Поточні пакети санкцій проти Росії зараз спрямовані на те, щоб попередити обхід попередніх. Якби санкції не працювали — можливості в російської армії були б зовсім інші. Але введені обмеження не вбивають на 100% російську економіку. Про це сьогодні, 19 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив фінансист Сергій Фурса, даючи оцінку 12-му санкційному пакету ЄС.
“Найболючіше буде, якщо він буде ефективний, ми ж не знаємо, насправді вийде, не вийде. Поточні пакети санкцій зараз спрямовані на те, щоб попередити обхід попередніх пакетів санкцій. І 13-й, 14-й, 15-й із цим же працюватимуть. Тому тут два напрямки — це обмеження реекспорту європейських товарів до Росії. Як це запрацює, подивимося, ми не знаємо. Це точно ускладнить життя росіян. Але наскільки сильно — незрозуміло”, — сказав він.
Те ж саме стосується посилення контролю за стелею цін на нафту і російськими експортними нафтовими потоками.
“За ідеєю, дуже хороші санкції, але Росія ж шукатиме відповідні рішення. Подивимося, чи знайде вона хитру лазівку для обходу. Тому напрямок правильний, очікувати чогось дуже значного зараз від кожного пакета санкцій не варто, тому що все вже значне запроваджено і працює. І тут уже йде змагання — Європа вводить санкції, Росія починає обходити. Треба розуміти, що Росія, коли обходить, на 100% не компенсує втрати від санкцій, обходить на якусь частину. Європа дивиться, як Росія це робить, і намагається прикрити ці дірки. Росія реагує і десь нові дірки шукає. Таке інтелектуальне протистояння”, — каже Фурса.
За словами фінансиста, санкції працюють, але на 100% не вбивають російську економіку, але й не могли б вбивати. Найяскравіша ілюстрація того, що санкції не дуже корисні для російської економіки, — це ситуація з цінами на яйця в РФ, коли вся держава напружилася і намагається розв’язати проблему вартості курячих яєць.
“І ситуація не в тому, що ціни на яйця зростають, вони зростають у всьому світі. Вони взагалі в принципі дуже волатильні (мінливі в ціні, — ред.). І в Україні вони росли свого часу різко, і в США росли різко. Багато мемів було з цього приводу як в Україні, так і в США, і в Британії. Яйце — такий товар, що вони схильні так “стрибати”. Питання — як на це реагує економіка і суспільство. Якщо воно реагує мемами, як у США, то це одна історія. А коли вся держава змушена напружуватися і розв’язувати проблеми вартості курячих яєць, і разом із цим ми бачимо, як на 20-градусному морозі люди 2 години стоять у черзі, щоб купити лоток яєць подешевше, то це не є індикатором того, що у вас в економіці все добре”, — резюмував Сергій Фурса.
Читайте також: Племінниця Путіна, син Медведєва та заводи: хто потрапив під 12-й пакет санкцій ЄС
Нагадаємо, Європейська Рада 18 грудня ухвалила 12-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів з огляду на триваючу агресивну війну Росії проти України. Найочікуваніший і найсуттєвіший захід, який він передбачає, — запровадження від 1 січня 2024 року поступової заборони на імпорт алмазів із Росії. Посилює Євросоюз і вимоги до дотримання так званої стелі цін на російську нафту.