Львівська область залишається притулком від російської агресії для сотень тисяч українців. На вулицях Львова можна зустріти людей із Маріуполя, Харкова, Херсона, Одеси, Дніпра та інших населених пунктів. Місто стало першим з релокації бізнесу та справжнім медичним хабом, де надають допомогу всім, хто постраждав від російського вторгнення. Попри те, що Львів розташований далеко від фронту, російські ракети долітають і туди, забираючи життя мирних жителів. Про те, як живе місто та область, розповідає FREEДOM.
Рік тому, 1 січня 2024 року, уламки збитих російських безпілотників знищили Меморіальний музей Романа Шухевича та пошкодили корпус Львівського національного університету природокористування. Тоді обійшлося без жертв. Найбільш же масований обстріл міста стався на початку вересня. Російська ракетна атака була націлена на центр Львова. Внаслідок ударів було пошкоджено 189 будинків, зокрема історичні пам’ятки архітектури, загинуло вісім осіб. Збиток місту становив понад 1 млрд грн.
78-річний Роман на момент удару 4 вересня перебував у власній квартирі на першому поверсі й дивом вижив. Російська ракета влучила в сусідню будівлю, проте вибухова хвиля й осколки зруйнували й житло літнього чоловіка. У його будинку повністю зірвало дах, вибило всі вікна та двері.
“Я був військовим льотчиком, і на літаках літав. Це навіть не терор. Це залякати людей просто, щоб люди сказали: “Досить тієї війни”, щоб укласти мир на умовах Росії. Але, думаю, ми не здамося, будемо воювати”, — зазначив мешканець Львова Роман Стеца.
З моменту останнього російського удару місто відновило понад 30% зруйнованої інфраструктури. Загалом через обстріли Львівської області з моменту повномасштабного російського вторгнення загинули 34 і були поранені 195 мирних жителів.
“Для мешканців на цю хвилину трьох будинків, які повністю знищені й не підлягають відновленню, власне, їм буде виплачуватися компенсація, для того, щоб вони самостійно могли придбати квартиру і зробити безпосередньо там ремонт”, — розповів перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.
Медичний хаб Львова продовжує працювати попри ракетні та дронові атаки росіян на місто. В одному лише Національному реабілітаційному центрі UNBROKEN допомогу отримали понад 18 тисяч пацієнтів. У 2024 році там поставили 203 протези кінцівок. Наразі на протезування чекає і 38-річний Ігор, який пішов добровільно захищати Україну в березні 2022 року. Увесь цей час чоловік служив на Донецькому напрямку. 4 жовтня під час бойового завдання Ігор дістав поранення, внаслідок якого втратив ногу та серйозно пошкодив праву руку.
“Це ми виконували бойове завдання, і по нас почав працювати міномет і скидання були. Я був у свідомості, сам собі турнікети накладав. Найстрашніше було, щоб я не знепритомнів, бо 90% хлопців непритомніють від втрати крові. Я був один, поруч нікого не було, мені головне було вижити”, — розповідає військовослужбовець Ігор Кунюв.
Нині Ігор активно займається з фізичним терапевтом і готується до протезування.
“Ми зараз формуємо куксу, це основне завдання на цей момент. Завдяки тому, що ми поставили пацієнта на тимчасовий протез, у ранній реабілітації, у пацієнта формується кукса. І також працюємо з фантомними болями для того, щоб у майбутньому поліпшити сам процес вставання на протез”, — розповіла фізичний терапевт Юлія Дерев’янко.
Окрім українців, які постраждали від російського вторгнення, Львівська область приймає і бізнес. На її території вдалося облаштувати 238 компаній і зберегти 5 тис. робочих місць. Усі ці підприємства були змушені релокуватися з регіонів, що потерпають від російської агресії. Один із таких заводів із виробництва сільськогосподарської та протипожежної техніки переїхав сюди з Чернігівської області. На початку березня 2022 року, коли російські війська стояли за 10 км від Прилук і в районі точилися активні бойові дії, керівництво вирішило релокуватися і таким чином врятувати бізнес.
“З березня ми почали демонтаж нашого обладнання з Чернігівської області. Загалом було 28 вагонів, тут розвантажували. Сьогодні у Львові штат налічує 250 осіб. На релокацію пішло всього 4 місяці”, — розповів директор “ТД ”Егрітек” Геннадій Калугін.
Наразі завод розділив виробництво і тепер протипожежну техніку виробляє в Прилуках, а сільськогосподарську та піротехніку для розмінування — у Львові. Наразі вже 161 підприємство повернулося назад в області, які звільнили від російських окупаційних військ, Львів же, як і раніше, відкритий для допомоги всім, хто її потребує.
Читайте також: Сумська область захищена: з якими викликами зіткнувся регіон у 2024-му (ВІДЕО)