Ще вісім пацієнтів лікарні “Охматдит” після російської ракетної атаки вирушили на лікування до Німеччини. За даними Міністерства охорони здоров’я України, це третя група дітей, які в момент удару окупантів перебували в медцентрі. Їх евакуювали за кордон у рамках проєкту “Медевак”, реалізований за підтримки Єврокомісії, Всесвітньої організації охорони здоров’я та МОЗ. Оскільки дорога була довга, одним із проміжних хабів для маленьких пацієнтів став Львів, повідомляє FREEДOM.
“Нас взяли на УЗД, ми пішли з донькою, зробили УЗД, пройшли, я відвела її до палати, прийшов чоловік, бо треба було забрати її документи й віддати лікарю. Я якраз щойно пішла до чоловіка, забрала документи й тут бабах”, — пригадує момент атаки на “Охматдит” 8 липня мешканка Києва Олена Титаренко.
Того ранку російська армія масовано обстрілювала Київ, однією з цілей була найбільша в Україні дитяча лікарня. Жінка каже: від страху за доньку в неї мало не зупинилося серце.
“Я біжу — темно, все падає на голову. Добре, що в цей час дочка була відключена від крапельниці. Я швидко біжу, забрала її, і швиденько в бомбосховище. Вогонь, усе палає, димить”, — розповіла Олена.
Анапластичну крупноклітинну лімфому у 11-річної Аріни виявили в травні цього року. На лікуванні в “Охматдиті” вони пробули всього чотири дні.
“Вона сказала, мам, мені не дуже добре, погано. Каже, я залишуся вдома, не піду до школи. Кажу, добре, залишайся вдома. Поміряли температуру, була майже 37. Тоді вже 38, а в неділю купалися і на правому надпліччі вже опухло”, — розказала Олена.
На момент удару російської ракети в дитячій лікарні перебували 627 пацієнтів.
Серед них була Ірина зі своїм 13-річним сином Дмитром. Хлопчик проходив лікування альвеолярної саркоми.
“Просто згасло світло, вибух і дим, дуже багато диму. І це було найстрашніше, тому що ти не знаєш, що і де горить. Чи горить твоє приміщення, де воно горить. Ну я ніколи не могла подумати, що буде атака на “Охматдит”, ми були спокійні, що “Охматдит” ніколи й ніхто не буде атакувати”, — згадує мешканка Києва Ірина Вишнікіна.
У рамках проєкту “Медевак” із Києва до Львова спеціальним евакуаційним автобусом відправили сім пацієнтів.
“Це так званий проєкт “Медевак”, реалізований за допомогою фінансування Єврокомісії, Європейського офісу Всесвітньої організації охорони здоров’я та нашого Міністерства охорони здоров’я. Львівська медицина катастроф привезла до Західноукраїнського медцентру шість онкохворих дітей у важкому стані, які потребують лікування у Німеччині, та одну дитину з важкою хірургічною патологією”, — пояснив керівник Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Роман Кизима.
Дорога зайняла сім годин. За словами лікарів, вона пройшла без ускладнень, адже спецтранспорт обладнаний усім необхідним для пацієнтів.
“Діти перенесли дорогу задовільно, у нас є в користуванні два великі медичні евакуаційні автобуси, які обладнані реанімаційними ліжками для забезпечення необхідної медичної допомоги”, — розповів заступник генерального директора Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Ярема Качмар.
Зупинка у Львові перед відправленням до Німеччини була необхідна для стабілізації стану маленьких пацієнтів. Лікарі кажуть: дорога — була довгою, тому діти проходять через так звані хаби, щоб підготуватися до наступного етапу евакуації.
“Зараз наші лікарі стабілізують стан цих дітей, роблять аналізи й готують до наступного етапу евакуації. Якщо запитаєте, чому зупинка у Львові, — бо навіть здоровій людині, дорослій, важко даються переїзди на тисячі кілометрів, а онкохворій дитині тим більше. Тому для цього є евакуаційний хаб у Львові, в нашій лікарні, а ми, лікарі-онкологи, готові цим дітям допомогти”, — зазначив Роман Кизима.
За тиждень після ракетного удару по клініці “Охматдит” на лікування до Австрії та Швейцарії було відправлено ще чотири дитини. Загалом із Національної дитячої спеціалізованої лікарні за кордон евакуювали 12 пацієнтів.
Читайте також: 10 млн євро на відновлення “Охматдиту” надасть Німеччина