Нафтова галузь РФ зіткнулася з великими проблемами через війну проти України — подробиці (ВІДЕО)

Пожежа на нафтобазі в Темрюку, Краснодарський край, РФ. Скріншот: t.me/Crimeanwind

Єдиний нафтопереробний завод на Чорноморському узбережжі Росії зупинив роботу. Річна потужність підприємства “Роснефть” в Туапсе — 12 млн тонн. У 2023 році на заводі переробили понад 9 млн тонн сирої нафти. Але після масштабної пожежі 25 січня 2024 року виробництво зупинилося. За словами джерел інформагентства Reuters, ремонт може затягнутися на кілька місяців, інформує FREEДОМ.

У січні 2024 року на об’єктах російської нафтогазової інфраструктури сталося вісім інцидентів.

Вибухи і пожежі трапилися на нафтобазах в Орловській і Брянській областях. Вибух стався на залізниці у Свердловській області поблизу об’єктів компанії “Газпром нефть”. 18 січня дрони атакували Петербурзький нафтовий термінал, а 21 січня — ще один термінал в Усть-Лузі. Це були перші удари по Ленінградській області від початку повномасштабного вторгнення Росії до України.

25 січня в Краснодарському краї сталася пожежа на території нафтопереробного заводу в Туапсе — імовірно, після удару безпілотником. Підприємство входить до десятки найбільших НПЗ Росії і є єдиним на чорноморському узбережжі. Тепер він щонайменше на два місяці виведений з ладу. На думку експертів, для Москви це серйозна проблема. 

“12 млн тонн на рік — це 240 тис. барелів нафти на добу. Виникає цілком логічне запитання: куди подіти ці 240 тис. барелів щодня, якщо Туапсинський завод стоїть? Якийсь час можна перебитися, заповнюючи ємності для зберігання. А коли вони переповняться? І що робити, якщо в такий же спосіб буде виведено з ладу ще кілька нафтопереробних заводів”, — написав політичний аналітик Анатолій Несміян у Telegram.

Морські поставки нафти з Росії впали до мінімуму, повідомляє агентство Bloomberg. За останній місяць з російських портів було відвантажено трохи понад 3 млн барелів сировини на день. Це на 50 тис. барелів менше, ніж зазвичай.

Експорт російської нафти — базова стаття доходу бюджету країни-агресора. І вже в грудні 2023 року, за даними Міжнародного енергетичного агентства, зафіксовано доволі суттєве зменшення прибутку Кремля від експорту російської нафти.

“Доходи від видобутку та експорту нафти є ключовим джерелом прибутків для російського державного бюджету, який обтяжений величезними витратами на війну проти України і необхідністю підтримувати соціальні витрати напередодні президентських виборів у березні”, — пише Bloomberg.

14 танкерів із 10 млн барелів сахалінської нафти вже кілька тижнів стоять біля берегів Південної Кореї. Нафту мали поставити Індії. У Нью-Делі визнали, що скоротили обсяги імпорту російської сировини через санкції Заходу.

До того ж виникли складнощі з платежами — індійський уряд не хоче давати дозвіл на конвертацію рупії. А Росія відмовляється приймати індійську національну валюту.

“У випадку з Росією — це питання цінового обмеження, а також питання про те, що деякі з їхніх судноплавних компаній потрапили під несприятливе попередження з боку інших”, — зазначив міністр нафти і природного газу Індії в інтерв’ю Bloomberg TV Хардіп Сінгх Пурі.

Індія 2023 року була другим за значимістю, після Китаю, покупцем російської нафти. Тепер і цей ринок збуту для Росії частково втрачено, кажуть аналітики.

Численні інциденти на нафтогазових об’єктах Російської Федерації серйозно підірвали здатність Росії виробляти й експортувати нафту і продукти нафтопереробки.

“Ця інфраструктура являє собою ідеальне середовище з великою кількістю цільових об’єктів. Насосні станції, термінали СПГ і нафтопереробні заводи — це величезні промислові об’єкти, що розрослися, зручно заповнені легкозаймистим продуктом. Розвал цієї інфраструктури може змусити Кремль піти на переговори краще, ніж усі пакети санкцій разом узяті”, — йдеться в публікації видання The Spectator.

Якщо атак зазнають термінали на Балтиці, Росія може втратити до 40% експорту нафти, пише Bloomberg. У Москви немає альтернативних шляхів вивезення таких обсягів нафти. І зупинка експорту з балтійських портів стане величезним шоком для російського нафтового ринку.

Читайте також: Доходи від продажу нафтопродуктів скоротилися, адже європейський ринок для РФ був пріоритетним, — Бужан

Нагадаємо, після введених Заходом санкцій на експорт російської нафти, Кремль збільшив поставки в Китай та Індію. Однак Нью-Делі вже скорочує імпорт нафти з Росії, заявляючи, що ціни недостатньо низькі.

Прямий ефір