Надія на Надєждіна: можливість появи на виборах президента РФ “незалежного” кандидата аналізували російські експерти

Борис Надєждін. Фото: КоменрсантЪ

Наразі кількість підписів на підтримку кандидата в президенти Росії Бориса Надєждіна, висунутого партією “Громадянська ініціатива”, перевищує 150 тис. Кілька тижнів тому завдання зібрати необхідні 100 тисяч підписів для реєстрації кандидатом здавалося складним, оскільки лічильник на сайті фіксував лише 12 тисяч. 

Аналітики вважають, що ключову роль у збільшенні кількості підписів зіграв заклик представників несистемної опозиції всередині та за межами країни. На підтримку Надєждіна висловилися такі відомі особистості, як директор ФБК Іван Жданов, юристка Любов Соболь, опозиційні політик Михайло Ходорковський, Максим Кац та інші.

Хто такий Борис Надєждін 

У 1990-х роках Бориса Надєждіна обрали депутатом міської ради Долгопрудного в Московській області. У період з 1997 по 1998 роки він обіймав посаду радника прем’єр-міністра Росії Сергія Кирієнка.

У 1999 році Надєждін став депутатом Державної думи Росії за списком “Союзу правих сил”. У цей період він обіймав посаду заступника керівника партійної фракції до закінчення терміну повноважень парламенту у 2003 році. Згодом він не обіймав федеральних або регіональних депутатських посад, хоча брав участь у виборах від партій “СПС” і “Партії зростання”. 

З 2019 року Надєждін входить до ради депутатів міського округу Долгопрудний. Нещодавно він претендував на участь у виборах від партій “Справедлива Росія” і “Громадянська ініціатива”, але його не допустили до губернаторської кампанії в Підмосков’ї 2023 року.

Після заяви Надєждіна про намір балотуватися на пост президента Росії з’явилися припущення, що він узгодив свою кандидатуру з Кремлем як ліберальний і “антивоєнний” кандидат. Однак сам політик наполегливо заперечує ці чутки. 

На своєму передвиборчому сайті Надєждін описує себе як “принципового противника політики чинного президента”. У його маніфесті наголошується, що Путін сприймає світ у контексті минулого і тягне Росію назад, тоді як країні необхідно прагнути до майбутнього, яке приверне вільних і освічених людей.

Одним із ключових положень маніфесту Надєждіна є його позиція щодо повномасштабного російського вторгнення в Україну. Політик заявляє, що Володимир Путін зробив “фатальну помилку, почавши так звану “спеціальну військову операцію”. 

Думки експертів

Чи узгоджена кандидатура Бориса Надєждіна з Кремлем, чи він незалежний висуванець? Чи справді Надєждін є антивоєнним кандидатом? Чи допустять його до виборів президента РФ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Геннадій Гудков, російський опозиційний політик; 
  • Ілля Пономарьов, російський опозиційний політик; 
  • Михайло Шейтельман, політтехнолог, письменник;
  • Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст. 

ГЕННАДІЙ ГУДКОВ: Надєждін — не проект ФСБ

— У мене була можливість багато років спілкуватися з Борисом Надєждіним. І я приблизно розумію його межі допустимого. Він, звісно, себе трохи “впустив”: співпраця з владою, пошук якихось компромісів, замовчування деяких речей. 

Надєждін — не ідеальний кандидат, він зробив багато помилок за свою політичну кар’єру. Проте він дуже пристойна і порядна людина, сповнена демократичних поглядів і доволі яскрава та креативна фігура. 

Свою співпрацю з владою він ніколи не приховував, тому Надєждін не може бути альтернативним кандидатом на виборах президента Росії. Він усього лише одна з тих осіб, які повинні будуть відтінити перемогу Путіна. 

Черги залишити свій підпис за його підтримку — це наслідок непересічності його особистості. Люди хочуть побачити серед кандидатів-фріків пристойну людину. 

У людей є потреба висловити своє ставлення до цих виборів, до цієї війни і до Путіна. Тому вони встали в чергу, щоб висловити свою підтримку Надєждіну. 

Надєждін — не проєкт ФСБ, але він у нього можуть бути деякі домовленості з політтехнологами Кремля. Але це точно не якась спецоперація, це просто ще один спосіб відтінити перемогу Путіна. 

Проте ці вибори злочинні, їх не можна визнавати. Зараз ми повинні спрямувати всі зусилля на невизнання виборів президента Росії в усьому світі. 

ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ: Надєждін допомагає легітимізувати вибори президента 

— Борис Надєждін — системна людина, він завжди був у партіях ліберального спрямування, часто їх змінював. Разом із Сергієм Кирієнком (перший заступник глави АП, — ред.) заснував партію “Нова сила”, яка пізніше стала основою для “Союзу правих сил”. 

На ці вибори президента жоден кандидат без узгодження з Кремлем потрапити не може. І справа тут не в зборі підписів, їх спокійно можна намалювати, як у ситуації з Путіним. Але Надєждін їх збирає по-справжньому, по-чесному. Зареєструють його чи ні – це вирішуватимуть у Кремлі. 

Кремлю дуже потрібна явка, тому, я думаю, що шанси у Надєждіна потрапити на ці вибори є. Потім буде дуже зручно говорити про те, що, бачите, всі брали участь, ми всім дозволили, отже, жодних проблем не було. 

