Для фіксації та розслідування воєнних злочинів російської армії представники Євросоюзу передали криміналістам Херсонської області сучасне ІТ-обладнання. Щодня на деокупованій території регіону фахівці знаходять докази злочинної діяльності російських загарбників, повідомляє FREEДОМ.
“Відбувалося все, що могло відбуватися. Найнеприємніше — електрофорез до втрати свідомості. Потім давали трохи перепочити, а потім знову електрофорез. Просто прив’язували до стільця скотчем і ставили питання, які хотіли, та відповіді отримували, які хотіли”, — розповів один із мешканців Херсонської області уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Дмитру Лубінцю.
За даними Міністерства внутрішніх справ України, на Херсонщині правоохоронці зареєстрували понад 430 воєнних злочинів. Російські окупанти катували мирних жителів, зокрема дітей.
“На території Херсонської області вперше були встановлені факти (зі свідчень людей, які перебували у цих катівнях), що одночасно у камерах тижнями цілодобово тримали чоловіків та жінок разом. І їх не випускали тижнями. Навіть у туалет треба було ходити жінкам при чоловіках, а чоловікам — при жінках… Тут була окрема камера, де тримали підлітків. Ми зараз встановлюємо їхній вік. Люди розповідають, що деякі хлопці мали приблизно 14 років”, — повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
На звільненій частині Херсонської області правоохоронці виявили 11 місць незаконного утримання мирних жителів. Люди спали на холодній підлозі, яку в кращому разі застеляли картоном або старим килимом. За словами поліції, затриманих били битками та металевими трубами, катували струмом, зв’язували, імітували розстріли. Полонених також змушували вивчати напам’ять російський гімн.
“Було багато насильства. Було багато людей, яких привозили у кайданках, з мішками на голові. Їх утримували, катували, застосовували різне насильство: фізичне, моральне, інтелектуальне. Хто як міг, так і тримався”, — каже мешканка Херсона Людмила Медведєва.
Потрапити в полон до російських окупантів міг будь-який лояльний до України місцевий житель. Насамперед росіяни полювали на активістів, поліцейських та військовослужбовців. Також шукали їхніх родичів.
“Сюди я потрапив уже вночі. Спершу було інше приміщення, якийсь підвал. Я так розумію, здогадуюсь, це було приміщення або колишнього апеляційного суду, або підвал обладміністрації. Ти на якомусь стільці, руки зв’язані, на голові шапка. А коли їм щось не подобається, я так зрозумів, це був електрошокер, яким били у шию та вуха”, — розповів ветеран Антитерористичної операції (АТО) Максим.
За час окупації на Херсонщині були затримані чи зникли безвісти сотні людей. Експерти Єльського університету задокументували затримання та зникнення 226 осіб у Херсоні та області у період з березня по жовтень.
“Досі не звільнено і не встановлено місцеперебування кількох голів як міст, так і об’єднаних територіальних громад, сіл, активістів і людей, які займали просто проукраїнську позицію і не підкорялися окупаційній владі”, — коментує заступник керівника Головного управління Національної поліції України в Херсонській області Микола Вербицький.
У місцях масових поховань у звільнених районах Херсонської області експерти здійснюють ексгумацію тіл, ідентифікують загиблих, встановлюють точні причини їхньої смерті. За словами генерального прокурора України Андрія Костіна, до розслідування воєнних злочинів мають намір залучити фахівців із Нідерландів, а також мобільні групи із Польщі, Словаччини та Іспанії.
Читайте також: Псевдореферендум під дулами автоматів: мешканці Херсона розповіли, як російські окупанти змушували голосувати (ВІДЕО)