Конституційний суд (КС) Росії визнав статтю “Про дискредитацію армії” конституційною. Напередодні 13 заявників надіслали скарги до суду з вимогою скасувати відповідну статтю законодавства, повідомляє FREEДОМ.
Скарги готували юристи “ОВД-Інфо”, а також інші правозахисники. Зокрема з центру захисту прав людини “Меморіал” і “Русі сидячої”. Загалом до суду було направлено 23 скарги. У 13 отримано відмову, ще 10 перебувають на розгляді. Серед тих, хто намагався оскаржити репресивний закон — опозиційний політик Ілля Яшин. Якого засудили до 8,5 років колонії за фейки про російську армію.
Стаття Кодексу про адміністративні правопорушення “Про дискредитацію армії” порушує понад десяток статей Конституції, зокрема — “Про право на свободу совісті, думки та слова, свободу зібрань і заборону на встановлення будь-якої ідеології”. Це основний аргумент правозахисників до Конституційного суду Росії.
“Ми направили 23 скарги на статтю 23/3 — це адміністративна дискредитація. І ми у своїх скаргах писали, що ця стаття повністю забороняє будь-яку критику про війну в Україні. Тому що всі 23 людини і всі люди, які за нею проходять — це всі люди, які висловлювалися публічно про свою незгоду з війною в Україні. Ми писали, що ця стаття порушує конституцію і КС має повноваження, щоб змінити ситуацію”, — сказала аналітикиня та юристка “ОВС-Інфо” Віолетта Фіцнер.
Однак Конституційний суд виніс вердикт, що стаття “Про дискредитацію армії” не суперечить Конституції. Ба більше, громадяни Росії не повинні ставити під сумнів цілі так званої спеціальної військової операції.
“Насправді, коли читаєш цю відповідь, стає одразу видно, що це не якийсь юридичний чи сильно аргументований текст — це просто якийсь ідеологічний документ, просочений провоєнною пропагандою. Це насправді цікаво, ми думали от чи може якось російський протест вплинути на ситуацію та ось Конституційний суд вважає, що може. І очевидно, що влада цього боїться”, — додала Фіцнер.
Нагадаємо, адміністративну статтю “Про дискредитацію” Держдума ухвалила через 8 днів після початку повномасштабної війни проти України. Силовики й суди вважають дискредитацією будь-яку дію або висловлювання, яке хоч якось можна пов’язати з антивоєнною позицією або підтримкою України. Так, на псковського підприємця склали протокол “Про дискредитацію армії”.
Крім репресивних законів, російські силовики застосовують щодо громадян тортури. Так, про це заявив затриманий за антивоєнні коментарі в чаті адміністратор Telegram-каналу “Настоящее преступление”. 30-річний Руслан Ушаков розповів, що під час затримання люди в цивільному одязі проводили до його пальців струм, щоб домогтися зізнань.
“Була класична тоталітарна система — сталінська. Сучасні інформаційні автократії працюють не так. Їхнє завдання не по-тихому знищити великі групи людей, як це робив товариш Сталін. Їхнє завдання — налякати інших, щоб сиділи тихо”, — сказала антропологиня Олександра Архипова в інтерв’ю Російській службі ВВС.
За підрахунками “Медиазоны”, на початок червня 2023 року у РФ відкрили понад 7 тис. справ “Про дискредитацію російської армії”. І це не межа, впевнені експерти. Репресивна машина Кремля не збавить обертів.
Читайте також: Режиму важливо показати, що за інакодумство битимуть по найсвятішому: судилище над чеченкою Заремою Мусаєвою прокоментував син