Надання F-16, низка зустрічей президента і саміт Кримської платформи — дайджест успіхів української дипломатії за тиждень (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: president.gov.ua

Осінь буде насиченою для української дипломатії. Про це президент України Володимир Зеленський сказав у традиційному вечірньому відеозверненні. Також він повідомив, що Київ розпочав перемовини з Канадою щодо двосторонньої угоди про гарантії безпеки для України. Раніше розпочався перемовний процес зі США та Великою Британією. Уже понад 20 країн приєдналися до декларації “Групи семи” (G7) про гарантії безпеки для України, повідомляє FREEДОМ.

Так, однією з топподій тижня стало рішення Данії та Нідерландів надати Україні винищувачі F-16. Український лідер і дипломати йшли до домовленостей про передання західної авіації понад рік. Тверде “так” президент Зеленський почув на зустрічах із прем’єр-міністрами Нідерландів Марком Рютте, Данії Метте Фредеріксен і Норвегії Йонасом Гар Стьоре. Українські пілоти та інженери вже почали навчання.

“Літаки F-16. Завдання очевидні. Міжнародники — це максимальне розширення тренувальних місій. Військові — максимальне прискорення підготовки інфраструктури, відправлення пілотів, інженерів — повне забезпечення готовності України. І всі разом — максимальне наближення моменту, коли F-16 допоможуть нам тримати подалі російських терористів”, — сказав Зеленський.

Під час візиту до України прем’єр-міністр Норвегії також повідомив, що його країна надасть Україні системи протиповітряної оборони (ППО) IRIS-T та обладнання для розмінування.

Зустрівся Володимир Зеленський і з президентом Литви Гітанасом Науседою. Обговорили реабілітацію ветеранів і гарантії безпеки для України. Також Науседа анонсував передання Києву пускових установок зенітно-ракетного комплексу NASAMS.

Про підтримку України на шляху інтеграції до ЄС і НАТО заявили офіційні представники Греції на саміті лідерів Балканських країн. Там Зеленський запропонував Греції взяти патронат над Одеською областю і допомогти відновити регіон.

В Афінах глава Української держави зустрівся з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Днем пізніше — з президентом Чорногорії Яковом Мілатовичем. Лідери обговорили підтримку української формули миру та підготовку до Глобального саміту миру. Ці теми, а також відновлення Чорноморської зернової ініціативи стали ключовими під час візиту міністра закордонних справ Туреччини Хакана Фідана до Києва.

“Завдяки [Чорноморській] ініціативі було забезпечено постачання 34 млн тонн зерна та іншого продовольства на світові ринки. Зараз ми вивчаємо альтернативні маршрути постачань, але бачимо, що ці альтернативні шляхи будуть не дуже продуктивними, і містять у собі багато ризиків. Ми продовжуємо докладати зусиль для відновлення Чорноморської зернової ініціативи”,— сказав Фідан.

Знизити напругу в Чорному морі закликав і президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган на третьому Міжнародному саміті Кримської платформи. Представники 63 держав обговорювали на саміті російську загрозу в морі, порушення прав людини в тимчасово анексованому Криму та майбутнє півострова після звільнення від російської окупації. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що український уряд розробляє економічну модель розвитку Криму в межах Стратегії відновлення півострова після його деокупації.

“Ця модель складається з п’яти ключових пунктів. Крим — новий туристичний центр Європи. З’єднання Криму з Україною, Європою та світом. Будівництво чотирьох автобанів, двох аеропортів міжнародного рівня, демонтаж Кримського мосту для безпечного мореплавства в Чорному та Азовському морях. Енергетика. Розвиток аграрного сектору. Створення на півострові ІТ-хабу європейського та світового рівня. Крим має стати українською Кремнієвою долиною”, — поінформував Шмигаль у Telegram.

Україна почала перемовини з Канадою про укладення двосторонньої угоди про надання гарантій безпеки. Аналогічний діалог Київ уже веде з Вашингтоном і Лондоном. Двосторонні домовленості України із союзниками передбачені Спільною декларацією, ухваленою країнами “Великої сімки” на саміті у Вільнюсі.

“Двосторонні гарантії безпеки, які Україна має отримати вже зараз, зроблять нашу країну більш захищеною ще до набуття повноправного членства в НАТО. Гарантії безпеки для України мають бути дієвими й слугувати перехідним етапом на шляху нашої держави до членства в Альянсі — єдиної найнадійнішої на сьогодні гарантії безпеки”, — цитується керівник Офісу президента України Андрій Єрмак на сайті ОПУ.

Наступний тиждень для українських дипломатів також обіцяє бути насиченим. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністр оборони України Олексій Резніков візьмуть участь у неформальних зустрічах міністрів держав Європейського Союзу. На порядку денному — глобальна та регіональна діяльність НАТО та ООН, а також війна Росії проти України.

Читайте також: Йде тотальна політико-дипломатична ізоляція Росії і розробляються нові пакети, — експерт про санкції

Як повідомлялося раніше, за останні кілька років майбутнє членство України в Євросоюзі стало з віддаленої мети реальною перспективою. Російська агресія зблизила позиції України та ЄС як ніколи раніше. Загальне питання безпеці в Європі Брюссель не в змозі вирішити без громадян України. Партнерство набуло величезних масштабів, а взаємна інтеграція прискорилася в рази.

Прямий ефір