Проблема надання гарантій безпеки Україні виникла внаслідок того, що Росія порушила гарантії згідно з Будапештським меморандумом. Розуміючи відповідальність, світова спільнота знову обговорює, як гарантувати безпеку Україні. Однак немає сумнівів у тому, що основною гарантією для Української держави буде членство в НАТО. Про це сьогодні, 24 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав військовий експерт Валерій Рябих.
“Проблема надання Україні гарантій безпеки виникла у зв’язку з тим, що Росія, як одна з країн-гарантів за Будапештським меморандумом, не виконала свої зобов’язання. Вона зобов’язувалася у відповідь на відмову України від ядерної зброї не захоплювати її території, не здійснювати погроз застосування ядерної зброї. І ми бачимо, що всі всі ці домовленості були знехтувані. Вкотре всі переконалися, що підписані з РФ угоди не мають жодного сенсу і мають цінність меншу, ніж чорнила, якими вони підписані”, — зазначив гість ефіру.
Рябих вважає, що сам злам механізму Будапештського меморандуму автоматично веде до перегонів ядерних озброєнь — низка країн можуть оголосити про створення власної ядерної зброї, що може підірвати всю систему безпеки у світі.
“На цьому тлі, звичайно, тривалий час обговорюється питання — як же гарантувати безпеку України. І в Європейському Союзі, і в НАТО приходять до того, що потрібно створити дієвий механізм, який би забезпечив гарантії Україні на тривалий термін, з подальшою перспективою членства в НАТО”, — зазначив експерт.
Такий механізм обговорюватиметься під час майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі, нагадав Рябих.
Він уточнив, що певні елементи механізму раніше вже обговорювалися. Зокрема було проведено роботу комісії, яку очолює колишній секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен. Було створено рекомендації щодо створення Київського договору безпеки.
“Найімовірніше, ми матимемо справу зараз з обговоренням тих пропозицій, які ввійшли тоді в цей документ і які б забезпечили Україну необхідними умовами та гарантіями для захисту в разі, якщо надалі можуть виникати подібні ризики ескалації. І тут потрібно говорити, що вся ця ситуація обговорюється вже для того, щоб зробити майбутній світ безпечнішим, насамперед, для України. І передбачається, що, звичайно ж, ось цей етап повномасштабної війни неминуче закінчиться поразкою Російської Федерації”, — наголосив Рябих.
Немає сумнівів, що основною гарантією України буде членство в НАТО, упевнений експерт. Єдине, каже він, може існувати певний підготовчий період для вступу. Скільки він триватиме — поки що можемо тільки припускати.
“Одним із рішень, які очікуються під час Вільнюського саміту, якраз може бути рішення, яке б пояснювало всі ці питання. Крім того, цей сигнал говорить про те, що буде вжито всіх заходів для того, щоб подібна ситуація надалі не повторилася. І крім того, незважаючи на те, чи буде прийнято Україну в НАТО на цьому саміті, чи на наступному, паралельно створюється система підтримки, щоб вона могла гарантувати свою безпеку”, — резюмував Валерій Рябих.
Читайте також: У НАТО обговорюють ізраїльську модель безпеки України — що вона передбачає (ВІДЕО)
Раніше керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко сказав, що, на його думку, у НАТО мають розпочати розгляд заявки України на членство в Альянсі із завершенням гарячої фази війни.