Насмішки і погрози за методичкою: реакцію російських пропагандистів на саміт НАТО пояснили експерти

Ілюстративний колаж: cpd.gov.ua

Тема вступу України до Північноатлантичного Альянсу завжди дуже болісно сприймається російською пропагандою. Це цілком зрозуміло — у Кремлі не хочуть такого розвитку подій.

Саміт НАТО, який 11-12 липня пройшов у Вільнюсі, став приводом для чергової порції погроз і фейків в ефірі федеральних телеканалів і прокремлівських ЗМІ.

Російська пропаганда та її головні меседжі

Найбільший страх Путіна — це членство України в НАТО, і Росія на міжнародній арені робить усе для того, щоб цього не сталося. Усередині країни і на окупованих територіях пропагандисти активно поширюють фейки на тему України і НАТО. Для цього використовують у сюжетах некоректні переклади, відверту брехню, маніпуляції та найпопулярніше — шоу, які висміюють усе, що так болісно для Кремля.

З присутності президента України Володимира Зеленського на саміті та всіх озвучених під час цього заходу позитивних сигналів для України російські пропагандисти намагаються перевести на інше — що Україну нібито тут і зараз не беруть до НАТО. При цьому, як зазначають українські урядовці та експерти, саміт не розчарував Київ.

Одним із головних підсумків саміту стали нові двосторонні договори між Києвом і західними столицями про підтримку. Російські ЗМІ не знайшли нічого кращого, крім того, як сказати, що не зрозуміли — що це таке, і чим вони відрізняються від старих.

Водночас Норвегія збільшила розмір Фонду військової допомоги Україні з 240 до 930 мільйонів доларів. Франція передасть Україні далекобійні ракети для підтримки контрнаступу. Німеччина виділила новий пакет на 700 мільйонів євро.

Також федеральні канали поспішили видати нову порцію погроз, ретранслюючи кремлівських чиновників.

“Членство України в НАТО матиме дуже і дуже негативні наслідки для всієї архітектури, безпеки і так напівзруйнованої архітектури безпеки в Європі, і буде абсолютною загрозою для нашої країни, що зажадає від нас досить зрозумілої і твердої реакції”, — заявив прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.

А заступник секретаря Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що “Третя світова все ближче”.

Думки експертів

Чому риторика кремлівських пропагандистів не змінюється десятиліттями, в ефірі телеканалу FREEДОМ пояснили:

  • Сергій Жуков, аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки;
  • Ілля Шепелін, російський опозиційний журналіст;
    Наталія Пелевіна, опозиційна політикиня, членкиня політради партії “Парнас”.

СЕРГІЙ ЖУКОВ: Росіянам брешуть уже 20 років

— Російські пропагандисти створюють альтернативну реальність. Слова західних політиків, аналітиків вони або перекручують на свою користь, тобто маніпулюють, цитуючи уривки, а не всі цитати, виривають слова з контексту. Або ж, як вони теж дуже часто роблять, просто придумують цитати. Вони придумають слова людям, які зовсім цього не говорили.

Так було, наприклад, напередодні саміту НАТО з інтерв’ю генсека НАТО Єнса Столтенберга, яке вони попросту переінакшили і щось самі додумали. Це для них абсолютно нормально.

У 2004 році по російському ТБ показували виступ тоді майбутнього президента України Віктора Ющенка зі сцени Майдану. На його українську промову наклали закадровий переклад російською, який повністю спотворював сказані Ющенком слова.

Пропагандисти Кремля роблять це постійно. У їхніх ефірах можна почути некоректні переклади як українських політиків, так і європейських та американських.

Росіян обманюють уже понад 20 років щонайменше, які Путін перебуває при владі. Брехня — це одна з опор режиму Путіна, на якій усе тримається. Так звана “легітимність” — це брехня. Починаючи від фальсифікованих виборів, очорнення політичних опонентів, знищення опозиції, закінчуючи брехнею в міжнародних відносинах. Тобто РФ обманює іноземні держави і закидає їхнє інформаційне поле фейками, щоб підірвати там суспільно-політичну ситуацію.

