Напад на Ізраїль ХАМАС не міг спланувати самостійно: про головну загрозу й три основні цілі розповів експерт-міжнародник

Євген Добряк. Скріншот: uatv.ua

Напад на Ізраїль ХАМАС не міг спланувати самостійно, у цьому, безсумнівно, брали участь Іран і Російська Федерація. Про це сьогодні, 9 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт-міжнародник Євген Добряк.

“З часів, напевно, 1948 року такого масштабного вторгнення на територію Ізраїлю не було. Плюс це була добре підготовлена військово-терористична операція, прекрасно спланована, прекрасно реалізована. Відповідно, звичайно, ані ХАМАС, ані “Ісламський джихад” не могли просто самостійно спланувати і реалізувати таку операцію. У підготовці цієї операції брав участь Іран і безпосередньо їхній Корпус вартових ісламської революції, їхнє воєнізоване крило “Аль-Кудс”. З іншого боку, брала участь Російська Федерація, її Головне розвідуправління Генерального штабу та інші спецслужби. Вони допомагали планувати, вони допомагали здійснювати цю операцію… Чому пропустив Ізраїль та його спецслужби? Це мають розбиратися в Ізраїлі. Я не хочу лізти у внутрішню кухню ізраїльських спецслужб. Але, найімовірніше, дійсно пропустили, не маючи агентурної інформації”, — сказав експерт.

Він зазначив, що й Іран, і Російська Федерація є прямими вигодонабувачами від дестабілізації в регіоні Близького й Середнього Сходу. Добряк вважає, що в результаті реалізації цієї операції Іран і РФ хотіли досягти відразу трьох цілей. 

“Перше — це зрив угоди між Саудівською Аравією, США та Ізраїлем про мирний договір та про визнання Саудівською Аравією Ізраїлю й укладення дипломатичних відносин. Це дуже суттєве. Бо якби цю угоду найближчим часом було ухвалено, то ми б побачили цементування безпеки в регіоні Близького і Середнього Сходу і, скоріш за все, через певний час — вирішення палестино-ізраїльського конфлікту. Друга ситуація, яка безпосередньо вигідна теж Російській Федерації, — вже безпосередньо відволікання уваги світової спільноти та насамперед Сполучених Штатів від війни в Україні й перенесення зони уваги США і світової спільноти в регіон Близького Сходу. Так, дійсно, вони цього домоглися. Так, дійсно, це на сьогодні ми побачили, що всі західні й незахідні ЗМІ, перші шпальти всіх видань дійсно сьогодні говорять про Ізраїль. Ну, і, відповідно, третє — те, що було дуже вигідно Російській Федерації, це те, що вони сподівалися, що буде припинено економічну, фінансову, військово-технічну допомогу США Україні”, — сказав Добряк.

Водночас він наголосив, що допомога продовжиться: відомо, що президент США Джо Байден має намір просити Конгрес про виділення Україні найбільшого в історії пакету допомоги, який може сягнути 100 млрд доларів.

“Зараз, дійсно, регіон Близького і Середнього Сходу, який завжди був дуже нестабільний, дуже серйозно вразливий у плані безпеки, природно, перебуває в дуже серйозному становищі. Плюс до цих усіх дій ХАМАСу, Ірану, “Ісламського джихаду”, Росії, звичайно, активізувалися інші терористичні групи”, — сказав Добряк.

На його думку, головне, що може статися у великому загостренні — вступ у війну Ірану. 

Читайте також: Причетність Ірану до операції ХАМАСу в Ізраїлі є очевидною, з Росією питання складніше — деталі від Семиволоса

Нагадаємо, вранці 7 жовтня палестинське ісламістське угруповання ХАМАС розпочало атаку на Ізраїль. Бойовики вторглися у країну, одночасно завдаючи масованого ракетного удару. Кількість загиблих внаслідок атак ХАМАС перевищила 700 осіб. Серед загиблих — двоє громадянок України.

Прямий ефір