Мета Міжнародної робочої групи з питань безпеки та євроатлантичної інтеграції України полягає в тому, щоб прибрати перепони, які існують у публічному дискурсі в питанні вступу України до НАТО. Про це сьогодні, 31 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив доктор політичних наук Ігор Петренко.
За його словами, ці перепони дійсно досить серйозні.
“Йдеться не тільки просто про бажання інших країн бачити Україну в цих лавах чи ні, а про сам Альянс, його майбутнє, про те, як, можливо, потрібно змінити певним чином структуру, як можна чіткіше розуміти небезпеки, що стоять, те, на що здатна Російська Федерація, на що вона може піти і яку загрозу вона несе безпосередньо країнам-членам Альянсу, а не лише тим, які потенційно можуть вступити. Тому також є багато внутрішніх питань”, — сказав Петренко.
Тому, конкретизував доктор політичних наук, завдань у цієї нової групи кілька.
“По-перше, виробити чіткість, ясність у розумінні, які умови (те, про що говорив Расмуссен), що дозволять нам говорити про вступ України до НАТО. Що має відбутися, які заходи безпеки, питання закінчення війни і відновлення суверенітету над усією територією тощо. Питань може бути багато різних. Тобто зняти ці інтерпретації, щоб усі країни Альянсу чітко сказали, що є ці умови, які б дозволяли нам дійсно вже говорити про вступ до НАТО”, — розповів він.
З іншого боку, важливий момент (те, про що говорив Єрмак), що Україна хотіла б отримати сигнал. Найкращий сигнал — це запрошення вступити до Альянсу.
“Ми розуміємо, що це не вступ, запрошення — це важливий момент психологічної підтримки і важливий сигнал Путіну про те, що, попри плани продовження конфлікту, питання вступу України до НАТО вирішено. Залишаються технічні деталі. Так, вони можуть довгий час обговорюватися, відповідність критеріям і всім умовам, які повинні будуть бути визначені. Це все може займати час. Але це теж сигнал, що що б не робив Путін, все одно Україна сприймається вже як частина Альянсу і важлива частина системи безпеки, яку вибудовує Альянс”, — каже Петренко.
Але для цього, додав він, потрібно провести внутрішній діалог, має бути вироблена спільна позиція з членами Альянсу, а вона залишається досить різною.
“Для когось вступ України до НАТО — це певна загроза. Досі залишається і таке сприйняття. З іншого боку, для когось це — виклик. Вони більше думають не про загрозу, а виклик, який може принести в майбутньому тощо. Тут, напевно, трохи простіше працювати, але загалом однаково є низка побоювань, які потрібно проговорити і опрацювати”, — уточнив політолог.
Також, за словами Петренка, завдання цієї групи полягає в мінімізації фактора Російської Федерації, його впливу на вступ України до НАТО.
“І це робота з громадськістю, з політиками, які перебувають при владі, з тими, хто може прийти до влади, з експертним середовищем, яке б теж апелювало до суспільства і розповідало, що, чому, як відбувається, і чому вступ України — це не нові проблеми, а, скоріше, розв’язання вже наявних проблем, які в майбутньому можуть тільки посилитися. І посилювати їх може тільки РФ”, — пояснив він.
Тому, констатував доктор політичних наук, кожен член цієї групи — це свого роду амбасадор у країнах, які вони представляють, у міжнародних організаціях, який якраз і апелюватиме до того, щоб виробилася єдина позиція.
“І можливо, ми отримали цей важливий акт підтримки для України в тому, щоб була чіткість у запрошенні України до Альянсу. Хоча поки що це не призведе до самого вступу, це досить довгий шлях, який нам потрібно пройти. Але якщо ми просто тупцюватимемо на одному й тому самому місці, коли нам казатимуть, що двері до Альянсу відчинені, прочинені, не зовсім зачинені тощо, це, очевидно, не прогрес. Тут має бути чіткість, розуміння цих умов. І над цим працюватиме ця група”, — резюмував Ігор Петренко.
Читайте також: Створено Міжнародну робочу групу з питань безпеки та євроінтеграції України — цілі та завдання (ВІДЕО)
Нагадаємо, в Офісі президента України заявили про створення Міжнародної робочої групи з питань безпеки та євроатлантичної інтеграції України. Очолили ініціативу керівник ОПУ Андрій Єрмак та ексгенеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен. До складу групи увійшли колишні лідери держав. Відбулося перше установче засідання.