Але мій прогноз результатів виборів для Надєждіна — це 1,5%. 

Я думаю, що пред’являти Надєждіну претензії щодо якихось деталей його виборчої програми точно безглуздо, тому що російське законодавство зараз таке, що він нічого іншого сказати не може. Відкрито заявляти свою антивоєнну позицію Надєждін не може, тому що його одразу ж посадять у в’язницю. Те, що ніхто з кандидатів, по суті, не може відверто висловлювати свою позицію і перетворює ці вибори на фарс. 

Надєждін погодився взяти участь у цих виборах і тим самим реалізовує потрібне Кремлю завдання. Він і на себе тим самим працює — піднімає свій особистий статус, впізнаваність. Можливо, у цьому і гроші якісь замішані. Але в реальності він допомагає Кремлю зробити брудну справу, а саме — легітимізувати те, що вони намагаються назвати виборами. 

МИХАЙЛО ШЕЙТЕЛЬМАН: Надєждін — не антивоєнний кандидат

— Я не бачу жодного доказу того, що Надєждін про щось домовився з Кремлем. Але, мені здається, називати його антивоєнним кандидатом або кандидатом проти війни абсолютно несправедливо, тому що його програма щодо війни дослівно збігається з програмою Путіна. 

Він каже, що після того, як стану президентом, того ж дня пропоную Україні перемир’я, припинення вогню і після цього переговори. Але нам і Путін те ж саме пропонує — перемир’я з нинішньою лінією фронту. Але це нас не влаштовує. 

Надєждін не враховує міжнародно визнані кордони і хоче, щоб ми визнали нові кордони. Це чиста позиція Путіна під назвою “ми це завоювали і ми цього не віддамо”. 

Мені дуже соромно за людей, які в російській опозиції називають його кандидатом миру. Інша справа — у нього антипутінська позиція, але він точно Україні не союзник і не партнер для переговорів. 

Виходить, що росіянам взагалі не можна навіть робити спроб повалити Путіна, інакше їх одразу ж звинуватять у співпраці з Кремлем. Якщо людина зараз за домовленістю з Кремлем йде на вибори, то це означає, що вона учасник геноциду українського народу. 

Російська опозиція може використовувати Надєждіна, як інструмент для того, щоб висловити свою позицію. І таким чином напружити Кремль. 

Але я не розумію, чому частина російської опозиції називає його кандидатом миру. Про який мир може йти мова, якщо території України залишаться під окупацією? Це спроба не визнавати наш кордон 1991 року. Тому вони перестають бути нашими союзниками. 

ІГОР ЯКОВЕНКО: Надєждін — кандидат, узгоджені з Кремлем

— Надєждін — це людина досить компромісна і кон’юнктурна. Дві третини його сутності — це контакти з першим заступником керівника АП Сергієм Кирієнком. Він у системі. Інша частина особистості Надєждіна — це контакти з відомим убитим опозиціонером Борисом Нємцовим.

Немає жодних сумнівів, що похід Надєждіна на вибори президента узгоджено з Кремлем. Його допустили до збору підписів. Потім він отримав небувалу підтримку з боку опозиціонерів в еміграції — політика Михайла Ходорковського, політолога Андрія Піонтковського, юристки Любов Соболь, Фонду боротьби з корупцією. 

Він отримав таку підтримку, тому що позиціонував себе як єдиний кандидат, який проти війни. Але тут є певне лукавство. Надєждін заявляє про те, що він проти війни, але коли починаєш придивлятися до його позиції і прислухатися до того, що він говорить, то насправді він за мир, а не проти війни. Це різні речі. 

Його позиція практично нічим не відрізняється від позиції Путіна, тому що Путін, як відомо, теж же за мир. 

Він каже, що просто зараз готовий до перемир’я, але є маленький нюанс — те, що окуповано, залишається в Росії. 

Я практично переконаний, що Надєждіна не допустять до виборів, тому що він докорінно змінює задумку Кремля. Передбачається, що Путіна не обиратимуть, а просто вкотре присягнуть на вірність. 

Участь Надєждіна докорінно це все змінила, тому що з’явився кандидат, який сприймається як антивоєнний. І його кандидатура затьмарює всіх інших так званих “суперників Путіна”. 

Сприйняття буде таке, що це вже не вибори, а референдум за війну чи проти війни. І ось буде непередбачуваний результат, тому що, насправді, проти війни зараз виступає дуже багато людей.  

Російська опозиція — це дуже різні люди. Команда Навального підтримує Надєждіна, тому що їхня позиція — голосуй за кого завгодно, крім Путіна. Що є надзвичайно дурною ідеєю. Тому поява Надєждіна полегшує цей момент — людям є за кого голосувати. 

Я думаю, що Кирієнко помилився, погодивши фігуру Надєждіна. Мабуть, у Кремлі не розраховували, що він отримає таку підтримку. 

Якщо Надєждіна не допустять до виборів, то, може, хтось і вийде на вулицю на його підтримку. Але будь-який організований процес буде моментально придушено. 

Читайте також: Жоден Надєждін не набере і 2% — у Росії немає виборчої процедури, — Подоляк

Прямий ефір