Не менше ніж пів року може знадобитися, щоб знову ввести в експлуатацію енергоблоки Запорізької атомної електростанції після її деокупації. Таку думку сьогодні, 9 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.
“У її сьогоднішньому стані, за моїми оцінками, буде потрібно не менше ніж пів року, не більше року, скажімо так, на те, щоб ввести знову в експлуатацію ці енергоблоки. Однак це мова про сьогоднішній стан. Що творить той некваліфікований персонал, який залишився на майданчику Запорізької атомної електростанції… Я нагадаю, що український персонал не допускається на майданчик, не допускається до енергоблоків. Там повну відповідальність несе “Росатом”. І що творять їхні, умовно кажучи, фахівці, насправді, не такі вони й фахівці, невідомо”, — сказав він.
Литвинський зазначив, що в перспективі небезпека аварії на ЗАЕС зменшуватиметься, якщо не відбудеться жодних серйозних змін у фізичному стані об’єкта.
“Річ у тім, що вже більше ніж півтора року атомні енергоблоки зупинені. П’ять із них перебувають у стані холодної зупинки, один був у гарячій зупинці. Однак у будь-якому разі ланцюгову ядерну реакцію в реакторі не підтримують, і внаслідок цього відбувається поступовий розпад короткоживучих, середньоживучих радіонуклідів. Хоча це не виключає наявності тих більш довгоживучих радіонуклідів, період напіврозпаду яких 30 або більше років… Але при цьому перехід у фазу аварії — це серйозний перехід. Для цього потрібна не просто втрата енергопостачання, не просто блекаут, а ще й поступовий залишковий розігрів атомних енергоблоків, що займе досить багато часу. Тут не йдеться про години, йдеться про добу, про десятки діб. Тому гострої загрози на сьогодні немає”, — розповів експерт.
Читайте також: Гостра аварія зараз уже неможлива: про ситуацію на Запорізькій АЕС розповів Литвинський
Нагадаємо, начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталя Гуменюк, коментуючи повідомлення МАГАТЕ про вибух на ЗАЕС такого собі дрона, зазначила, що авторство провокацій на Запорізькій атомній електростанції очевидне для всіх. Однак серйозним сигналом є спроба іноземних експертів, констатуючи факти, не називати винуватців.