Резонансний законопроєкт про “іноагентів”, попри масові протести та застереження Заходу, уже схвалено в першому і в другому читаннях парламентом Грузії. Очікується, що в третьому читанні законопроєкт розглянуть приблизно за два тижні, повідомляє FREEДОМ.
У Грузії люди продовжують виходити на вулиці. Протестувальники в Тбілісі оголосили безстрокові мітинги.
“На другому слуханні закон було ухвалено, що абсолютно безглуздо і нерозумно чинити в цій ситуації так просто зараз, коли ви бачите тут таку кількість людей. Ми будемо стояти до кінця, до самого кінця. Ми не збираємося втрачати нашу силу і втрачати наш драйв”, — сказав протестувальник Лаша Мікаутадзе.
Як заявляють грузини, які зібралися на вулицях, вимоги у них такі: звільнення всіх раніше затриманих протестувальників, покарання всіх причетних працівників МВС до розгону попередньої акції протесту із застосуванням спецзасобів, і відкликання закону “Про іноземний вплив”.
“Наш шлях і наше майбутнє — в Європі, тому нам потрібні європейське правосуддя і європейський порядок, де система служить людям, а не навпаки!” — заявляють протестувальники.
Загалом, атмосфера дедалі більше загострюється. Влада, яка продавлює закон, дедалі жорсткіше й жорсткіше придушує власний народ. Силовики не гребують використовувати сльозогінний газ, гумові кулі та водомети.
Крім силовиків, грузинам протистоять також невідомі “тітушки”, які невеликими групами нападають на мітингувальників.
Незалежні журналісти з місць повідомляють, що в спробах продемонструвати картинку в дусі “не все так однозначно”, можновладці звозять на відповідні провладні мітинги бюджетників з усієї країни. Ось тільки бюджетники й самі не до кінця розуміють, за що і для чого вони вийшли на вулицю.
Обман грузинської влади про проєвропейський курс країни стає дедалі очевиднішим. У Європейському Союзі вже відкрито заявляють, що закон про “іноагентів” назавжди закриє Грузії двері в ЄС.
“Закон про “іноагентів” є прикладом того шляху, яким зараз рухається Грузія. Грузинська влада і правляча партія заявляють, що хочуть вступу до ЄС, але їхні дії свідчать про протилежне. І за останні кілька років Грузія зробила відкат від принципів демократії та верховенства права”, — заявив депутат Європейського парламенту Свен Міксер.
Крім Європи, з критикою закону “Про іноземний вплив” виступили також у Вашингтоні.
“Заяви та дії грузинського уряду суперечать демократичним цінностям, які закладаються в основу членства в ЄС і НАТО, і тим самим загрожують перекрити шлях Грузії до євроатлантичної інтеграції”, — акцентував прессекретар Державного департаменту США Метью Міллер.
Згодом прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе скасував візит до США. Відмову прем’єра офіційно прокоментували в грузинському Міністерстві закордонних справ.
“Хотілося б уточнити, що прем’єр-міністра Грузії було запрошено до США із застереженням, що перед візитом парламент Грузії був змушений тимчасово припинити розгляд законопроєкту “Про прозорість іноземного впливу”. Проведення візиту із застереженнями не відповідає духу партнерства, яке повинно ґрунтуватися на взаємній повазі та взаємній довірі”, — йдеться в заяві зовнішньополітичного відомства.
Російська і провладна грузинська пропаганда щосили намагається виставити протестувальників вандалами та злочинцями. На ділі все виглядає абсолютно інакше. Люди відстоюють своє майбутнє і свободу, а вся проросійська пропаганда розбивається об реальність, в якій учасники акції оперативно розбирають свої загородження з каміння і кругляків, для того, щоб очистити дорогу для машин швидкої допомоги.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі вважає, що так званий “російський” закон про “іноагентів” — не єдина проблема грузинського народу, ще одна — проросійський уряд. Такими роздумами вона поділилася з журналістами Deutsche Welle. За словами Зурабішвілі, більшість населення Грузії виступає проти такої політики.
“Влада намагається зобразити партнерів Грузії агентами революції, оскільки вважає, що вони намагаються їх повалити. Але вони мовчать про Росію, ніби це наш новий друг. Тому уряд веде цю країну в Росію. Це вкрай тривожно, і я думаю, що наші європейські партнери повинні вжити правильних заходів щодо того, що тут відбувається. Перш ніж ми пройдемо важкий шлях перед виборами, нам потрібна їхня увага”, — сказала вона в коментарі виданню DW.
Читайте також: У Грузії поліція застосувала сльозогінний газ і гумові кулі по протестувальниках проти закону про “іноагенти” — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, 1 травня парламент Грузії ухвалив закон про “іноагентів” у другому читанні. Раніше, 17 квітня, скандальний закон “Про прозорість іноземного впливу” був проголосований у першому читанні, при цьому представники опозиції проігнорували голосування.
Розгляд закону про “іноагентів” розпочали у Грузії 15 березня. Опозиціонери, громадські активісти та представники ЗМІ організували акцію протесту.
Минулого, 2023 року, закон про “іноагентів” вже намагалися ухвалити в Грузії, але він викликав масові протести.