У Росії фейки, брехню й обман використовують для того, що вони, напевно, вважають зміцненням суспільно-політичної стабільності та підтриманням режиму. Тому що якщо з-під цього режиму вирвати один зі стовпів, на якому тримається брехня, то, я думаю, вся структура може завалитися як картковий будиночок.

Ми намагаємося ініціювати притягнення до відповідальності ключових діячів російської пропаганди, людей, які відповідальні за поширення дезінформації та ненависті, які закликають до вбивств. Їхні заяви ретельно фіксуються. І коли постане питання про притягнення Росії як держави до відповідальності за агресію проти України, можливі різні юридичні механізми.

ІЛЛЯ ШЕПЕЛІН: На федеральних каналах сміялися, але через силу і злість

— На російському телебаченні ніколи не перестануть погрожувати бомбити ні Вільнюс, ні Варшаву, ні Лондон, бо тоді купа людей залишиться без роботи.

Загалом реакцію пропагандистів можна назвати злістю через натужний сміх. Бо намагаються, з одного боку, представити саміт НАТО як щось, на що не треба звертати увагу, але чому присвячуються головні новини одразу після новин про Путіна.

Україну до НАТО не приймають одразу, відповідно, можна над цим посміятися і потім злитися через те, що Швецію прийняли. З одного боку, потрібно показувати, що ворог нікчемний, а з іншого, якщо він нікчемний, хто ж узагалі продовжуватиме дивитися телевізор, де розповідають про цього ворога. Тому доводиться говорити про такі речі.

Але дуже мало говорять про Туреччину, яка все-таки дала згоду на вступ Швеції до НАТО. І якось ніяково повчилося, бо до цього протягом року по російському телебаченню говорили, що Туреччина — останній бастіон, і вони вже точно ні фінів, ні шведів не пустять. Пустили — тепер доводиться замовкнути і розповідати про те, який поганий Байден. І так далі.

Методичка абсолютно не змінюється. Тобто спочатку кричать, що це “червона лінія”, вони не дозволять. Потім Захід долає цю “червону лінію”. І що залишається робити? Залишається якось змиритися з тим, що новий вид техніки опинився вже в Україні або зараз опиниться, і тому потрібно якось підбадьорювати.

НАТАЛІЯ ПЕЛЕВІНА: На федеральних каналах “хіхікають” за методичкою

— Я думаю, у пропагандистів РФ заздалегідь були готові тези і методички для реакції на саміт НАТО. Тому реагують вони більш-менш спокійно.

Як вони зараз реагують на подібного роду заходи, які вказують на те, що світ проти Росії? Удають, що хихикають, які вони прекрасні в ізоляції тощо.

Як вони відреагували на те, що поки що, на жаль, у НАТО не зробили пропозицію Україні про вступ? Тут ще подивимося. Я думаю, що з цього приводу буде єрнічество на федеральних каналах, але це не повинно мати жодного значення для України.

Скабєєва використовує лексику, яку використовує сам Путін. Причому він почав це робити в 1999 році, коли був виконувачем обов’язків президента РФ.

“Мочити в сортирі” — шляхом цієї фрази після вибухів будинків у Москві Путін став популярним. Ця фраза дуже добре лягла на російський народ. І відтоді російський президент постійно використовує дворову лексику.

Велика частина народу в РФ на цю лексику реагує дуже добре, як показують результати опитувань. І цю дворову, напівбандитську лексику Путіна перейняли пропагандисти. Вони вважають, що найкраще народ сприймає саме так, тому що художня мова не донесе інформацію до середнього росіянина, який, на жаль, як і раніше, дивиться телевізор.

Риторика Дмитра Медведєва, включаючи вкрай екстремальні заяви про Третю світову війну, теж потрапляє в маси. Божевільні “лякалки”, як Росія на всіх скине бомбу, всі загинуть, а росіяни житимуть і все в них буде добре — це теж засвоюється якоюсь частиною населення РФ.

Читайте також: У НАТО немає розколу щодо позиції стосовно України, на який розраховував Кремль, — Попов

Прямий ефір