Напередодні Олімпіади: чого очікувати від “скривдженої” Росії — думки експертів

Париж готується до Олімпіади 2024. Ілюстрація: olympics.com/ru/paris-2024

Франція готова до проведення літньої Олімпіади, заявив президент країни Еммануель Макрон. Ігри стартують у Парижі 26 липня і триватимуть до 11 серпня.

Франція ґрунтовно підготувалася до проведення міжнародного спортивного заходу. Питання безпеки — на чолі. А російський вплив на перебіг подій може зіграти не останню роль, зазначають експерти.

Безпека налагоджена, але ризики залишаються завжди

На Літніх іграх 18 тис. військових допомагатимуть забезпечувати правоохоронцям Франції безпеку.

“Ми готові, і ми будемо в готовності протягом усіх ігор”, — запевнив Еммануель Макрон, відкриваючи комісаріат поліції та казарму пожежників-рятувальників олімпійського селища в північному передмісті французької столиці Сен-Дені.

Раніше Франція не пустила на Олімпіаду близько сотні осіб із Росії та Білорусі, які збиралися потрапити в країну як журналісти, техперсонал і медики. Відмови у в’їзді пов’язані з підозрами в шпигунстві.

Як заявив глава Міністерства внутрішніх справ (МВС) Франції Жеральд Дарманен, крім розвідки, вони могли б отримати доступ до комп’ютерних мереж для кібератак. При цьому росіяни, які працюють у Міжнародному олімпійському комітеті, в Парижі будуть. Загалом правоохоронці Франції перевірили 960 тис. осіб, аж до рознощиків води, щоб упевнитися, що вони не небезпечні.

Також напередодні французькі сили безпеки почали блокувати більшу частину центру Парижа. Набережну Сени закрили для автомобілів. Місцеві жителі або туристи, які забронювали номери в готелях у цьому районі, повинні були отримати перепустку у вигляді QR-коду. На Олімпійських іграх очікується близько 10 млн глядачів. Окрему увагу приділяють безпеці спортсменів.

“Спортсмени регулярно зазнають погроз. Існує низка заходів безпеки, які ми негайно впроваджуємо спільно з Національним олімпійським комітетом, щоб бути впевненими, що цим займатимуться. Але це звичайне явище, і в деяких делегаціях, очевидно, це трапляється частіше, ніж в інших”, — зазначив директор департаменту Міжнародного олімпійського комітету (МОК) зі зв’язку з Національними олімпійськими комітетами Джеймс Маклеод.

Навесні президент Франції Еммануель Макрон попередив про загрозу від Росії. Французький лідер заявив, що впевнений — Олімпіада в Парижі стане об’єктом атак Москви, зокрема інформаційних. Адже Ігри проходитимуть в умовах військової агресії Росії проти України.

Французькі правоохоронці розуміють, що крім розвідки і традиційного шпигунства, в агентів Кремля є можливість отримати доступ до комп’ютерних мереж, щоб здійснити кібератаку.

Ще у квітні 2024 року президент Франції Еммануель Макрон заявляв, що Росія поряд з ісламськими радикалами також може становити загрозу Олімпійським іграм. На думку Макрона, немає жодних сумнівів у тому, що ця країна використовує змагання як мінімум для інформаційної атаки на Францію. Саме з цим пов’язані підвищені заходи безпеки.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) затвердив фінальний перелік атлетів, які візьмуть участь у літній Олімпіаді в Парижі. До списку потрапили 15 російських і 16 білоруських спортсменів, які нібито відповідають критеріям нейтральності, зокрема відкрито не підтримують війну Росії проти України. Їх допустили до змагань у нейтральному статусі: без демонстрації гімну, прапорів та іншої національної символіки.

Однак 10 російських і 7 білоруських спортсменів із числа допущених до участі в Олімпійських іграх у Парижі порушили правила МОК щодо нейтралітету і мають бути відсторонені, заявила 18 липня міжнародна правозахисна організація.

У лютому 2024 року Олімпійський комітет України звернувся до МОК із проханням розслідувати участь російських і білоруських спортсменів у зв’язку з імовірним порушенням нейтралітету. Щоб їх усунули, Україна доклала максимум зусиль. У підсумку громадян Росії на Олімпійських іграх-2024 буде в 20 разів менше, ніж на попередніх.

Україну, попри повномасштабне вторгнення Росії, представлять 147 спортсменів. Це лише на кілька осіб менше, ніж на попередній літній Олімпіаді. Україна буде представлена на Олімпіаді майже в усіх видах спорту, крім ігрових видів.

Думки експертів

Основна група російських федеральних телеканалів відмовилася від трансляції Олімпійських ігор 2024 року в Парижі. Якою буде реакція росіян? У Кремлі намагаються перевернути ситуацію з ніг на голову, звинувативши ледь не весь світ у нападках на Росію. Чи повірять цій тезі жителі країни? Російські та білоруські спортсмени втрачають колосальні шанси проявити себе — як вони відреагують на рішення МОК і Кремля? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали відповіді:

  • Ігор Ейдман, політичний експерт, політолог, публіцист;
  • Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки.

ІГОР ЕЙДМАН: Російська влада закриє роти незадоволеним спортсменам грошима

— Я переконаний, що спортсмени незадоволені. Для них Олімпіада — шанс раз на чотири роки якось себе показати.

