Постачання російської нафти до Угорщини нафтопроводом “Дружба” відновилося вдень 16 листопада. Про це повідомили ЗМІ з посиланням на міністра закордонних справ Угорщини та керівника апарату прем’єр-міністра Віктора Орбана. Майже добу на об’єкті велися технічні роботи з усунення пошкоджень, які стали результатом російського ракетного обстрілу об’єктів української інфраструктури, інформує FREEДОМ.
Російський ракетний обстріл України 15 листопада вперше завдав збитків не лише українській, а й європейській енергетичній інфраструктурі. Так через пошкодження підстанцій електрику відключили в деяких районах Молдови. Крім того, добу не працював нафтопровід “Дружба”, який доставляє російське паливо до Угорщини, Словаччини та Чехії.
“Ці 3 країни критично залежні саме від українського маршруту. І що цікаво, що головний споживач нафти в Угорщині, компанія MAL, вона також є власником нафтопереробних потужностей у Словаччині. Ну і на ці дві країни припадає близько 75% постачання нафти по “Дружбі”, — зазначив експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
Залежність цих країн від поставок нафтопроводом “Дружба” експерт оцінює як дуже високу. Саме тому після зупинки нафтопроводу прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан скликав Раду оборони. Але вже за добу поставки відновилися. Однак деякий час “Дружба” працюватиме не на повну потужність. Крім того, зберігається небезпека повторення подібних атак.
“Ось постачання, які зараз йдуть у ці 3 країни, це 250 тис. барелів на день. Чверть йде до Чехії, решта — до Угорщини та Словаччини. Угорська компанія MAL заявила, що її запасів нафти вистачає для роботи на 3 місяці. Але якщо ж щось трапиться з нафтопроводом, і він зупиниться, то це поставить Угорщину перед досить великими проблемами”, — підкреслив Прокіп.
Чекати на якесь засудження Угорщиною російської агресії чи надання підтримки Україні заради безпеки поставок не варто, кажуть експерти. Швидше за все, Будапешт і надалі закликатиме сторони до деескалації конфлікту на будь-яких умовах.
“Тобто Угорщина триматиметься і боротиметься за російську нафту до останнього, тому вона боролася за виключення трубопровідного транзиту нафти з санкцій, тому що це великі гроші. найближчими роками мінімізувати залежність від російської нафти, попри те, що це дуже вигідно”, — повідомив директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.
У Європі побоюються непередбачуваних агресивних дій Кремля. У Росії це розуміють та використовують регіональну ескалацію як шантаж, розраховуючи на те, що Захід перестане допомагати Україні. Російські провокації можуть повторюватись.
Партнери Києва після масованого російського обстрілу 15 листопада заявили, що підтримуватимуть Україну стільки, скільки потрібно.
Читайте також: Російський терор не обмежився Україною і пішов далі, — президент Зеленський наприкінці 265-го дня війни