На тимчасово окупованих територіях України є критичні ресурси, зокрема рідкісноземельні корисні копалини, вартість яких сягає понад 350 млрд доларів. Про це повідомила перша віцепремʼєр-міністерка — міністерка економіки України Юлія Свириденко сьогодні, 23 лютого, на форумі “Україна. Рік 2025”, інформує FREEДОМ.
За її словами, Україна має значні поклади літію, титану та урану.
“Якщо ми говоримо про корисні копалини, то дійсно Україна має запаси титану, літію, урану, рідкісноземельних металів. Наша задача — не просто експорт цієї сировини, а залучення інвестицій у переробку і розробку родовищ. Перед нами стоїть задача оновити геологічну інформацію та залучити інвесторів в переробну промисловість”, — зазначила Свириденко.
Значною частиною ресурсів, за словами віцепрем’єрки, володіє країна-агресор.
“Ми знаємо і володіємо інформацією, що, на жаль, на території, яка тимчасово окупована, цих корисних критичних матеріалів знаходиться на суму приблизно 350 млрд доларів. Це ресурси, якими, на жаль, сьогодні володіє агресор. Той же титан використовується для авіаційної оборонної та медичної галузей і буде використовуватися проти нас у цій боротьбі”, — сказала Свириденко.
Вона зауважила, що задача України — не просто експорт, а залучення інвестицій у переробну промисловість.
Водночас Свириденко акцентувала: без безпекових гарантій бізнес не буде інвестувати в Україну.
“Нам потрібні безпекові гарантії. Я дивлюся на них з погляду економічної стійкості. Без безпекових гарантій бізнес не буде інвестувати в Україну. Без безпекових гарантій люди, щонайменше 5 млн, які перебувають нині за кордоном, не будуть повертатися. Треба дивитися на гарантії безпеки як на передумови для економічного зростання і відновлення”, — резюмувала Юлія Свириденко.
Читайте також: Підписання договору зі США про рідкісноземельні метали — питання найближчого часу, — Подоляк
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив, що Україна може постачати Сполученим Штатам рідкісноземельні елементи в обмін на військову підтримку. Президент Зеленський наголосив, що Україна не збирається “дарувати” свої природні багатства, але відкрита до взаємовигідної співпраці.
У першому варіанті документа, який надали США, не було враховано головного моменту — гарантії безпеки для України. Після чого американська сторона доопрацювала угоду.
Західні ЗМІ писали, що більша частина угоди стосується передачі прав на видобуток стратегічно важливих корисних копалин, які є критично необхідними для американської промисловості.