47-ї бригади рознесли і танки, і піхоту росіян”, — з повідомлення комунікаційного підрозділу 47-ї окремої механізованої бригади “Магура” в Telegram.
А бійці 12-ї бригади спеціального призначення “Азов” знищили російську реактивну систему залпового вогню “Град”.
“Російські артилеристи прямували на нічне бойове завдання з повним “пакетом” ракет. Їхали обстрілювати захисників — стали феєрверком. Азовська аеророзвідка вчасно помітила ворожу ціль за допомогою БпЛА “Лелека”. За координатами вилетів FPV-дрон і з першого влучання знищив РСЗВ “Град”, — із повідомлення комунікаційного підрозділу 12-ї бригади спеціального призначення “Азов” у Facebook.
На Харківському напрямку минулої доби українські війська успішно відбили дві атаки росіян у напрямку міста Вовчанськ.
На Куп’янському напрямку відбулося 16 бойових зіткнень поблизу Петропавлівки, Загризового, Богуславки та Піщаного.
На Лиманському ЗСУ зупинили 13 ворожих атак. Основні зусилля ЗС РФ зосередили в районах населених пунктів Новосергіївка, Новоєгорівка, Новоплатонівка, Новолюбівка, Нове, Новомихайлівка, Ямполівка, Колодязі та Дронівка.
На Сіверському напрямку, поблизу населеного пункту Григорівка, українські захисники успішно відбили одну атаку.
Вісім спроб загарбників просунутися вперед поблизу Часового Яру та Васюківки зупинили українські військові на Краматорському напрямку.
Загальні втрати армії країни-агресора з початку повномасштабного вторгнення вже перевищили 858 тис. осіб. За добу було ліквідовано 1 730 російських солдатів, п’ять танків, 11 артилерійських систем, 84 бронемашини та десятки одиниць іншої техніки росіян.
Ситуація на фронті в оцінці експертів
Яка ситуація спостерігається на Покровському напрямку? Чи вдається росіянам розвивати там наступ? Як ЗСУ вдається оборонятися? На яких ділянках фронту існує загроза прориву? Яку тактику використовує армія РФ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Микола Маломуж, генерал, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
- Сергій Братчук, спікер Української добровольчої армії;
- Денис Попович, військовий оглядач.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Ворог поступово видихається
— На Покровському напрямку ми просуваємося як на півдні, так і на південному заході. Росіяни, своєю чергою, рухалися на північно-східному напрямку, також намагалися прорватися на західному, але ми їх відбили. Зараз ідуть контратаки. Навіть учора президент Володимир Зеленський зазначив, що є успіхи — це вже реальність.
Важливо, що на вирішальному напрямку, де особисто ставить завдання Путін і щоденно контролює спроби прорвати цей сектор і почати наступ на Покровськ, з подальшим розвитком атаки на Краматорськ і Костянтинівку з різних точок, росіянам нічого не вдається.
ЗСУ просуваються і проводять контратаки там, де противник не очікує або має слабкі позиції. Це комплексний підхід: розвідка виявляє вразливі місця, ми демонструємо можливу атаку в одному секторі, а завдаємо удар в іншому.
Третій компонент — це тактика відходу і так звані “вогневі мішки”. Ми відходимо з окремих позицій, пристрілюємося, і вже потім ворог заходить туди великими групами, зазнаючи великих втрат. Тактика змінюється: малі групи вже не працюють до кінця, тому вони почали використовувати масовані штурми.
У нас потужні, різнопланові протитанкові засоби: американські, британські, німецькі, а також власного виробництва. Тому в противника практично немає шансів на проведення великих наступальних операцій із використанням танків. Це важка робота, йдуть запеклі бої.
Концентрація сил величезна, але ворог поступово видихається. Кількість атак уже зменшилася. Вони залишаються жорсткими та масованими, але загалом їхня інтенсивність знизилася на порядок. Путіну перед переговорами потрібно демонструвати успіхи, тому він кидає все на фронт, намагаючись прорвати окремі ділянки й показати, що наступ триває.
Схожа ситуація на Курський напрямок — там наші війська ефективно використовують маневрову війну і контратаки. Ми можемо заходити на 3-5 км углиб, знищуючи хвилі російських і корейських штурмовиків, які хоч і змінюють тактику, але зазнають величезних втрат.
На цей момент у противника немає перспектив для масштабних наступальних операцій. За нашими даними, їхній центр активності змістився ближче до Куп’янська, а також під Сіверськ. Однак і там у них не виходить — ідуть важкі бої, але ми тримаємо позиції та знищуємо ворога. Була спроба росіян посилити вплив на Запорізькому напрямку, але зараз там немає активних масованих атак. Тому, за нашою оцінкою, ні тактичних, ні стратегічних перспектив для їхніх наступальних операцій немає.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Покровський напрямок залишається пріоритетним для армії РФ
— На Покровському напрямку ми почали проводити більш активну оборону. Існує ще кілька видів оборони: позиційна, мобільна, маневрова, точкова. Активна оборона — це коли ми завдаємо ударів по ворогу, що наступають. Саме це і сталося останніми днями біля Піщаного під Покровськом.
