Росія є лідером збагаченого урану на світовому ринку. Заборонивши імпорт російського урану, Сполучені Штати Америки будуть поступово заміщати цей продукт товаром власного виробництва, однак збагачення урану екологічно небезпечне. Про це сьогодні, 15 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан.
“Крім Росії є ще Казахстан, Канада, Австралія, які займаються безпосередньо видобутком урану. Казахстан, Канада і США займаються збагаченням урану. Але Росія лідер цього ринку, природно. Якщо говорити безпосередньо про заборону, яку вводять Сполучені Штати на імпорт збагаченого урану, вона діє до 2040 року, а до 2028 року включно можливі винятки для окремих компаній”, — сказав він.
Бужан зауважив, що Міністерство енергетики США даватиме дозвіл деяким компаніям на імпорт збагаченого урану у випадках загроз енергетичній безпеці Штатів.
“Не виключено, що додатковий імпорт буде здійснюватися, але обсяги його повинні скоротитися. Ще до того, як білль про заборону було зареєстровано, компанії почали активно думати над тим, як провести заміщення російського збагаченого урану. Сам білль передбачає ще й спрямування понад 2,5 млрд дол. в американську економіку. Конкретно ці кошти йтимуть на розконсервацію копалень, на яких видобувають уран, а також на відновлення роботи збагачувального заводу. Один завод був закритий, другий працює, але виробляє недостатню кількість. США поступово заміщуватимуть російський збагачений уран своїм власним”, — пояснив експерт.
Він також розповів, чому свого часу Сполучені Штати обмежили виробництво власного збагаченого урану, вважаючи за краще закуповувати його в Росії.
“У цьому [виробництві збагаченого урану] особливого сенсу для США не було раніше з погляду економічної доцільності, насамперед тому, що це дешевше. А по-друге, тому що видобуток урану і його збагачення — це досить екологічно брудні виробництва. На території США розташовано понад 500 родовищ, де видобували уран. І в принципі, дуже велика кількість проблем є з екологією, які американці намагаються вирішити. Тому розконсервація деяких копалень уже призвела до невдоволення з боку місцевої влади, великої кількості етнічних американців, так званих індіанців, і тим паче населення міст, тому що це впливає на якість повітря в окрузі”, — повідомив Бужан.
Читайте також: США самі почали відмовлятися від російського збагаченого урану і можуть створити альтернативу йому для ЄС, — економіст
Нагадаємо, президент США Джо Байден підписав закон про заборону імпорту російського урану.