Сьогодні, 27 березня, в Парижі пройшла зустріч європейських лідерів у форматі саміту “коаліції охочих”. Франція приймає понад 30 лідерів і делегацій країн. Спільно вирішують, як продовжувати роботу над посиленням української армії, над гарантіями безпеки для України, а також над санкційними обмеженнями щодо Росії. За самітом у Парижі стежив спеціальний кореспондент телеканалу FREEДOM у Європі Віталій Сизов.
Президент України Володимир Зеленський підбив підсумки цієї зустрічі та своєї дводенної поїздки до Франції. Результатами він задоволений, хоча, звичайно, хотів би, щоб Європа і світ реагували швидше. Головне, що “коаліція охочих”, 31 країна, знову підтвердили свою підтримку України за різними напрямками. Насамперед це дуже актуально в контексті того, що з’явилося багато інформації про те, що, можливо, санкції проти Росії будуть послаблювати. Всі учасники висловилися на підтримку продовження санкційного тиску.
“Важливо, що Україна порушувала це питання, і всі — 31 голос — підтримали, що зняття будь-яких санкцій з Росії, поки не завершиться справедливим миром ця війна, не буде. Це важливий сигнал, сигнал об’єднаний від країн Європи, не тільки від Європейського Союзу. Друге — це нові пакети підтримки. Не буду йти в деталі, але продемонстрували це і підтвердили деякі країни Європи. І в цілому бачення щодо підтримки, збільшення вітчизняного українського виробництва, інвестування в це виробництво — я думаю, дуже правильний крок! Ми домовилися, що найближчими днями працюватимемо над інфраструктурою гарантій безпеки”, — розповів президент України Володимир Зеленський.
Гарантії безпеки — це, звичайно, найважливіше питання. І президент Франції Еммануель Макрон — лідер у цьому напрямку. Він вже заявив, що готовий працювати над організацією сил стримування в Україні. Що стосується пакетів підтримки, вчора президент Франції анонсував новий пакет на суму 2 млрд євро і сьогодні також порушував питання санкцій проти Росії щодо використання заморожених активів. Напередодні в медіа з’являлося також багато інформації про те, що нібито це питання зараз стало не таким актуальним для європейських країн. Але президент Франції також акцентував, що ці кошти повинні бути спрямовані на відновлення України.
Нарівні з Еммануелем Макроном, один з лідерів “коаліції охочих” прем’єр Великої Британії Кір Стармер заявив, що анонсував нову зустріч групи зі зміцнення України — це група “Рамштайн”, вона відбудеться 11 квітня.
“Ми погодилися, що повинні пройти далі, щоб підтримати мирний процес, підтримати Україну та посилити тиск на Росію, щоб вона стала серйозною. Це означає, по-перше, посилення військового тиску. Тому міністр оборони очолить наступну контактну групу з оборони України 11 квітня. По-друге, це означає посилення економічного тиску на Росію, прискорення введення нових, більш жорстких санкцій, скорочення доходів Росії від продажу енергоносіїв і спільну роботу щодо забезпечення ефективності цього тиску”, — заявив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
На пресконференції президент України Володимир Зеленський говорив також про те, що, на його думку, з боку Росії немає стовідсоткового дотримання режиму припинення вогню по інфраструктурі та припинення вогню на морі. І з цією думкою президента України також згодні й інші учасники зустрічі, зокрема прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс.
“Загальна тема дискусій полягає в тому, що ми повинні досягти припинення вогню якомога швидше. Як відомо, Україна загалом прийняла таку пропозицію про 30-денне припинення вогню, яку, на жаль, Росія поки не прийняла. Отже, зараз необхідно чинити на Росію всілякий тиск, щоб зупинити військові атаки на Україну, особливо на критично важливу інфраструктуру. Крім того, обговорювалося також питання гарантій безпеки, які інші країни потенційно можуть надати Україні. Спільна позиція й обґрунтування грецького уряду полягає в тому, що найнадійнішою гарантією безпеки для України є зміцнення збройних сил самої України. І я вважаю, що всі країни, які брали участь у конференції, згодні з цим”, — зазначив прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс.
Головний підсумок цієї зустрічі в тому, що сили стримування, ідея сил стримування, вже промальовується. І незабаром, можливо, Україну відвідають представники “коаліції охочих”, які вивчатимуть ситуацію на місці, щоб розуміти, як цей контингент може працювати, яким буде його мандат, як він реагуватиме у випадку, якщо Росія спробує порушити можливу мирну угоду. Загалом, робота в цьому напрямку вже стартує.
Читайте також: Посилення санкцій та обороноздатності України: Зеленський у Парижі назвав перші кроки до припинення війни