Наслідки будуть драматичними, — Трофімцева про зрив Росією “зернової угоди”

Ольга Трофімцева. Фото: pigua.info

Нестабільність у постачанні зернових у результаті призведе до підвищення цін на продовольство на світовому ринку. Про це сьогодні, 30 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила в.о. міністра аграрної політики та продовольства України у 2019 році, посол з особливих доручень у Міністерстві закордонних справ України Ольга Трофімцева, коментуючи зрив Росією “зернової угоди”.

“Наслідки справді драматичні. Це знову йде закручування спіралі ситуації із голодом. Тут насправді не тільки, до речі, безпосередньо про тих, хто голодує в Африці, насамперед, звісно, йдеться, а й загалом про те, що, я впевнена, що ми вже завтра побачимо з відкриттям бірж нервову реакцію ринку на ці новини. А відповідно буде черговий виток підвищення цін на основні зернові культури. Тому що це логічно. Зрозуміло, що такий абсолютний ступінь невпевненості призводить до того, що ринок просто реагуватиме дуже і дуже негативно і нервово на це. Попри ті зусилля, які зараз, наскільки я розумію, наші турецькі колеги та ООН намагаються робити для того, щоб про щось домовитися таки з Росією”, — сказала вона.

За словами експертки, багато країн Африки споживають зернові “з коліс”, оскільки не можуть закупити продовольство заздалегідь — потрібна передбачуваність “зернового коридору”.

“Не забуваймо, що ті країни, до яких ми, зокрема, намагалися постачати насамперед пшеницю, яка необхідна з продовольчої точки зору, а кукурудза йшла на корми до Європейського Союзу, у цих країнах погано із запасами. І саме проблема полягає саме в тому, що такі країни, як Китай чи той же ЄС, можуть собі дозволити накопичити певні запаси зернових для того, щоб не страждати через такі ситуації, які відбуваються зараз. А країни Африки, та сама Ефіопія, Сомалі, Лівія тощо, у них проблема саме з тим, що немає фінансових ресурсів, щоб робити запаси зернових. І відповідно фактично вони живуть, споживають зернові дуже часто “з коліс”, — пояснила Трофімцева.

Вона уточнила, що саме тому від початку Україна говорила про те, що 120 днів роботи “зернового коридору” — це дуже мало, бо потрібна стабільність на певний час.

“Щоб можна було розуміти, що о’кей, протягом року можна буде спокійно постачати зернові до таких критично важливих країн, де є проблема із запасами. Тому тут, на жаль, ми не можемо сказати, що ось ми там поставили… Так, це на якийсь час закрило ці драматичні, критичні дірки в споживанні. Але як тільки зараз знову постачання припиняться… Ви бачили, я впевнена, інформацію нашого Мінінфраструктури, наприклад, що корабель готовий вийти з 47 тисячами тоннами з Одеси, і вони теж повинні були прямувати до Африки. І все, він зараз стоятиме, і це теж важливо, тому що ці постачання мали відбуватися на такій регулярній основі”, — каже ексміністерка.

Зокрема, за її словами, йдеться про зернові, які закуповує в України Всесвітня продовольча програма ООН.

“Можна сказати, вони працюють теж “з коліс” дуже часто. Надходить фінансування — здійснюються закупівлі та їде далі зерно. Тому важливою є стабільність і передбачуваність хоча б мінімально роботи цього “зернового коридору”. Зрозуміло, що в ситуації з будь-якими домовленостями, з Росією на це розраховувати, як ми бачимо, не доводиться”, — зазначила Трофімцева.

Вона пояснила, що якщо зараз з боку Росії не припиниться зерновий шантаж, то це буде ще більша розбалансованість ринків, ситуація посилюватиметься.

“І соціальна нестабільність, звісно, ​​у країнах, які залежать від подібного експорту зернових. Ці прекрасні заяви Росії, що вони готові безоплатно поставити цілих 500 тисяч зерна на ринки для країн, які його потребують, це, знаєте, є абсолютним цинізмом, звичайно. З одного боку, зупиняти експорт зернових, що нормально йде, і до того ж з надуманих абсолютно причин, водночас пропонувати щось абсолютно незрозуміле замість чогось. Це призводитиме до соціальної нестабільності додаткової у тих країнах, які дуже залежать від зернового експорту з України, а відповідно до зростання потоків біженців. Це призводитиме до цінової нестабільності та цінової нервозності ринків подальшої не лише в цих країнах, а загалом і в ЄС, і на глобальних ринках. Відповідно до підвищення цін на продукцію. У принципі, на все продовольство, бо йде ланцюгова реакція — якщо підвищуються ціни на якісь базові сировинні продукти, відповідно, через якийсь час усі відчують на світових ринках підвищення цін на кінцеву продукцію в супермаркетах”, — резюмувала Ольга Трофімцева.

Читайте також: ЄС закликав Росію скасувати рішення щодо блокування зернової угоди

Нагадаємо, 22 липня в Стамбулі за пропозиції Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та харчових продуктів із українських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”. Зерновий коридор запрацював від 1 серпня, коли перше судно з українським продовольством вийшло з порту Одеси.

Зазначимо, що дія зернової угоди мала завершитись у листопаді поточного року, і Росія погрожувала вийти з угоди неодноразово.

Як повідомлялося раніше, понад мільйон тонн агропродукції стоїть на кораблях у Босфорі, і ще мільйони заблоковані в одеських портах.

За даними Міністерства інфраструктури України, через те, що українська сторона станом на сьогодні, 30 жовтня, не має дозволів від Спільного координаційного центру на проходження безпечним коридором та проведення інспекцій, 218 суден фактично заблоковані на своїх поточних позиціях.

Читайте також: Закликаю всі держави вимагати від Росії припинити свої “голодні ігри”, — Кулеба про вихід РФ із зернової угоди

Прямий ефір