Росія не виконує власних положень щодо загиблих і зниклих безвісти своїх солдатів, так само як і відповідних міжнародних конвенцій. Це суто радянський підхід, таке ставлення спостерігалося і в період радянсько-афганської війни і протягом двох чеченських воєн. Про це сьогодні, 20 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла правозахисниця, відповідальний секретар Спілки комітетів солдатських матерів Росії Валентина Мельникова.
“Ми почали працювати якраз після закінчення [радянсько-афганської] війни, коли виявилося, що є маса зниклих безвісти, маса полонених… Держава не хотіла займатися, не визнавала, що вони є. Потім усі інші конфлікти збройні, у тому числі й ранній Карабах, у тому числі історія на середньоазіатських кордонах, де також були і полонені, і зниклі, і теж ніхто не хотів займатись”, — коментує правозахисниця.
За її словами, у період двох чеченських воєн пошуки зниклих безвісти виглядали вже безнадійно, зараз — тим більше, оскільки масштаби російських втрат дуже великі.
“Як сказав мій колега, який давно займається розшуком на території Чечні: “Закінчаться бойові дії, тоді ми кілька десятиліть шукатимемо зниклих”. Знаєте, це філософський підхід. Він дуже страшний, але нічого іншого, на жаль, поки що для нас не залишається, для громадських організацій”, — коментує Валентина Мельникова.
Вона наголошує, що російські військові, залишаючи своїх загиблих, поранених на позиціях, порушують закони РФ.
“Існують закони Російської Федерації, існують різні документи, які зобов’язують офіцерів та солдатів як поводитися на полі бою. Наприклад, є така настанова, затверджена наказом міністра оборони, про те, як треба поводитися, якщо бойове зіткнення закінчилося тим, що є загиблі, поранені, полонені. Настанова вимагає відповідно до Женевських конвенцій звернутися до протиборчої сторони, її командування, домовитися про невелике перемир’я, припинення вогню для того, щоб обмінятися тілами загиблих полоненими і забрати своїх поранених”, — каже відповідальний секретар Союзу комітетів солдатських матерів Росії.
Це повчання не виконується, і, за словами правозахисниці, зараз родичі російських солдатів, які зникли безвісти, можуть, по суті, сподіватися тільки на українську сторону.
“Якщо пішли з позиції [російські] бійці, значить, всі надії тільки на українські сили, які там перебувають… Вони намагаються, виконують конвенції і поводяться цілком за законами війни, дотримуючись, наскільки це можливо в такій тяжкій обстановці, всіх правил”, — наголосила Валентина Мельникова.
Правозахисниця каже, що для батьків військових, які зникли безвісти, це дуже важка ситуація, рідні повинні мати можливість поховати своїх загиблих.
Читайте також: Україна не знає точної кількості загиблих у місцях позбавлення волі на непідконтрольних територіях, — Лисянський