Перспективи масового будівництва газових електростанцій у Німеччині, старт роботи “Північного потоку-2”, збільшення поставок газу в Європу. Усе це було у Росії до 24 лютого 2022 року. Військове вторгнення до України, низка невдач на фронті, і один за одним 9 пакетів санкцій від уже колишніх партнерів змінили ситуацію, інформує FREEДОМ.
Через військову агресію Російська Федерація втратила європейський ринок, який довгий час був основним майданчиком збуту. Євросоюз також був найбільшим інвестором у російську економіку і ключовим джерелом добробуту росіян.
“Ми зберігатимемо і ще більше посилюватимемо санкції проти Росії доти, доки Путін продовжуватиме свою жорстоку агресивну війну”, — заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Російські олігархи від початку повномасштабного вторгнення в Україну втратили 93 млрд дол. своїх активів. Такі дані опублікувало видання Bloomberg. У день початку війни російські мільярдери втратили 46,6 млрд дол. А після введення санкцій проти Росії бізнесмени до кінця року втратили ще 47 млрд дол.
“Влада Європейського Союзу, Великої Британії та США запроваджує проти російських “олігархів” та їхніх компаній санкції, які унеможливлюють для бізнес-магнатів збереження контролю над своїми активами на Заході”, — ідеться в матеріалі Bloomberg.
У грудні, за даними американських аналітиків, експорт російської сирої нафти скоротився на 22%. На тлі введення Євросоюзом 5-го грудня стелі цін, експорт нафти в грудні становив у середньому два з половиною мільйони барелів на добу. Раніше ці показники сягали майже 5-ти млн барелів. Експорт російського газу у 2022 році також впав майже наполовину порівняно з торішнім. Але проблеми в економіці в Кремлі досі не визнають.
У листопаді випуск лікарських засобів і медичних виробів у РФ упав на 14,8% у річному вираженні, повідомив Росстат у звіті про промислове виробництво. Фармацевтичні підприємства зіткнулися з проблемами вже на початку осені.
“Можливо, погіршення динаміки пов’язане з обмеженням доступності імпортних субстанцій. Оскільки із сировини, що закуповується за кордоном, виробляється 80% продукції російських фармзаводів”, — говорить представниця російського інвестиційного холдингу Ольга Біленька.
За даними фінансового аналітика, мобілізація, втеча від неї за кордон сотень тисяч працездатних чоловіків, і посилення західних санкцій обернулися черговим шоком для реального сектора російської економіки.
За інформацією Росстату, обсяги виробництва різної продукції в країні скоротилися рекордно від початку війни в Україні — на понад 3%. Хоча ще в серпні промисловість трималася майже на рівні минулого року. Також аналітики зафіксували зниження продажів смартфонів у РФ на 20%. Потік іноземних туристів знизився на 90 %. Але найцікавіше буде наступного року, кажуть фінансові аналітики.
“Закладений офіційний дефіцит у бюджеті сягає 2,9 трильйона рублів 2023 року, але через зниження цін на нафту, якщо воно збережеться й надалі, дефіцит може сягнути 5 трильйонів рублів. І це вже буде божевільна цифра, після якої вони будуть змушені зрізати всі витрати”, — акцентує фахівець Економічної експертної платформи Андрій Гетьман.
Тільки за перші п’ять місяців повномасштабного вторгнення Росія, за даними видання Forbes, витратила на війну близько 55 млрд дол. Але робота західних санкцій призводить до того, що країна-агресор стає біднішою і не зможе на колишньому рівні фінансувати як війну, так і життя своїх громадян. Експерти роблять висновок, що поступова ізоляція Росії веде до того, що Україна здобуде перемогу в цій війні.
Читайте також: Основний удар — на ВПК агресора: що передбачає 9-й пакет санкцій проти Росії