Від початку операції Збройних сил України в Курській області рейтинг довіри і схвалення Путіна знижується, про що свідчать дані опитувань Всеросійського центру вивчення громадської думки. Такі коливання були й раніше, кажуть соціологи. Наприклад, під час заколоту глави приватної військової компанії “Вагнер” Пригожина або після оголошення мобілізації восени 2022-го року, інформує FREEДОМ.
Операція українських Сил оборони на території Курської області не дозволила Росії розпочати наступ на Суми, заявив президент Володимир Зеленський на зустрічі Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”. Тепер, зазначив він, необхідно докласти всіх зусиль, щоб зупинити російську агресію вже цієї осені.
“Рівно місяць, як почалася операція нашої армії в Курській області Росії. Це прикордонна територія, з якої Путін готувався розширити війну на українській території — він готувався почати новий наступ на наше місто Суми. Ми переломили ситуацію і своїм контрнаступом відсуваємо війну вглиб Росії”, — акцентував український лідер.
Після початку операції ЗСУ в Курській області Путін деякий час відмовчувався. Для нього це звична тактика. Так було і під час так званого походу на Москву бойовиків ПВК “Вагнер”.
Згодом Путін назвав операцію Збройних сил України “масштабною провокацією”. Досі про операцію Сил оборони України він говорить як про “ситуацію” або про “відомі події”.
Експерти ж вважають її найбільш оглушливим провалом Путіна. Вона набагато сильніше вплинула на настрої громадян у Росії, ніж заколот Пригожина в червні 2023-го і навіть ніж мобілізація у вересні 2022 року.
“Удар Курськ завдає набагато більший, як з’ясовується, ніж мобілізація. Мобілізація, яку було розпочато восени 2022 року, призвела до спалаху суспільного занепокоєння. Після того, як найгостріший момент, найгарячіша фаза її закінчилася, все швиденько зійшло на звичні показники: “як з очей — так і з думки”. Матері, сестри, дружини турбуються, але не суспільство. А що стосується Курська, то це турбує всіх. Оскільки це наочна демонстрація того, що Путін із владою не справляється”, — сказав ексдепутат Держдуми РФ, засновник каналу “Утро Февраля” Ілля Пономарьов.
Аналітики неодноразово звертали увагу на чутливість Кремля до рейтингів. Операція українських військових у Курській області стала болючим ударом для диктатора та його оточення.
З другої половини серпня 2024 року навіть державні російські соціологічні служби показали зниження довіри до Путіна. За даними Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД), його рейтинг упав до 73,5%. До 30 серпня рейтинг довіри та схвалення Путіна знизився ще на кілька пунктів.
Водночас об’єктивність досліджень як Фонду громадської думки, так і ВЦВГД фахівці ставлять під сумнів. Але тенденцію простежити можна, кажуть аналітики.
“Як не парадоксально, але насправді диктатору важливо, щоб його підтримували. Якщо ми подивимося, як змінювалася російська диктатура, то ми побачимо, як тиснули на людей, як від тих, кому просто наплювати (це якраз автократична модель — ми робимо, що хочемо, а ви просто не звертайте на нас уваги), вимагають шанування, любові. Це і є перехід до диктатури. Тому, звісно, диктатор чутливий до суспільної підтримки. Власне, ось чому так швидко захотіла Росія почати обмін тих, хто потрапив у полон на території Курської області. Адже це ж уперше саме Москалькова вийшла до Лубінця (уповноважений ВР України з прав людини, — ред.) з пропозицією про обмін полоненими. Це говорить про те, що Кремль хвилюється”, — зазначила Ольга Курносова, політична аналітикиня і головна редакторка порталу After Еmpire.
Говорячи про операцію ЗСУ в Курській області, Путін жодного слова не сказав про полонених російських військових. І, звісно, не згадав строковиків, яких, всупереч його численним запевненням, відправили воювати проти Збройних сил України.
Операція в Курській області не змінила мислення російського диктатора, стверджують аналітики американського Інституту вивчення війни. Він досі вважає, що РФ може поступово підпорядкувати собі Україну, продовжуючи війну на виснаження, і протриматися довше, ніж партнери Києва.
Реакція союзників України цим планам суперечить. Генеральний секретар НАТО заявив, що Українська держава має право на самооборону, включно з досягненням військових цілей на території Росії. І закликав посилити військову допомогу Києва.
Своєю чергою глава Пентагону Ллойд Остін зазначив, що Україна перехоплює ініціативу на фронті й анонсував новий пакет військової допомоги США в розмірі 250 млн дол.
Читайте також: В України зараз у руках чудовий козир: важливість Курської операції ЗСУ оцінив Малініоніс
Нагадаємо, виповнився рівно місяць від початку української військової операції в Курській області Росії, яка поклала край намірам країни-агресора наступати на місто Суми. Сьогодні Україна контролює 1 300 кв. км Курської області, це включає понад 100 населених пунктів.