Біля Піщаного ми просунулися від одного до майже двох кілометрів углиб за лінію фронту в райони, де перебувають російські війська. Однак це не варто вважати контрнаступом. Є різниця між контрнаступом і контрударами: у цьому випадку йдеться про контрудари, які дозволяють повернути тимчасово втрачені позиції. Це також серйозно демотивує війська противника, що наступають, — замість підготовки до подальших атак вони вже думають про те, як би не пропустити ще потужніші контрудари.
Завдання ворога залишається незмінним — вийти на дорогу Костянтинівка — Покровське — Павлоград, щоб перерізати нам шляхи постачання. Вони хочуть обмежити підвезення всього необхідного, але ми продовжуємо доставляти не тільки постачання для ЗСУ, а й гуманітарну допомогу для мирного населення.
Загалом ситуація для ЗСУ розвивається непогано — швидкість просування росіян на Покровському напрямку була незначною. Якби вона була високою, то вони не намагалися б обійти нас із півдня протягом пів року без відчутного результату. За цей час окупантам вдалося просунутися лише на десятки чи сотні метрів. А тепер ми наносимо контрудари. Я вважаю, що це тільки початок — ми зупинимо їхній наступ.
Багато разів говорилося, що перед контрнаступом необхідно спочатку стабілізувати лінію фронту, а потім уже готувати більш масштабні наступальні дії. Росіяни перекидають підкріплення, але для них наша тактика виявилася несподіваною. Тут варто віддати належне нашому Генеральному штабу і тим, хто планує військові операції – вони провели грамотну роботу. Хоча росіяни хваляться своєю розвідкою, зокрема космічною, наші переміщення знову виявилися для них несподіваними. І я впевнений, що так буде і далі.
Покровський напрямок залишається пріоритетним для російських окупантів за кількістю залучених сил і засобів, а також за інтенсивністю боїв.
Звісно, ворог періодично змінював тактику, перемикаючись на Нью-Йоркський, Торецький та інші напрямки, але все це – частина Східного фронту. Саме тут тривали основні бойові дії.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Росіяни розглядають можливість захоплення Куп’янська
— Активізація бойових дій на лінії зіткнення з боку Росії вже стала традицією перед важливими міжнародними зустрічами. Наразі це можна пов’язати з можливою тристоронньою зустріччю США, України та Росії за посередництва Саудівської Аравії. Російська Федерація знову використовує свою улюблену тактику – різке підвищення ставок. Вона намагається продемонструвати світу, що нібито диктуватиме умови завершення війни.
Однак на ділі все відбувається з точністю до навпаки — Сили оборони України домагаються тактичних успіхів на лінії бойового зіткнення.
На Покровському напрямку, який традиційно вважається одним із найважчих, наші війська ведуть успішні наступальні дії в районі Піщаного. Аналогічна ситуація на Торецькому напрямку, де ЗСУ повернули раніше втрачені позиції, що значно посилило наші оборонні можливості. Крім того, українські сили успішно діють на Лиманському напрямку, де також зафіксовано низку вдалих контратак.
Російське командування розглядає можливість створення оперативного оточення для своїх штурмових підрозділів. Глибина бойових порядків російських військ сягає 7 км, але наразі українські сили завдають ударів з метою їхнього розсічення. Саме тому в російських військових колах спостерігається паніка — вони усвідомлюють, що їхні війська можуть виявитися відрізаними від основних баз постачання, що значно ускладнить їхню евакуацію.
Аналіз російських військових пабліків показує, що Сили оборони України мають тотальну перевагу на низці ділянок, що унеможливлює ротацію особового складу противника, а також доставлення боєкомплекту і продовольства. Передові російські підрозділи на Покровському напрямку відчувають серйозні проблеми з матеріально-технічним забезпеченням.
Крім того, за даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, добові втрати окупантів на цьому напрямку зараз сягають 500 осіб. А з початку наступу на Покровському напрямку загальні втрати Росії оцінюються в 150 тис. осіб — це еквівалент чисельності Західного військового округу армії РФ.
Ситуація в районі Дворічної на Куп’янському напрямку залишається складною. Російські війська домоглися низки тактичних успіхів, але поки немає підстав говорити про те, що основний удар буде спрямовано безпосередньо на Харківську область. Найімовірніше, головні зусилля окупанти зосередять уздовж річки Оскіл у напрямку Слов’янська та Краматорська, намагаючись повторити сценарій 2022 року. На той час Ізюмське угруповання російських військ було одним із найчисельніших і мало блокувати українські сили в Слов’янсько-Краматорській агломерації.
