“На Заході зараз вважається, що Росія весь час бреше й іноді лише говорить правду”: паралелі з радянською пропагандою провів Саакян

Ілюстративний колаж: cpd.gov.ua

Росія еволюціонувала в методах ведення гібридної війни проти Заходу. Про це сьогодні, 5 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.

“Звичайно, все це родом із Радянського Союзу, і багато механізмів справді застосовують рівно ті самі. Але значна частина з них еволюціонувала. У XX столітті це було протистояння картин світу, це було з обох сторін. І для цього була вся інфраструктура. Радянський Союз випускав англомовні видання на Заході, поширював комуністичні ідеї, підтримував Інтернаціонал і, загалом, усю інфраструктуру для розповсюдження ідеалів радянського життя, які, звісно, десоціювали з тим, що справді коїлося в Радянському Союзі. Але ця картинка комуністичної утопії миру в усьому світі, об’єднання пролетарів, трудящих тощо, була сильна. Це була ідея майбутнього”, — розповів він.

Політолог уточнив, що на Заході, у США, у блоці НАТО була своя інфраструктура також. Радіо “Голос Америки”, “Радіо Свобода”, різні видання, організації міжнародні, правозахисні.

“Це було змагання картин світу. Тоді Радянський Союз працював на те, щоб розхитати ідеальні уявлення противника, створити сумніви. І тому ця боротьба була інформаційними потоками. Дати альтернативу на полі твого противника. Але зараз же Росія не несе жодної картини. Вони, навпаки, просто розчиняють кислотою, несуть сумніви. Та пропаганда боялася сумніву. Сьогоднішня пропаганда — і є сумніви. Тому перший момент резистентності Заходу — це те, що протидія цим механізмам не була знайдена ефективно і відбудована, оскільки всі залишалися ще там, здали в музей холодної війни всі ці методички, ідеї та саму ідею цього протистояння. Тому що є другий момент — Росія на війні”, — сказав Саакян.

За його словами, Росія сприймає все, що відбувається, виключно як війну проти Заходу, власний реванш за свої приниження, за місце під сонцем, яке їм не виділили, і далі за списком.

“І, відповідно, вони діють таким чином. Вони вже живуть у режимі не просто холодної війни, а предтечі гарячої війни. А на Заході не прийняли для себе модель того, що вони перебувають навіть хоча б у холодній війні. І, відповідно, всі ті механізми, які могли б розгортатися і мали б розгортатися, просто ще стоять в ангарах, а частина з них вкрилися мохом і згнили. І зараз немає цієї машини, яка могла б ефективно в режимі воєнного часу фактично реагувати на загрози від Росії”, — вважає політолог.

Разом із цим, зазначив він, окремі елементи за всі ці роки створюються.

“Наприклад, із повномасштабним вторгненням Росії до України на Заході сталася дуже важлива річ, яка зараз почала підмиватися, але півтора року вона протрималася дуже стійко. Була змінена презумпція довіри до російських медіа, як і будь-яких інших медіа, на презумпцію недовіри. Усе, що йде з російських джерел, почало сприйматися критично, насамперед самими медіа, інформаційними агентствами, елітами і перевірятися. Якщо у звичайному режимі завжди звідти врівноважували інформацію з України, з інших країн і подавали як один із поглядів, що має право на існування, то зараз діє презумпція “а доведіть, що ви не брешете”. Раніше вважали, що Росія говорить правду й іноді бреше. Зараз же вважається, що Росія весь час бреше й іноді лише говорить правду”, — сказав Саакян.

І це допомогло виграти інформаційне протистояння.

“Адже скоротило можливості Заходу реагувати, збільшило час для Росії на закидання своєї дезінформації, знизило їхню можливість інтерпретувати цю інформацію першими, оскільки під це вся машина була створена. Ось це один з антидотів, наприклад, який був знайдений від російської пропаганди вже в процесі фактично війни від 2014 року. А їх необхідно з десяток, на різних рівнях. Вони створюються, але набагато повільніше, через те, що світ після холодної війни забувся і вирішив, що все, ми зайшли в кінець історії, згідно з Фукуямою. Ті, хто мали б бути відповідальними за цей напрям, перейшли в інші речі та зайнялися розвитком інших, більш серйозних викликів, як вважалося для сьогодення, — екології, демографії, міграції в інші”, — підсумував Олег Саакян.

Читайте також: Дестабілізація Європи для Росії є стратегічною метою: причини і методи назвав політолог

Нагадаємо, раніше Саакян заявив, що Росія готова перейти від гібридних методів ведення війни проти Європи до прямого протистояння. Для країни-агресора велика війна — єдина можливість бути конкурентною і зберегтися.

Прямий ефір