Олександр Лукашенко заявив, що йому пропонували відвернутися від Росії та стати на бік України та розмістити війська НАТО на території Білорусі. Хто пропонує подібне білоруському диктатору — невідомо. Експерти вважають риторику Лукашенка частиною інформаційної кампанії режиму, повідомляє FREEДОМ.
10 серпня за кілька днів після початку операції ЗСУ в Курській області міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що Лукашенко наказав посилити угруповання військ у Гомельській області на кордоні з Україною. Хренін розповів про нарощування сил і засобів зенітно-ракетних і радіотехнічних військ, а також авіації.
“Військові частини сил спеціальних операцій, сухопутних військ, ракетних військ, зокрема реактивні системи “Полонез” і комплекси “Іскандер”, отримали завдання на здійснення маршів у призначені райони”, — цитує Віктора Хреніна видання “Українська правда”.
Наступного дня Міноборони Білорусі показало танки, які нібито перекидають у прикордонні з Україною регіони. А ще за тиждень Лукашенко заявив, що до кордону з Україною перекинули майже третину армії.
“За інформацією “Беларускі Гаюн”, наразі на південному напрямку сконцентровано угруповання чисельністю щонайменше 1 000 осіб. За останній час у Гомельську область було направлено кілька вертольотів і штурмовиків, а також низку підрозділів із БТРами, танками та ЗРК С-300ПС”, — ідеться в публікації моніторингової групи “Беларускі Гаюн” у Telegram.
В українській розвідці підтвердили, що під приводом військових навчань поблизу кордону з Україною Білорусь розгорнула значну кількість особового складу, зброї, військової техніки та найманців із колишньої групи “Вагнера”. У Міністерстві закордонних справ (МЗС) України попередили Мінськ, що такі маневри поблизу кордону та Чорнобильської атомної електростанції створюють загрозу національній безпеці України та світовій безпеці загалом.
“Закликаємо посадовців Білорусі не робити трагічних для власної країни помилок під тиском Москви, а її збройні сили — припинити недружні дії та відвести війська від державного кордону України на відстань, що перевищує дальність ураження наявних у Білорусі систем вогню”, — ідеться в заяві українського МЗС.
У Державній прикордонній службі України впевнені, що головна мета таких демонстративних дій Мінська — змусити Київ перекинути до кордону більше військових і техніки.
“Це вже не вперше Білорусь нагнітає ситуацію для того, щоб Україна реагувала і тримала належну кількість сил і засобів на цьому напрямку, а не використовувала їх на більш важливих, де ведуться повноцінні бойові дії. Це відтягування наших сил на цей напрямок”, — заявив речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко в ефірі марафону “Єдині новини”.
За словами аналітиків, завдання Лукашенка доволі просте: він прагне вкотре продемонструвати Путіну свою лояльність і незамінність. Нещодавно Лукашенко заявив, що йому пропонують “плюнути на Росію” і стати на бік України. Хто йому пропонує подібне, він не уточнив, зате наголосив, що такі пропозиції для нього неприйнятні.
“Лукашенко тут намагається маневрувати, зайняти якесь своє місце, підтримуючи Росію в цій війні, усе-таки зупинитися перед цією останньою межею і не брати участі в самому військовому конфлікті, у бойових діях. Але й водночас доводячи, що він однаково дуже корисний і незамінний на цій посаді, тому що справді мають відбутися вибори 2025 року, і потрібно доводити Путіну, що він і тільки він гідний посідати це чудове місце, щоб у Путіна не закрадалося жодних сумнівів щодо Лукашенка”, — висловив думку білоруський опозиційний політик Валерій Ковалевський.
Лукашенко розуміє, що рішення розв’язати війну проти України може коштувати йому влади, вважають аналітики американського Інституту вивчення війни. Навіть обмежене вторгнення серйозно послабить режим, а Лукашенку за будь-яку ціну потрібно зберегти контроль усередині країни. Особливо важливий для нього повний доступ до армії, яку він завжди охоче використовує для придушення протестів.
Читайте також: Інформаційно-ритуальні дії: перекидання білоруських військ до кордону з Україною прокоментував Карбалевич