На тлі зміни політики США більшість країн ЄС підтримали Україну — деталі (ВІДЕО)

Європейський парламент. Фото: investigator.org.ua

Володимир Зеленський поговорив телефоном із президентом Франції Еммануелем Макроном і прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером. Підсумки екстрених самітів європейських лідерів у Парижі були однією з тем обговорення. Європі потрібен стійкий мир і його основою можуть бути тільки надійні гарантії безпеки, наголосив президент України. Якими бачать ці гарантії партнери Києва в Європі, розповідає FREEДOM.

Більшість країн Європи й Канада продовжать підтримувати Україну на тлі зміни політики США, заявив президент Франції Еммануель Макрон за підсумками неформального саміту в Парижі. Зустріч європейських лідерів 19 лютого — друга за тиждень — була присвячена безпеці України та Європи. Попередня відбулася 17 лютого — наступного дня після завершення Мюнхенської конференції з безпеки.

“Ми підтримуємо Україну й візьмемо на себе всю відповідальність за забезпечення миру та безпеки у Європі. Це фундаментальний інтерес Франції, і я є його гарантом”, — написав президент Франції Еммануель Макрон у соцмережі Х.

Президент Франції також зазначив основні, на думку партнерів Києва, принципи мирного врегулювання. Перший — Україна має брати активну участь у мирних процесах і її права не повинні порушуватися. Другий — мир має бути тривалим і супроводжуватися надійними гарантіями безпеки.

“Третє, що він сказав, дуже важливе, що під час обговорення перемир’я або мирного плану мають враховуватися інтереси Європи. Мені здається, що тут Європа повинна більш чітко позначити свій інтерес і далі у своїх пропозиціях цей інтерес відстоювати. Тому що ми бачимо логіку США. Це насамперед бізнес-підхід. Ми бачимо логіку Росії, бачимо Китай, який сидить і вичікує. Тому Європа має тут позначити свій інтерес”, — прокоментувала політолог Олеся Яхно.

Еммануель Макрон найближчими днями планує полетіти до Сполучених Штатів Америки. Як заявив держсекретар Франції у справах Європи Бенжамен Хаддад, у Європи є низка козирів, які можна розіграти на потенційних переговорах. Як важелі впливу чиновник назвав обсяги підтримки України, які, як він стверджує, більші, ніж від Сполучених Штатів, економічний тиск на Росію і здатність ЄС надати Києву надійні гарантії безпеки.

“Макрон уже давно проявляє таку ініціативу з баченням на випередження тих чи інших проблем, бувши більш сміливим у тих чи інших ініціативах насамперед у сфері безпеки. Франція є ядерною державою, як і Велика Британія, тому ці дві країни та їхні лідери можуть говорити про безпеку та пропонувати більш сміливі рішення”, — зазначила Олеся Яхно.

Відвідати Вашингтон готується і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. Як пише The Telegraph, він закличе президента США Дональда Трампа тримати американські винищувачі та ракети в Європі в стані готовності на випадок, якщо Росія порушить умови будь-якого потенційного перемир’я. Крім того, Стармер, імовірно, привезе до Сполучених Штатів стратегію розгортання військ Європи в Україні.

“Кір Стармер представить Дональду Трампу план відправлення в Україну щонайменше 30 тисяч європейських військовослужбовців у спробі забезпечити американський захист цього розгортання. Очікується, що прем’єр-міністр детально розповість про те, як європейські сили могли б контролювати будь-яку угоду про припинення вогню, укладену за посередництва президента США”, — з публікації видання The Telegraph.

Свій план щодо підтримки України оприлюднив і президент Литви Гітанас Наусєда. На його думку, членство України в НАТО не можна знімати з порядку денного. Російську Федерацію має бути притягнуто до відповідальності за воєнні злочини, а санкції мають залишатися чинними до завершення війни Росії проти України. Наусєда закликав до арешту заморожених активів країни-агресора, запровадження тарифів на російський і білоруський імпорт та до прискореної інтеграції України до Європейського Союзу.

Читайте також: Франція та Велика Британія ініціюють розгортання європейських військ в Україні — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір