Найнагальнішим завданням буде посилення підтримки України: які очікування Києва та партнерів від саміту НАТО

Прапори НАТО та України. Фото: nato.int

Майбутній саміт НАТО у Вашингтоні має забезпечити можливості для інтеграції України до Північноатлантичного альянсу, заявив помічник держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джеймс О’Брайен. При цьому НАТО, за його словами, зацікавлений в успіхах України на полі бою і готовий продовжувати військову допомогу Києву, інформує FREEДОМ.

Курс на повноправне членство в Альянсі та Європейському Союзі український парламент закріпив на законодавчому рівні ще 2019 року. У 2020-му НАТО надав Києву статус партнера з розширеними можливостями. А після початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну — 30 вересня 2022 року — президент Володимир Зеленський підписав заявку на вступ до НАТО в прискореному порядку.

ЗСУ на полі бою довели, що Українська держава не тільки має право на членство в Альянсі, а й стане гарантом миру в Європі. Тому Київ чекає чітких рішень від союзників, заявили в Офісі президента.

“Думаю, що саміт заслуговує на те, щоб було ухвалено тверде рішення, зокрема щодо України. Оскільки, я маю на увазі, якщо у вас немає сильних рішень щодо України, саміт буде марний… Будь-яке рішення НАТО ухвалюється на основі консенсусу. І ми все це знаємо, і розуміємо, що, можливо, цього разу консенсус знову буде сформовано в останній день перед самітом”, — зазначив заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква в інтерв’ю Reuters.

Серед партнерів, які активно закликають керівництво НАТО дати Україні зелене світло, — Франція. У заяві для преси після переговорів із генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтенбергом президент Макрон наголосив на підтримці перспективи вступу України до НАТО.

“Наша підтримка України залишається і залишиться постійною, і ми продовжимо мобілізуватися, щоб відповідати на її нагальні потреби і нести послання про нашу однозначну рішучість бути на боці українців у тривалій перспективі. У Вашингтоні ми маємо надіслати сильний сигнал про просування України у справі євроатлантичної інтеграції та в напрямку Північноатлантичного альянсу, де її повноправне місце. І про внесок України в євроатлантичну безпеку”, — заявив Макрон.

Поки що конкретних умов вступу України до блоку не озвучено. Водночас Альянс гарантує безперервну військову допомогу Києву.

Крім того, НАТО готується прийняти естафету від Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”, щоб очолити координацію довгострокової військової підтримки.

Після зустрічі з главами зовнішньополітичних відомств країн Альянсу генсек Єнс Столтенберг закликав країни НАТО надати Україні щорічну допомогу в розмірі щонайменше 40 млрд євро.

“На саміті у Вашингтоні нашим найнагальнішим завданням буде посилення підтримки України. Після повномасштабного вторгнення Росії союзники надали безпрецедентну підтримку. Але нещодавні затримки призвели до реальних наслідків на полі бою. Ми повинні дати Україні передбачуваність і підзвітність, необхідні для самозахисту. Тому я очікую, що союзники на саміті погодяться, що НАТО очолить координацію і надання допомоги в галузі безпеки та навчання військових для України. І я також запропонував план довгострокової фінансової допомоги”, — наголосив Столтенберг.

Гарантії надання довгострокової підтримки Києву особливо важливі на тлі прийдешніх виборів у Франції, Великій Британії та США.

У Франції вибори завершаться 7 липня. Тобто на ювілейний саміт НАТО у Вашингтоні Еммануель Макрон приїде, знаючи результат голосування.

У жовтні пост генерального секретаря Альянсу, ймовірно, обійме прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте — його кандидатуру затвердили всі 32 члени НАТО. Очікується, що офіційне схвалення оголосять у Вашингтоні. Давній і принциповий прихильник України — саме він повинен буде організувати подальшу військову підтримку Києва.

Читайте також: Нагальним питанням саміту НАТО у Вашингтоні стане посилення підтримки України, — Столтенберг

Прямий ефір