Газ для населення РФ, за повідомленнями ЗМІ, подорожчає більше ніж на 11%. Влада планує компенсувати збитки “Газпрому”. Адже російські постачання природного газу до країн ЄС скоротилися на 100 млрд кубометрів. Тим часом Європа готується до другої зими без російських енергоресурсів, повідомляє FREEДОМ.
Готуватися до другої зими в умовах повномасштабної війни Росії проти України та відмови від постачання газу з РФ Європа почала заздалегідь. Євросоюз заповнив підземні сховища в середньому на 95% на два місяці раніше, ніж було заплановано. Допомогла і погода: минула зима була теплою, і в запасах залишалося близько 25% блакитного палива. 100 млрд кубометрів, які накопичив ЄС, вистачить, щоб перекрити третину зимового попиту, стверджують експерти.
“З початку повномасштабної агресії проти України Європейський Союз скоротив постачання російського газу на 85%. Можна сказати, що не так Євросоюз, як сама Росія шляхом газового шантажу, сподіваючись, що країни Європейського Союзу пристануть на цей шантаж. Вони [росіяни] самі на себе, по суті, наклали ці санкції”, — зазначив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Російський газ досі не включений до жодного санкційного пакета Євросоюзу. Тому говорити про стовідсоткову відмову ЄС від російського блакитного палива зарано. Експерти кажуть, що змінити систему постачання, яка десятиліттями експортувала газ із РФ до Європи, за півтора року війни неможливо. Однак ЄС на шляху до повної відмови від російського газу: контракти, укладені з “Газпромом”, після завершення країни Євросоюзу продовжувати не мають наміру.
“Існують держави, які все ще диверсифікують маршрути, якими приходить російський природний газ. І є компанії, які просто не в змозі відмовитись від російських постачань, оскільки це призведе до колосальних штрафів, які вони мають заплатити. А уряд, безумовно, не може компенсувати в повному обсязі ці втрати”, — пояснює експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.
Щоб виграти газову війну, розв’язану Кремлем, Європа будує LNG-термінали (для зрідженого природного газу) та впроваджує програми з енергоощадження та накопичення енергії. Російські ресурси, всупереч погрозам Москви, замінили газом з інших країн.
“Це стосується Сполучених Штатів Америки — це LNG. Ви знаєте, що в Німеччині побудовано три термінали з приймання зрідженого газу і також продовжується будівництво нових терміналів не тільки в Німеччині, а й в інших країнах. Збільшилися обсяги постачань LNG з Катару, країн Північної Африки, Норвегії”, — коментує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Росія, схоже, переграла сама себе у газовій війні. Через падіння цін та відмову від російських ресурсів доходи “Газпрому” знижуються, а замінити європейський ринок немає чим. Щоб перенаправити постачання на схід до Китаю, потрібні колосальні вкладення. На папері залишився і проєкт “Сила Сибіру-2”, який міг би постачати блакитне паливо до Китаю через Монголію.
“Альтернативних ринків для російського природного газу немає. Просто немає і крапка. Оскільки протягом понад пів століття спочатку Радянський Союз, а потім Російська Федерація прив’язували Європу до себе численними нитками газопроводів, потужність яких кратно перевищувала можливості Російської Федерації з експорту газу. Це була цілеспрямована політика. Вона мала на меті використовувати природний газ як важіль політичного тиску”, — констатував експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.
У той час Україна вперше планує пройти зиму за рахунок газу власного видобутку. Про це заявляють у компанії “Нафтогаз” та обіцяють, що ціна на блакитне паливо буде стабільною.
Читайте також: “Газпром” частково може перекрити збитки від падіння експорту газу коштом населення РФ, — експерт