Головним підсумком літнього саміту НАТО у Вільнюсі стало те, що підтримка України союзниками не просто триватиме — вона буде багаторічною і систематичною. А для Росії найоптимальніший варіант у цій ситуації — великий “жест доброї волі”. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 16 липня, висловив експерт Українського інституту майбутнього, президент аналітичного центру “Політика” Ігор Попов.
Він нагадав, що більшість країн Заходу і не тільки, зокрема Південна Корея, Японія, від самого початку підтримували Україну в обороні проти російської агресії. Зараз же союзники демонструють, що точно не дадуть програти Українській державі.
“Головний підсумок Вільнюського саміту НАТО — те, що ця підтримка задекларована як багаторічна, дуже конкретна, систематична. Усе ж таки попередні півтора року ми запитували те, що нам потрібно. Це розглядалося оперативно, а потім постачалося. Зараз же наші союзники оголосили не просто про те, що готові підтримувати Україну до перемоги, а про те, що вони готові вкладати в це ресурси і закріпити у вигляді двосторонніх угод. Тобто це показує, що програти Україні вже точно не дадуть”, — зазначив Попов.
Влада РФ отримала всі необхідні сигнали від західних союзників України і тепер хід за ними. Найоптимальніший варіант для Росії, вважає аналітик, — великий “жест доброї волі”.
“Можливо, найсприятливішим сценарієм, найкращим виходом для всіх — і для України, і для її західних союзників, і для самої Росії був би великий “жест доброї волі”, тобто визнання Кремлем того, що досягти анонсованих Володимиром Путіним цілей в Україні неможливо. Для того, щоб припинити безглузду війну, краще все ж таки вивести війська і зосередитися їм на розвитку РФ. Але багато хто вважає, що поки Володимир Путін при владі, це неможливо”, — зазначив гість ефіру.
Але, каже Попов, є певні надії на те, що російські еліти дедалі більше розумітимуть, що доки в Кремлі владу не змінять, їм доведеться брати участь у цій війні.
“Момент істини — це березень 2024 року, коли мають відбутися вибори президента РФ. Досить дивні спроби заколоту в Росії — це якраз індикатори того, що якщо народ ще не прозрів, то істеблішмент починає розуміти: якщо вони у 2024 році далі законсервують путінський режим, їм доведеться воювати ще дуже багато років. А так — це шанс для перезавантаження. Але це буде їхнє рішення. У РФ отримали всі необхідні сигнали від наших західних союзників про те, що, можливо, це був би оптимальний варіант. Тепер м’яч на їхньому боці, нехай дивляться”, — зазначив Попов.
Читайте також: Розчарування чи вигідні перспективи: підсумки саміту НАТО підбиваємо з експертами
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський повідомив про початок процесу підготовки укладення угод із союзниками щодо гарантій безпеки для України. Тепер кожна з держав G7, як і інші країни, що бажають стати гарантами, вестимуть перемовини про довгострокові двосторонні безпекові зобов’язання для України. До спільної декларації підтримки, яка була узгоджена країнами “Великої сімки”, долучилися вже 10 країн.