Всесвітній банк підтримав введення накопичувальної пенсійної системи в Україні з 2023 року. Зараз, за даними Міністерства соціальної політики, відкладають собі на пенсію близько мільйона українців.
Про це повідомляє UA.
Нотаріус Вікторія Кристова вже зараз відкладає собі на пенсію та на навчання дитини. При цьому на чинну солідарну пенсійну систему Вікторія не сподівається, а до накопичувальної поки ставиться з побоюванням.
“Немає довіри, немає прозорості. Питання до неї (накопичувальної системи, – ред) – в якій валюті накопичуватиметься пенсія, як людина накопичуватиме, як індексуватиметься інфляція на ці пенсійні накопичення, як нестимуть відповідальність і як перевірятимуться накопичувачі цих фондів”, – пояснює нотаріус.
Тому Вікторія вирішила інвестувати у валюту, яка існує всю історію людства – золото.
“Нехай у мене маленькі злитки в 5-10 грам, але на надлишки накопичень, що утворилися, можна купувати нове і таким чином зберігати. Тому що ціна на золото не падає”, – пояснює Кристова.
На думку міністра фінансів України Сергія Марченко, нині чинна в Україні солідарна система не має перспектив. Причина тому – демографічний тренд: менша народжуваність, більше людей похилого віку.
“У нас майже 11 млн пенсіонерів, а осіб, які сплачують єдиний соціальний внесок, – всього 9,7 млн. Це досить загрозливий тренд”, – зазначив міністр.
Змінити ситуацію може впровадження обов’язкового накопичувального рівня.
“Сьогодні пенсія становить 30% зарплати. Це мало, ми це знаємо, а перспектива буде – 20%”, – прогнозує міністр соціальної політики Марина Лазебна.
Міністерство соціальної політики пропонує ввести обов’язкові накопичення для всіх працівників молодше 50 років, і добровільні – для осіб віком понад 50 років.
“Були варіанти, що 2% зарплати відраховує роботодавець і 2% – коштом працівника. Але може, 1 + 1%, тому що дійсно потрібні компенсатори. Найголовніше в цьому, що в першому періоді це має бути без обтяження бізнесу та людини”, – пояснила Лазебна.
Виплати з накопичень людина зможе отримати декількома способами. Базовий – це щомісячна виплата протягом 10 років. Також буде можливість одноразового платежу або виплати довічно. Уже сформовано єдиний соціальний реєстр, який стане основою для адміністрування державою всіх пенсійних справ для людей – і солідарної, і накопичувальної пенсії.
На перших етапах активну роль у накопиченні пенсій відіграватиме держава – щоб сформувати довіру населення до системи. А вже у 2026-2027 роках громадяни України зможуть самостійно вибирати пенсійні фонди.
Нагадаємо, Кабмін запровадив віддалену ідентифікацію одержувачів пенсії та грошової допомоги за допомогою “Дія. Підпис”.
Читайте також: Кредити, пенсії та оборона: держбюджет-2022 обговорюємо з Олегом Пендзиним (ВІДЕО)