Володимир Зеленський — перший президент, який у режимі онлайн виступив перед обома палатами парламенту Швейцарії. Він закликав до єдності та нагадав, що Україна просить у союзників зброю тільки для того, щоб захистити країну і встановити мир. Раніше нейтральна Швейцарія офіційно засудила розв’язану Росією повномасштабну війну проти України і підтримала антиросійські санкції, повідомляє FREEДОМ.
Цього тижня Україну відвідали президенти ПАР, Замбії, Коморських островів і Сенегалу, прем’єр-міністр Єгипту, а також спеціальні представники президентів Конго та Уганди. Делегації побували в Бучі Київської області на місці масового поховання майже 500 мирних жителів, убитих російськими військовими під час окупації міста. А в Києві політиків привітав президент Зеленський. Свій візит лідери країн Африки називають миротворчою місією. Журналісти видання Reuters повідомили, вони хочуть, щоб Україна і Росія погодилися піти на перемовини.
“Ми всі розуміємо, що цей рух до миру є складним шляхом, який вимагає, аби всі міркування були викладені на стіл. Основною складовою, яку ми привезли сюди, є те, що ця війна має бути врегульована, має бути мир через перемовини, дипломатичним шляхом. Ми певні, рухаючись до цього миру, адже усі війни колись закінчуються, ми віримо, що ця війна має бути завершена якомога швидше”, — заявив президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса.
Під час візиту лідерів держав Африки до Києва російська армія атакувала українську столицю. Делегаціям довелося спуститися в укриття, повідомили міжнародні ЗМІ. Але навіть російський обстріл не змусив їх скасувати поїздку до Санкт-Петербурга 17 червня. На спільній пресконференції з африканськими політиками Володимир Зеленський заявив, що не розуміє, який діалог можна вести з Путіним, якщо його основна мета — повністю стерти і зруйнувати державу Україна.
“Керівництво РФ, Путін не контролює свої збройні сили, включно з найманцями-“вагнерівцями”, тому що вони б’ють ракетами по лідерах інших держав, які, до речі, після нас вирішили поїхати до країни, яка сьогодні влаштувала ракетний удар по них… Або ця людина не контролює армію, або ця людина неадекватна. Я думаю, що людина неадекватна, тому що вона не готова бачити мир”, — сказав глава Української держави.
Зеленський обговорив із польським колегою Анджеєм Дудою оборонну допомогу для України та майбутнє членство країни в Північноатлантичному альянсі. Телефонні перемовини президент України також провів із прем’єр-міністром Белізу Хуаном Антоніо Брісеньо і президентом Коста-Ріки Родріго Чавесом Роблесом. Він запропонував Белізу приєднатися до коаліції зі створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України та подякував співрозмовникам за постійну підтримку України на міжнародних майданчиках.
“Вдячний Коста-Ріці за регіональне лідерство в роботі коаліції зі створення спецтрибуналу щодо злочину агресії та за підтримку резолюції щодо формули миру. Також обговорили можливість організації саміту Україна – Латинська Америка та скоординували позиції напередодні майбутніх міжнародних заходів”, — йдеться у повідомленні президента України в Telegram.
Також глава держави обговорив із генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі безпеку Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), яка опинилася під загрозою після підриву російською армією Каховської ГЕС. Гроссі відвідав не тільки Київ, він особисто оцінив ситуацію на тимчасово окупованій електростанції.
“Ситуація деградує, погіршується. Ситуація з руйнуванням греблі робить атомну станцію менш стабільною. Я хотів би оцінити поточну ситуацію, адже є певні розбіжності, які ми бачимо, між нашими оцінками і тим, що говорить Росія”, — сказав гендиректор МАГАТЕ.
У червні Сили оборони України звільнили 7 населених пунктів у Донецькій і Запорізькій областях, повідомили в Генеральному штабі ЗСУ. У п’ятницю президент України зібрав військовий кабінет, де були присутні командувачі Збройних сил України.
“Військовий кабінет. Наші командувачі — генерали Сирський, Тарнавський, Залужний, Шаптала. І наші командири на конкретних напрямках активних дій — поки не називаю прізвищ: усьому свій час. Наш рух уперед — це найважливіше. Кожен наш воїн, кожен наш новий крок, кожен метр звільненої від ворога української землі — це найважливіше”, — поінформував Зеленський.
23 червня за дорученням президента України відбудеться засідання Ради національної безпеки і оборони. На порядку денному — подолання корупції в системі правосуддя, а також результати перевірки готовності укриттів для цивільного населення.
Читайте також: Потрібно готуватися до майбутньої війни: інтерв’ю з міністром оборони України Олексієм Резніковим на полях “Рамштайна”
Нагадаємо, раніше Зеленський заявив, що Росія хоче підірвати ЗАЕС, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні. А також щоб світ тиснув на Київ, примушуючи Україну до мирних перемовин.