Нарощування допомоги Україні: як Євросоюз будує потужну стратегію (ВІДЕО)

Прапори Євросоюзу та України. Фото: gettyimages.com

1 лютого на позачерговому засіданні Європейської Ради лідери країн-членів ЄС домовилися про надання 50 млрд євро для підтримки української економіки. Це рішення знову активізувало обговорення шляхів збільшення обсягу та якості допомоги для України. Наразі лідерство у підтримці України перехоплює Європейський Союз, але він чекає адекватних кроків і від США,  інформує FREEДОМ.

Європейські лідери шукають способів збільшити підтримку України. На пленарній сесії Європейського парламенту в Страсбурзі президент Європейської Ради Шарль Мішель закликав країни ЄС активізуватись.

“Ми це розуміємо, і ми мали глибоку дискусію на цю тему, що необхідно терміново підтримати Україну стрілецькою зброєю, малими боєприпасами, малими системами ППО. Ми дали обіцянку Україні — більше амуніції, 1 мільйон снарядів. І ми повинні виконати цю фундаментальну обіцянку, яку ми всі разом дали у Європейській Раді”, — заявив президент Євроради Шарль Мішель.

Він нагадав про плани збільшити Європейський фонд миру, щоб сплачувати за військові постачання в Україну.

“Ймовірно, потрібно додати більше грошей у цей механізм. Я думаю, також необхідно буде перейти від підходу відшкодування витрат, який був основою цього механізму, до підходу, який більшою мірою базується на спільних закупівлях”, — сказав Мішель.

На сесії Європарламенту в Страсбурзі, присвяченій другій річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну, президентка Європарламенту Урсула фон дер Ляєн закликала інтегрувати українську військову промисловість до Європейської оборонної індустрії та синхронізувати їхню роботу.

“Ми повинні думати про оборонну промисловість України як частину нашої власної оборонної промисловості. І саме тому ми залучили Україну до підготовки нашої власної оборонно-промислової стратегії. Це перший крок, який має призвести до інтеграції України до деяких наших оборонних програм”, — сказала президентка Європарламенту.

Високий представник Європейського Союзу з міжнародних справ та безпеки Жозеп Боррель вважає, що наразі головна проблема — пріоритетність виконання замовлень. Багато виробників виконують зобов’язання ще за старими угодами, і головний європейський дипломат вважає, що влада європейських країн має втрутитися в це і допомогти виробникам правильно розставити пріоритети.

“Найкращий спосіб продати більше Україні чи пожертвувати більше Україні — спробувати сказати іншим: будь ласка, зачекайте. Можна почекати місяць та перенаправити цю продукцію в Україну. Це політичне рішення, яке мають ухвалити держави-члени”, — зазначив Боррель.

Канцлер найбільшої економіки Європи Німеччини Олаф Шольц також закликав усіх союзників та США суттєво збільшити допомогу України.

“Я дуже сподіваюся, що США та американський Конгрес незабаром ухвалить рішення зробити необхідну підтримку фінансово можливою. Я рішуче виступаю за те, щоб США та Європа, а також усі держави-члени ЄС зробили настільки великий внесок, що розрахунок російського президента на те, щоб відсидітися, не спрацював. Це цілком очевидно: він сподівається, що у якийсь момент ми просто не захочемо продовжувати. Щодо цього послання, яке має бути ясно відправлене йому як із США, так і з Європи, звучить так: цей розрахунок не працює, ми підтримаємо Україну”, — зазначив Олаф Шольц.

У березні минулого року влада ЄС зобов’язалася поставити в Україну 1 млн снарядів протягом наступних 12 місяців. Наразі зрозуміло, що до березня це зобов’язання буде виконано на 52 відсотки, тобто до України надійдуть 520 тисяч снарядів від європейських країн. Європейські чиновники заявляють, що вони вже підготували всю необхідну виробничу базу для постачання снарядів в Україну в потрібному обсязі, але зараз головне — це розмістити замовлення, і вони закликають країни ЄС зробити це якнайшвидше.

Прямий ефір