Накази з квотами на репресії, розстрільні списки, акти про виконання вироків. Документи, які приховували навіть від родичів, сьогодні в Україні перебувають у відкритому доступі, оскільки наша держава зняла всі радянські грифи секретності.
21 жовтня на телеканалі UATV стартує новий цикл сюжетів “Повернуті із забуття”, з якого глядачі дізнаються, як розшукують відомості про жертв комуністичного режиму і відновлюють пам’ять про них.
“Ці архіви відкриті і доступні для будь-якого користувача. Зокрема, галузевий державний архів СБУ. – Навіть у Європі, наприклад, є обмеження по спорідненості. У нас же документи та справи радянських спецслужб може переглянути будь-яка людина, не лише родич репресованого. Глядачі дізнаються, як користуватися цими архівами, з чого варто почати пошуки. А також – історії тих людей, які вже успішно цим зайнялися”, – розповіла автор циклу, журналістка UATV Євгенія Бурда.
Вона акцентувала, що зробити запит нескладно, до того ж їх досить швидко обробляють. Навіть з огляду на обсяги справ і розпорошеність по регіонах.
Подібна доступність і відкритість почалася ще в 2015-му, після того, як Україна визнала радянські грифи “цілком таємно” недійсними.
“Герої мого циклу зазначають, що для них дійсно стало набагато простіше знайти інформацію. А для когось це стало поштовхом розпочати пошуки, – каже Євгенія Бурда. – Один із героїв звернувся в архів в 2014-му. Історію свого дідуся він знав тільки в загальних рисах. Але коли побачив його справу в архіві, був зворушений до глибини душі й вражений подробицями. Нащадки, які досліджують своє древо, спочатку по суті нічого не знають про своїх рідних. Вони можуть знати тільки дату народження та ім’я. Однак в підсумку пошуки відкривають перед ними дуже багато фактів. Так, ще дві героїні, про які дізнаються глядачі, сестри Світлана та Валентина, настільки захопилися пошуками, що їх дослідження історії прадіда переросло в цілий соціальний проєкт. Протягом року вони досліджували історії майже всіх репресованих в селі, де жив їх родич, – більше сотні справ. Тепер вони вирішили видати книгу пам’яті, ініціювати встановлення меморіального знаку. До них навіть звертаються за консультаціями щодо пошуку інформації”.
Масштаби цієї трагедії вражають, але, на жаль, наразі нам відома лише суха офіційна статистика.
“Я думаю, що сьогодні дуже важливо нагадати про цю трагедію, – зазначає автор циклу. – Наприклад, Вікіпедія нам говорить, що протягом 1937-1938 року близько 360 тис. осіб було розстріляно. Це виходить по тисячі в день. Лише уявіть! Я не розглядала справи поіменно, адже їх дуже багато. Але навіть гортаючи протоколи та акти, ти розчиняєшся в часі. Поіменно більшість з них вже, на жаль, не згадають. Герої нашого циклу розшукали своїх родичів і таким чином увічнили пам’ять про них”.
Цикл “Повернуті із забуття” складається з 4 серій. Дивіться сюжети з 21 по 24 жовтня у випусках новин на UATV російською та англійською мовами.
Всі серії з циклу можна знайти за посиланням.