Найбільш рішучі кроки щодо євроінтеграції Україна зробила в останні три роки, — Мезенцева

Марія Мезенцева. Фото: uatv.ua

З початком незалежності України, з 1990-х років, було зроблено багато кроків на шляху до євроінтеграції, але найбільш рішучі — в останні три роки. Про це сьогодні, 24 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла голова постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ, заступниця голови комітету ВРУ з питань інтеграції до Європейського Союзу Марія Мезенцева.

“Ми почали йти до цього з 1990-х років, із самого початку нашої незалежності дуже багато було правильних кроків. Може, не всі знають, але команда президента-втікача Януковича приготувала прекрасний документ [Угоду про асоціацію з Євросоюзом], який він, на жаль, не підписав у Вільнюсі [2013 року]. Це призвело до Майдану. Дуже цікаві процеси ми пройшли за останні 11 років нашого життя, нашої держави, але ми завжди були в треку євроатлантичної інтеграції. Він був менш інтенсивний, більш інтенсивний. Але таким інтенсивним, як за останні три роки — найскладнішого періоду існування нашої держави, — напевно, такої позитивної інтенсивності не було”, — сказала Мезенцева.

Парламентарка нагадала, що Україна подала заявку на членство в ЄС 28 лютого 2022 року, через чотири дні після початку російського повномасштабного вторгнення. А через пів року вже отримала статус країни-кандидата в члени ЄС, хоча в інших країн на це йдуть роки. І вже в червні цього року стартував переговорний процес щодо членства.

Мезенцева прокоментувала слова міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського, що переговори містять 35 розділів (зокрема такі складні, як сільське господарство або транспорт), що Україна має проголосувати у Верховній Раді кілька десятків тисяч сторінок європейського законодавства.

“У нас уже йде обговорення, як ми можемо експортувати українську продукцію в ЄС, наскільки чистим є сам продукт, як ми можемо підвищити статус експорту наших продуктів. Та ж сама курятина, у сегменті якої ми з Польщею конкуруємо. У нас, до речі, на ринку дуже багато польської продукції, а нам би хотілося, щоб українська продукція була б на польському ринку. І вже зараз країни-колеги з Євросоюзу починають калькулювати, а скільки ж вони втратять у субсидіях, наприклад, в аграрній сфері? Скільки отримає Україна? Пан Сікорський послався на 35 розділів переговорів. Цього теж не потрібно боятися”, — зазначила вона.

Також Україна має провести низку реформ, при цьому частину з них уже завершено.

“Так, одна з найуспішніших реформ в Україні за останні 10 років була реформа з децентралізації — передача прийняття рішень на рівні громад, регіонів, міст, сіл. Не потрібно забувати про важливість і складність реформи судової, антикорупційної. Ми — єдина країна, яка побудувала таку колосальну систему антикорупційних органів. Віримо, що це дасть свої плоди й зараз, і в майбутньому”, — перелічила спікерка.

Мезенцева додала, що дуже важливо, що “президента Зеленського приймають як не майбутнього лідера спільноти, а чинного лідера спільноти”.

Читайте також: Вигоди Євросоюзу від членства України перерахувала віцепрем’єр з євроінтеграції Стефанішина

Прямий ефір