Наразі ворог також розглядає можливість захоплення Куп’янська — стратегічного транспортного вузла, в якому розташована найбільша залізнична станція регіону. У разі успіху це могло б значно покращити їхню логістику та створити умови для активних наступальних дій на Слов’янському та Краматорському напрямках.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Росіяни в штурмах залучають стратегічні резерви
— На Покровському напрямку сьогодні діють найбільш підготовлені та боєздатні частини російської армії. Зокрема, там активно атакує 90-та танкова дивізія. Вона отримує підкріплення у вигляді різних підрозділів. Росіяни намагаються продовжувати наступ, який, як вони думають, має дати оперативний простір для виходу на кордони Донецької області. Тобто цілі в цьому плані в окупантів не змінилися.
Покровський напрямок сьогодні залишається одним із найгарячіших, але там уже спостерігаються ознаки стабілізації ситуації.
Можна говорити про те, що на одному з основних напрямків ворожого наступу ЗСУ не тільки вдалося зупинити сили противника, а й поліпшити свої тактичні позиції контратакою по тих чи інших населених пунктах. Зокрема, ми говоримо про Котлине та Удачне, також ми знаємо про те, що покращилася ситуація під Піщаним. Зараз проводяться стабілізаційні заходи, які мають повністю очистити ці населені пункти від ворога.
Після Покровського напрямку найскладніша і найгарячіша ситуація спостерігається на Курахівському виступі. Ця точка фронту є дуже болючою скалкою для росіян, тому що вони зазнають там величезних втрат. Якщо порівнювати з груднем, коли квадратний кілометр української землі росіянам давали приблизно за 150 убитих солдатів, то в лютому втрати противника зросли вдвічі. Тому для своїх штурмів ворог залучає стратегічні резерви. Зараз у боях залучена одна з таких бригад, яка від початку готувалася для міських боїв у Покровську. Курахівський виступ має дуже важливе значення для знищення живої сили противника.
Тривожні сигнали надходять із Лиманського напрямку, а на Куп’янському противник має намір з’єднати свої плацдарми на правому березі річки Оскіл, тому намагається проводити там переправу. Судячи з усього, ці спроби триватимуть. Крім того, досить критична ситуація склалася біля Куп’янська-Вузлового, де противник накопичує свої сили. Командування Сил оборони знає про цю ситуацію, і я думаю, будуть застосовані засоби для того, щоб ситуацію як мінімум вирівняти. І найголовніше — відкинути ворога на інший берег річки Оскіл.
Що стосується Торецького напрямку, то чутки про швидке падіння міста дуже перебільшені. Я думаю, що найближчим часом росіяни продовжать там втрачати величезні ресурси. Ми бачимо, що українські позиції в Торецьку незмінні та жодних тактичних покращень у ворога немає. А от втрати меншими не стають. Фактично аналогічна ситуація і в Часовому Яру. Це свідчить про те, що Силам оборони вдалося організувати активну оборону, яка приносить свої результати.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: На Курахівському напрямку небезпечна ситуація для ЗСУ
— У районі Покровська ситуація залежить від напрямків. На правому фланзі в районі Воздвиженки противник намагається наступати, у нього там є певні тактичні просування, а з півдня і південного заходу там, де він намагався обійти Покровськ на захід, наступ загальмувався, і зараз українські війська ведуть контратакувальні дії.
Звільнено населений пункт Піщане. За останніми даними, тривають бої в районі Дачинського. Воно не звільнене, але там ситуація розгортається таким чином, що ми ведемо за нього бої та просуваємося біля цього населеного пункту.
На Покровському напрямку Сили оборони України змогли домогтися певної переваги у використанні дронів і противник на це скаржиться. Росіяни говорять про те, що українські дрони панують у повітрі та дуже сильно рубають логістику російської армії. Сьогодні дійсно можна визнати, що противник зазнав великих втрат, виснажився, очевидно, йому потрібно буде перегрупуватися і підтягнути резерви для того, щоб розраховувати на продовження наступальних дій.
На Курахівському напрямку ситуація складна для Збройних сил України. Противник намагається зачинити “кільце оточення” і має просування, що робить обставини вкрай тривожними. Якщо раніше основний фокус уваги був на Покровській ділянці, яка ще донедавна вважалася найбільш напруженою, то зараз увага зміщується саме на Курахівський напрямок.
Крім того, непроста ситуація складається і на Куп’янському напрямку. Противник зумів закріпитися на західному березі річки Оскіл, забезпечивши собі плацдарм. Зараз він намагається розширити його, і частково має успіх. Цей плацдарм становить серйозну загрозу, оскільки може стати відправною точкою для подальшого наступу на Куп’янськ.
Читайте також: Москва планує мобілізувати на фронт “зеків” і боржників — розбір Дмитра Снєгирьова