Китайські ЗМІ повідомили, що голова КНР Сі Цзіньпін пропустить зустріч лідерів “Великої двадцятки” (G20) у Нью-Делі (Індія) наступного тижня. Таке рішення глави Китаю спантеличило Вашингтон. За словами координатора зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Білого дому Джона Кірбі, президент США Джо Байден планував побачитися із Сі Цзіньпіном на саміті, передає FREEДОМ.
Офіційний Пекін досі не повідомив про плани голови КНР Сі Цзіньпіна щодо його можливої участі у зустрічі лідерів G20 у Нью-Делі. Але у Міністерстві закордонних справ Китаю поінформували: делегацію на саміті очолить прем’єр Держради КНР Лі Цян.
“Лі Цян очолить китайську делегацію для участі у саміті G20. Це великий та важливий глобальний економічний форум. Китай завжди надавав йому великого значення і брав активну участь у відповідних заходах”, — повідомив представник МЗС КНР Мао Нін на брифінгу.
На рішення китайського лідера не їхати до Індії відреагував президент США.
“Так, я розчарований, але я збираюся побачитися з ним”, — заявив Джо Байден.
Вашингтон та Пекін намагаються стабілізувати двосторонні відносини. Доказ цього — дипломатична активність. Лише за останні кілька місяців Китай відвідали держсекретар США Ентоні Блінкен, міністерка фінансів Джанет Єллен та міністерка торгівлі Джина Раймондо. Можливо, Сі Цзіньпін вважає за доцільніше зустрітися з Джо Байденом на саміті лідерів країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско (Каліфорнія, США) у листопаді, припускають аналітики.
“Зустріч США та Китаю в Каліфорнії дає обом сторонам більше часу для узгодження “результатів” і може привернути більше уваги світової громадськості до послаблення напруженості. Без відволікання уваги на індійсько-китайські відносини, що погіршуються, та інші питання порядку денного G20″, — прокоментувала директорка департаменту ініціатив у Південній Азії Інституту Азійського суспільства в Нью-Йорку Фарва Аамер в інтерв’ю South China Morning Post.
Відсутність Сі Цзіньпіна на G20 експерти пояснюють низкою причин. Головна — протистояння Індії та Китаю. Минулого тижня Індія висловила протест після того, як Пекін опублікував карту, на якій штат Аруначал-Прадеш та плато Аксай-Чін у Гімалаях позначені як китайські території. Індія вважає їх своїми.
Ще одна причина відмови Сі від участі в саміті G20, на думку аналітиків видання Гонконгу South China Morning Post, — побоювання Пекіна, що в теплій зустрічі лідеру КНР відмовлять через те, що Китай підтримує Росію після її вторгнення в Україну.
“Щодо саміту G20, то його кінцевий результат буде барометром того, наскільки геополітична напруженість і стратегічна конкуренція впливають на глобальну економічну співпрацю та багатосторонню дипломатію”, — зазначила директорка департаменту ініціатив у Південній Азії Інституту Азійського суспільства в Нью-Йорку Фарва Аамер.
Під час міністерських зустрічей перед самітом G20 виникли серйозні розбіжності. Зокрема, Росія та Китай відмовилися підтримати колективні заяви, в яких є пункти, що засуджують війну проти України.
Читайте також: Ні Китай, ні США не готові до різкого протистояння, але конфлікт зростатиме, — експерт-міжнародник
Нагадаємо, з 1 грудня 2022 року Індія головує у “Великій двадцятці”, підсумковий саміт якої пройде у Нью-Делі 9–10 вересня. На нього запрошені лідери всіх країн G20 та ще 9 держав (Бангладеш, Єгипет, Іспанія, Маврикій, Нігерія, Нідерланди, ОАЕ, Оман та Сінгапур). Росію на саміті представлятиме міністр закордонних справ Сергій Лавров, Китай, ймовірно, — прем’єр-міністр КНР Лі Цян.
Читайте також: Питання агресії РФ проти України стало подразником для Індії за час головування в G20 — думка