Уже завтра, 19 вересня, стартує тиждень високого рівня Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН). Очікується, що на 78-ту сесію прибуде президент України Володимир Зеленський. Водночас свій візит анонсувала і російська сторона — за повідомленнями ЗМІ, крім постпреда країни Василя Небензі, до Нью-Йорка прибуде і міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, повідомляє FREEДОМ.
Генасамблея ООН як головний дорадчий орган ООН бере на себе ключові функції із забезпечення мирного врегулювання будь-яких геополітичних суперечок: міжнародний мир і безпека, співробітництво і роззброєння, підтримання дотримання прав людини і загальносвітового порядку. Це — головний світовий майданчик для історичних промов. Одна з таких — слова першого секретаря ЦК КПРС (1953-1964 рр.) Микити Хрущова — рівно 63 роки тому — на тему ядерного роззброєння:
“Ще і ще раз пропонуємо всім, розмовляймо, сперечатися, але розв’язуймо питання про загальне і повне роззброєння, поховаймо проклятий людством колоніалізм. Не можна більше затягувати, не можна більше зволікати”.
Цей день 1960 року запам’ятався не тільки промовою Хрущова, а й його емоційною поведінкою під час виступу представника Філіппін. Хрущов тоді зняв свій черевик і почав стукати ним по столу, привертаючи увагу і демонструючи незгоду зі спікером.
У 2006 році американський президент Джордж Буш звернувся до ядерних амбіцій Ірану.
“ООН ухвалила чітку резолюцію, яка вимагає, щоб режим у Тегерані виконав свої міжнародні зобов’язання. Іран повинен відмовитися від своїх амбіцій у сфері ядерної зброї. Попри те, що говорить вам режим, ми не заперечуємо проти реалізації Іраном дійсно мирної ядерної енергетичної програми”, — заявив тоді президент США.
А 2009 року зі скандальною півторагодинною промовою до Генасамблеї звернувся лідер Лівії Муаммар Каддафі. Тоді він публічно розірвав Статут ООН і заявив, що Лівія не зобов’язана дотримуватися резолюцій. Країни НАТО Каддафі назвав “ідіотами” і звинуватив їх у підтримці терористів Аль-Каїди. Уже розірваний статут він кинув на вищу трибуну.
Попри те, що історичні промови з головної трибуни часто виголошують світові диктатори, більшість делегацій чітко усвідомлюють різницю між агресором і жертвою, кажуть експерти. Це продемонструвала реакція торік на повномасштабне російське вторгнення до України та голосування постійних членів. ООН переважною більшістю голосів — 141 — висловилася за справедливий мир в Україні. Лише 7 країн голосували проти.
“Говоритимемо прямо: постійний член Ради безпеки ООН вторгся до свого сусіда, спробував стерти суверенну державу з карти. Росія безсовісно порушила основні положення Статуту ООН, які не важливіші, ніж чітка заборона на ситуацію, коли країни силою захоплюють територію свого сусіда”, — заявив президент США Джозеф Байден.
Виступ українського лідера Володимира Зеленського очікується вранці 19 вересня.
Постпред РФ при ООН Небензя зазначив, що в Москві реалістично оцінюють можливий результат майбутнього засідання. Для Росії він буде нульовим, адже головна роль на заході відводиться українському президенту, визнав російський постпред.
Читайте також: Абсолютно обґрунтованою є критика, якій Україна піддає ООН і Радбез, — Буряченко
Нагадаємо, кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко заявив, що світовому порядку, встановленому після Другої світової війни, прийшов кінець. Абсолютно всі у світі розуміють, що настав час змінюватися, змінювати структуру, архітектуру безпеки, інакше до жодних хороших наслідків це не призведе.
Читайте також: У США відбудеться сесія Генасамблеї ООН — порядок денний (ВІДЕО)