Російські силовики затримують мігрантів із Середньої Азії і відправляють їх воювати проти України. На це у своєму звіті звернув увагу американський Інститут вивчення війни (ISW). У Росії вважають, що мігранти повинні захищати країну, яка їх прийняла, повідомляє FREEДОМ.
За даними української розвідки, щомісяця російську армію різними способами поповнюють 20 тисячами військовослужбовців. Це громадяни РФ, мігранти та українці з тимчасово окупованих територій (ТОТ). Російське командування широко практикує примусове підписання контракту з колишніми військовими. Їх викликають до військкоматів нібито для звіряння даних і дають підписати контракт. Тим, хто відмовляється, погрожують кримінальним переслідуванням.
“Це рекрутинг і серед ув’язнених, і серед боржників, якихось неблагонадійних категорій населення. Про добровольців там не йдеться. Рекрутинг зокрема із мотивацією фінансової виплати, або якщо людина не підписує контракт, то якісь санкції обіцяють. Мобілізаційні заходи тривають, вони здебільшого мають прихований характер. Наразі не наважились на чергову хвилю публічної мобілізації, хоча такі рішення вже лежали на столі”, — розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Андрій Юсов.
Британська розвідка пише, що нова хвиля мобілізації в Росії — вкрай непопулярне рішення, тому Кремль, імовірно, уникатиме його аж до виборів президента. Водночас втрати окупантів на фронті залишаються високими. 20 жовтня Сили оборони України поставили новий рекорд — 1 380 ліквідованих російських окупантів і 55 ворожих танків за добу.
Проблеми з мобілізацією влада країни-агресора намагається розв’язати зокрема за рахунок мігрантів із Середньої Азії. Російські силовики регулярно проводять рейди — шукають чоловіків, які нещодавно отримали російське громадянство і не стали на військовий облік. Тих, хто відмовляється ставати до лав окупаційної армії, у російському Слідкомі запропонували позбавляти паспорта РФ. Але, як кажуть юристи, хоч би якою дискримінаційною не була пропозиція, позбутися громадянства країни-агресора — це найкращий із доступних варіантів.
“Мігранта-іноземця не можна призвати на війну. І дуже хороший вихід для них — позбутися російського громадянства, прямо дуже хороший — набагато кращий, ніж бути вбитим. Досить багато мігрантів уже стали це розуміти. У мене вже понад рік є звернення про те, як вийти з російського громадянства. Тому я думаю, що ініціатива Бастрикіна, якою б огидною вона не була, принесе мігрантам радше користь, ніж шкоду”, — каже правозахисниця, безоплатна юристка для мігрантів Валентина Чупик.
Позбавляти громадянства за відмову ставати частиною російської армії глава Слідчого комітету РФ закликав і жителів тимчасово окупованої частини Луганської області. І це після масштабної хвилі примусової паспортизації українців.
“Ніби заслужений юрист, але удає, що не пам’ятає змісту статті 51 Женевської конвенції щодо заборони примусу служби в лавах окупаційних військ жителів захоплених територій. Отримав паспорт РФ — на війну, відмовився — вмирай без жодних соціальних гарантій”, — прокоментував голова Луганської ОВА Артем Лисогор у Telegram.
“Мобілізаційні заходи” росіяни активізували на тимчасово окупованому лівобережжі річки Дніпро в Херсонській області. Разом із ними посилили терор — обшуки та ретельні перевірки мобільних телефонів.
“Чоловікам треба виїжджати через Крим, поки це ще можливо, тому що питання тотальної “мобілізації” — це питання часу. Ми бачимо, що вони саме на це всі свої зусилля і спрямували. Спочатку зібрали дані по людях через цю примусову “паспортизацію”, створили систему “військкоматів”. Потім примусили людей стати на облік, бо якщо людина не стала, то під час перевірки документів потім виникали проблеми. Зараз пішли ці повістки на медогляд. Тому виїжджати треба вже зараз”, — заявив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський в ефірі марафону “Єдині новини”.
Жителям ТОТ України варто уникати особистого отримання “повісток” і дзвінків з окупаційних “військкоматів”, змінити номер телефону, якщо він відомий окупаційній “владі”, переїхати, та нікому, крім найближчих, не повідомляти про своє місцеперебування. Якщо на людину вийшли, то можна назвати причини, чому не може служити, наприклад, хронічні захворювання або наявність тяжко хворих родичів. Причину бажано довести, надавши документи, тому потрібно підготуватися. За будь-якої можливості з окупації варто виїжджати на підконтрольні Києву території або до третіх країн.
Читайте також: Як діяти мігрантам, щоб позбутися російського громадянства та уникнути відправлення на фронт — рекомендації від правозахисниці
Як повідомлялося раніше, вересень 2023 року став рекордним місяцем за кількістю скарг від російських військових за весь час повномасштабної агресії проти України. Про це заявили правозахисні організації, що займаються допомогою тим, хто відмовляється воювати. Росіяни масово намагаються уникнути смерті.