Напився і видав плани диверсії, підірвався на власній бомбі: про пародійність роботи російських спецслужб у Європі розповів ексрозвідник

Затриманий у Парижі Кирило Грязнов. Фото: threadreaderapp.com

Москві дуже не подобається, що Париж успішно проводить Олімпіаду, але говорити про російський слід у проведенні диверсій зарано. Останні диверсії на залізниці у Франції занадто добре організовані — російське Головне розвідувальне управління (ГРУ) не відрізняється таким високим рівнем. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів колишній співробітник КДБ СРСР і Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Жирнов, який живе у Франції.

“Природно, підозра є, тому що в Російській Федерації дуже не подобається те, що Франція проводить Олімпіаду, добре її проводить. Звичайно, це все більмом в оці Путіна. Але говорити відразу про те, що в диверсіях, які сталися, є російський слід, я б не став”, — сказав Жирнов.

Він зазначив, що у Франції вже кілька місяців зберігається складна внутрішньополітична обстановка, пов’язана з виборами та високими результатами на них ультраправих сил. Спочатку на червневих виборах до Європарламенту від Франції перемогло ультраправе “Національне об’єднання” Марін Ле Пен (33% голосів виборців), тоді партія президента Макрона посіла друге місце з результатом 15%. На липневих виборах до Національних зборів (французького парламенту) партія Марін Ле Пен лідирувала в першому турі, але в другому турі її вдалося обіграти і ультраправі посіли лише третю позицію, проте вони суттєво покращили свої позиції за кількістю місць у парламенті.

“Розпуск старого парламенту країни, оголошення дострокових виборів спровокувало велику внутрішньополітичну напруженість. У Макрона багато ворогів усередині Франції, і без жодної Росії. За результатами парламентських виборів більшу кількість голосів набрав так званий новий лівий фронт. Але президент Макрон не дав їм можливості сформувати уряд. І з цього приводу у вкрай лівих партій є велике, і вони готові його висловлювати у найрізноманітніші способи, зокрема й диверсійні”, — пояснив Жирнов.

Крім того, у Франції є і противники швидкісного руху поїздів, які теж знають, де розташовані чутливі місця в структурі залізниці, додав ексрозвідник.

“Та й самі французи кажуть, що останні диверсії занадто добре організовані, щоб приписувати їх Російській Федерації. Тому що якщо подивитися на російські шпигунські скандали останніх п’яти років, це обов’язково якісь провали, це обов’язково якісь люди ледь не в радянській військовій формі, які намагаються кудись залізти, їх там ловлять за руки, розкривають усі їхні особисті дані. У принципі, за ними склалася така погана слава, що це люди, які хочуть напаскудити, паскудять багато, але в них це, як правило, виходить дуже непрофесійно. А останні диверсії у Франції аж надто добре організовані для російських спецслужб”, — розповів він.

Приклад такого непрофесіоналізму — діяльність 40-річного російського шеф-кухаря Кирила Грязнова, якого затримали в липні в Парижі за спробу за завданням ФСБ зірвати відкриття Олімпіади. Шпигун виявився досить посереднім: ще в травні, перебуваючи на болгарському курорті, Грязнов у стані алкогольного сп’яніння розповів свої плани оточуючим. Як доказ своїх слів він розмахував посвідченням ФСБ і демонстративно телефонував до Росії.

“Це класичний приклад, як діють російські спецслужби останнім часом. Але Грязнов, судячи з його поведінки, це, звичайно, не кадровий співробітник ФСБ, це просто агентура, завербований спецслужбами РФ. Тому що кадровому співробітнику ФСБ, по-перше, заборонено вивозити якісь особисті документи (окрім документів прикриття), тим паче службове посвідчення, тим паче розмахувати ним у Болгарії, зберігати його у Франції у власній квартирі. Тобто тут абсолютно чіткий непрофесіоналізм з погляду спецслужб”, — констатував Жирнов.

Ще приклад: тижні три тому росіянин готував диверсію в аеропорту, але підірвався на своїй же бомбі в готельному номері.

“Сусіди почули вибух, викликали швидку допомогу, коли під’їхали фахівці, з’ясувалося, що це диверсант, що в нього в готельному номері був цілий арсенал. Його теж заарештували, триває слідство з цього приводу”, — уточнив спікер.

Жирнов наголосив, що за всієї трагікомічності таких історій контррозвідка і служби безпеки Франції ставляться до них дуже серйозно.

“Росія дійсно веде гібридну війну проти Європи. Почастішали спроби якихось вибухів, якихось диверсій, чого, до речі, не було за радянських часів. От в андропівський період, коли я служив у КДБ, таких речей не було. І на першій же лекції в інституті КДБ, де готували розвідників, нам говорили: коли шпигун дістає пістолет — розвідка на цьому закінчилася. Але за останні три-чотири роки ми дійсно бачимо величезну кількість публікацій про шпигунську діяльність на Заході, що її інтенсивність зростає. При Путіні всі шпигунські служби подвоїлися в чисельному складі порівняно з Радянським Союзом. Але те, що ловлять стільки російських шпигунів, свідчить і про те, що, нарешті, західний світ прокинувся, і став більш серйозно ставитися до цих питань”, — резюмував ексрозвідник.

Читайте також: Франція захищає Олімпіаду від терактів та диверсій — хроніка перших днів (ВІДЕО)

Прямий ефір