Але російська влада купуватиме їх грошима. Їм все одно виплачують компенсаційні гроші за неучасть в Олімпіаді. Вони, звичайно, незадоволені будуть, але їм заткнуть рота грошима. Ніяких протестів не буде.

Інше питання, що багато спортсменів виїхали просто з Росії, втекли як з ідейних міркувань, так і для того, щоб займатися спортом, брати участь у різних міжнародних змаганнях у складі команд інших країн, які допускаються до цих змагань, на відміну від Росії. І це явище досить масове.

Російське суспільство не єдине, воно не являє собою моноліт, де всі мислять однаково. Те, що не транслюватимуть Олімпіаду по телебаченню, різні сегменти російського суспільства по-різному відреагують на це. Тобто адекватні люди, які розуміють, що відбувається, не зомбовані пропагандою, скажуть: “Путін довів Росію, тепер нас викинули фактично з усіх важливих міжнародних тем, зокрема зі спорту”. І для них це буде зайвий аргумент проти путінського режиму, проти його злочинної агресії. Такі люди в Росії є, їх досить багато.

Але більшість населення, звичайно ж, схильна до пропаганди. І для цієї більшості ганебне вигнання російського спорту з олімпійського руху буде зайвим свідченням того, що Росію всі ображають: “Усі — погані, тільки ми — хороші”. Вони побачать ефект обложеної фортеці.

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Багато російських спортсменів мають військові звання, спорт це теж політика

— Для Росії дестабілізація ситуації під час Олімпіади — це спосіб нагадати про себе, провести дезінформаційні кампанії, навіть теракти. Росію цікавить хаос на Заході, і вона користуватиметься будь-якими способами, які тільки можливі.

Багато російських спортсменів фактично є або військовослужбовцями, або приписані до військових структур, або поліцейських структур. Ця традиція триває з часів Радянського Союзу. Багато хто має, до речі, військові звання. І тому, коли ведеться робота і пройшли через фільтр тільки 15 осіб, це, звичайно ж, великий удар по російському спорту.

Вік спортсмена дуже важливий. Якщо він пропускає Олімпіаду, то фактично багато років тренувань йдуть нанівець, їх неможливо потім повернути.

Росія постійно здійснює кібератаки. Можливо, у росіян є припущення, що увага державного апарату Франції буде розмита, і вони зможуть отримати доступ до військових даних, інформації про роботу в структурах НАТО тощо.

Спецслужби Франції ведуть у цьому напрямку роботу. У сучасному світі досить складно сховатися. Є інструменти і відеофіксація, і сліди цифрові. Наявність таких інструментів ускладнює роботу будь-яких шпигунських мереж.

Спорт завжди був політикою, хто б не говорив протилежне. Це спосіб пробивати санкції. Це спосіб налагодження контакту між людьми: “Ми ж не такі страшні, як про нас говорять”. Тобто це підкилимна довга гра, яка дає змогу росіянам такою тактикою змушувати з собою спілкуватися.

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Кремль буде мститися за те, що йому не дали показати “велич” Росії на Олімпіаді

— Російській Федерації важливо засилати шпигунів, використовувати вразливості західних демократій, різні грандіозні заходи, наприклад, такі як Олімпійські ігри, для того, щоб проникати, залякувати, створювати перешкоди, загрозу, порушувати системи безпеки, створювати ілюзію спроможності втручатися в спортивні, суспільні справи.

Справжня агентура, справжні шпигуни і приховані агенти засилаються не обов’язково в такий прямий спосіб, а найлогічніше — з гарною цілеспрямованою легендою, яка не має викликати навіть йоту сумніву. Проте ось цей момент навмисного нахабства для Російської Федерації дуже важливий. Це створює ілюзію великої держави навіть у таких дрібних справах.

Ще з радянських часів були три структури, які Комітет державної безпеки, тепер ФСБ, використовувала три провідні структури. Зараз це торгово-промислові палати, які напхані російською агентурою. Друге — це Російська православна церква, її закордонні єпархії зокрема. І третє — це Національний олімпійський комітет Росії, де дуже багато агентури, шпигунів, які періодично взаємодіють на самітах, на зустрічах у рамках спільного Міжнародного олімпійського комітету. Помістити туди агентуру — це святая святих для російських спецслужб, тому що відправляючи туди шпигунів, вони залишають доступ для прикриття якоїсь більш серйозної діяльності, спрямованої, наприклад, на розвідку військових об’єктів і так далі.

Радянський Союз використовував Олімпіаду в Москві максимально з ідеологічної, політичної думок. Те саме робив і Китай на останній Олімпіаді. Цим же буде займатися і Росія зараз.

Для Путіна це не про спорт, а про те, як Кремлю не дали показати “велич” Росії з погляду російської пропаганди. Тому Кремль буде шкодити і демонструвати на весь світ свою варварську, антигуманну позицію.

Кремлю дуже важливо залучити якомога більшу частину представників російського суспільства. Це не тільки війна Кремля, не військова авантюра Путіна, а це справа всього російського народу і публічних осіб, зокрема і спортсменів. Російська Федерація в цьому випадку копіює практики радянської влади.

Читайте також: “Воля до перемоги. Воїни спорту”: виставка, присвячена участі українців в Олімпіаді, відкрилася в Києві (ВІДЕО)

Прямий ефір